Muutaman vuoden paikkakunnalla asuneena olen kummissani katsellut ja kuunnellut,kyseisen työpaikan työntekijöiden jatkuvaa juopottelua ja sitä sairaslomien määrää mitä ilmeisemmin haetaan omalta työpaikka lääkäriltä,eiköhän niitä s-loman hakijoita voitais vähä tarkemmin tutkia,kirjoitetaan vaan lisää ja lisää.Meidän verovaroillahan sekin pulju pyörii,enkä varmasti ole ainut jota ottaa päähän kyseinen asia,lääkärille mennään klenkaten ja klinkaten,mutta kas kun s-loma lappu on saatu,sieltä tuleekin eri mies(nainen)ulos,ja juhlat jatkuu(onhan siellä töis kunnollisiakin ihmisiä)älkää te ottako itteenne tästä kirjoituksesta,koska uskoisin että teitäkin ottaa pattiin nämä(lintsarit).
VR:holistien(ko)suojatyöpaikka?
IHMETTELIJÄ.
193122
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Jos on yhtään seurannut arvomerkkien jakelua Pieksämäen seudulla, niin enimmäkseen VR:n työntekijöillehän niitä jaetaan ja heppoisin perustein.
Juopot ja sairaat kaljamahat ratatyömiehet, konduktöörit ja metalli- ja varastomiehet keräävät kaupungissa mitallipotin joka vuosi!
Totuus on joskus kipeetä kuulla,mutta näin on,varsinkin he käyttävät ovelasti hyväkseen näitä esim:si suhteilla saatuja työpaikkoja,koska se ja se sukulainen on tehnyt tosissaan työtä,että yleensä VR:työpaikat säilyivät P:mäellä.Eipä voi muuta sanoa kuin että(pojasta POLVI pahenee)?????
Täytynee muistaa että VR:llä on töissä pääsääntöisesti Äijiä, ja tietäähän sen mitä enemmän mies juo sitä kovempi hän on. Juomakulttuuri kukoistaa niin arki-iltoina kuin viikonloppuisinkin. Tosimies ei valita olojaan vaan painaa työpäivän ahkerasti ja lähtee kotiin korjaamaan oloaan muutamalla annoksella alkoholia, luonnollisesti. Ja mitä tuohon sairasloman hakuun tulee, ei ole mitään sairasloma-automaattia? Suurin osa työmiehistä on ahkeria ja tunnollisia ja ylpeitä oman alansa ammattilaisia. Meillä on maailmanluokan työnantaja joka pitää miehistöstään esimerkillisen hyvin huolta. Niinhän se on että yksikin mätämuna korissa saa kaikki näyttämään huonolta.Täytyy muistaa että meillä on käytössä nollatoleranssi linja joka tarkoittaa sitä että jos mittari värähtää edes hiemankin niin se tarkoittaa välitöntä työsuhteen purkautumista, muualla on käytössä kaikenlaisia hoitoonohjausjärjestelmiä jossa autettaisiin kaveria pääsemään viinapirun pihdeistä irti.
Siitähän ne varmaan johtuukin sairauslomien runsaus,ei voi mennä töihin kun henki höyryää viinalle viel aamullakin,ja kamala rapula uhkaa iskeä päälle.No eipä hätää,tilataan aikaa asemalle,kun on pää,selkä,jalka,maha tai milloin mikäkin on kipee,eikun vaan s-lomalle,taas juhlat jatkuu(Kapernaumissa)!!!!En minä kaikkia tarkoittanutkaan,niinkuin edellinen kommentoi,muutama mätämuna pilaa koko pesän.
että vr:llä olisi päihtyneitä työntekijöitä ainankaan pieksämäellä.Se on vain sattumaa kun korsennin puhaluttaja tulee niin lähdetään juoksemaan pitkin rataa haalarit päällä/pyöräilemään takaportista kohti Partaharjua kuntoilun merkeissä. vr tukee urheilua ainankin pieksämäellä. ps.tällä kertaa niistä harvoista mitalleista mitä pieksämelle myönnettiin sattui todellakin päihteistä kieltäytyvälle ja työlleen omistauvalle! THE END
josta aloitetaan. Esim tornin omat luottamusmiehet tietää ennakkoon aina puhallutukset, ne tilataan sieltä tarvittaessa. Ole demari, se pelastaa pahimmankin juopon, tehdään vain kuulemismuistio. Jos et ole demari, olet aina kusessa ja paskapuheitten kohde. Pahin vr yhdistelmä on Lions mies ja demari työyhteisön hengen kannalta, kaunaista paskapuhetta riittää koko junamatka Helsingistä Pieksämäelle.
taidatte olla kateellisia ,oletteko kenties hakenut vr:lle töihin ja ette ole päässeet?
