Msc:n pieni piipahdus haminassa ja suurimmat vaihdot kotkassa. Eli ei kummosia verotuloja tuo haminan kassaan... Mut olihan se mainos lehessä hieno ja harhaanjohtava kuiteskin! Ja hmt polkee taas hintoja ja kaupunki maksaa erotuksen kun pojat lastaa siel tappiolla...
Uusilaivalinja :-) hah
Perillä asioista
142427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
sillä sipuli
Niidenkin tuleminen loppuu kun alkaa olemaan paikat täynnä autoja niinkuin muillakin satamilla kun tämä Venäjän kauppa hiljenee, onneksi ehdittiin vähän aikaa nauttia tästä autojen tulemisesta kun muut satamat tulivat täyteen, niin riitti niitä vähän Haminaankin.
ne autot on niitä mitä muut satamat ei huolinut, ei tuota mitään
Eikä vain harhaa johtavia mainoksia lehdissä, noin 3viikkoa niin alkaa uusi aika satamassakin pikku hiljaa alkaa