Nyt ammuit kyllä harakan koppelona,olis asiaa varmaan silmälääkärille.En todellakaan pyrkisi sinne töihin,ei ole tarvis,kun on muita ehkä vähä parempipalkkaista työtä(vielä)olemassa,seuraava onkin sitten eläkkeelle jäänti,olen jo ylittänyt sen ikärajan mutta haluan jatkaa töitäni niin kauan kun luoja suo(ei siis työnantaja)joku kirjoitti kivasti,kun puhalluttaja saapuu,jotkut ottaa(ritolat)että puskat vaan rytisee Partaharjua kohti.Kiva tietää,sillä olenkin ihmetellyt,kuinka nää pöhnä-äijät selviytyy p-ratsiasta,siis ne jotka eivät uskalla mennä asemalle hakemaan TAAS s-lomaa.Tiedän aika paljon kyseisen työpaikan jutuista,kinkkurahoista,keikoilla lorvimisista,oman käden oikeuksista ym ym.Tietoa saanut(sisäpiiristä)valitettavasti totuus ei pala tulessakaan.OIKEIN HYVÄÄ JOULUA JA OSTAKAA TARPEEKSI kurkunkostuketta,kinkku voi olla vähä suolainen.
Oli todella hyvä mukava työpaikka sai touhuta vapaasti,ei tarvinnu olla välttämättä selvinpäin jne. Ku rupes vituttaa haettiin lomaa ja kännättii kunnolla näinhän se meni.Nyt kohta puolin eläkkeelle eikä millekkään pienelle Elämä on mukavaa kun sen oikein oivaltaa! Hyvät joulut!
Pääkonttorin puolueeton yllätys puhallutus, vain luottamusmiehet tietää. Lopta dokaaminen ajoissa.
totta kai ne vr:lläiset juo kun kiskot huutaa että juo poika juo :D
Puhumatta paras
Vähä tarkemmin tutkia ne luuserit,jotka jatkuvasti vaan hakee lisää,lisää s-lomaa että hilluminen saa jatkua,pikkuhiljaa tosissaan rupee vituttaa eräiden tyyppien jatkuvat s-loman haut,sen verran käydään p:mäellä että lekuri lapun kirjoittaa,ja ei kun menoks taas,seuraavana kirjoitan jutun paikallisen lehden yleisöpalstalle,että nekin tietää homman nimen joilla ei nettiä ole käytössä.
niinpä niin ei paikkakunnalla ole uusi juttu vr:lläisten " pakolliset sairaslomat" eli ne sairaslomapäivät joista maksetaan täysi palkka nehän täytyy pitää kuin vuosilomat.
jotkut lassit vielä enemmän
Millään lailla leimaamatta VR:n työntekijöitä, luin hämmästyneenä keskustelua. Jos meno on puoliksikaan palstalla kuvattua, ei ole asiat kunnossa. Muistelinpa itsekin kokemuksiani ja kuulemiani. Kyllähän sieltä löytyy saman suuntaista.
Puhallutusten tarpeellisuus ja kerrasta lopputili kertovat karua kieltä. Kukaan työnantaja ei huvikseen sellaista harrasta. Jossain lienee pahasti vikaa. Liekö työympäristö, motivaation puute vai mikä. Ikävintä näissä on koko työyhteisön leimaantuminen marginaalisen ryhmän vuoksi. Valtaosahan on kuitenkin kunnollista väkeä.
Työpaikkalääkäri ja johto ovat avainasemassa.
Sairauslomien tiheys, syy ja sijoittuminen esim.muiden vapaapäivien yhteyteen on helposti todettavissa. Eipä ole kauaakaan siitä kun kuulin yhden VR:räläisen hakevan toistuvia sairauslomia harrastustaan vaaliakseen. Ilmeisesti varhainen ongelmaan puuttuminen on puuttunut.
Ratin ja penkin välissä leipänsä tienaavilla tuollaisia ongelmia ei ole. Yksikin kerta vie työpaikan ja useimmiten käräjille. Sen jälkeen onkin tie tukossa ammattiin ja lisäkoulutuksiin.
Hyvä niin. Eipähän tarvitse katsella viinalta lemuavia lintsareita. Siihen kai se VR:kin pyrkii, mutta taitaa kiskoja piisata pitkälti ennen pääteasemaa.
Harrastushan se juopottelukin on,toisilla tosiaankin tosi harrastus,minua on jo pitempään inhottanut nämä"harrastajat".Kuulin sivusta ohi mennen 2 kaverin keskustelut,promilleista kun lääkäri oli pistänyt harrastajat puhaltamaan A-mittariin,toisella oli lukemat 3,4 toisella 2,5,että sillä lailla ne äijät vaan ovat s-lomalla,ja joku kirjoitti että vielä täydellä palkalla??????
VR on nykyään osakeyhtiö. eli ei pyöri verorahoilla, vaan tekee verorahoja joilla maksetaan sun eläkkees
Empä ole ennen kuullut että VR maksaisi Y-yrittäjien eläkkeet,enköhän ne maksa MINÄ itse.Mut jos sulla on parempaa tietoo,kertoisitko meille muillekin yrittäjille,lopetan heti YEL:lin maksut ja rupeen odottaa eläkettä VR:ltä.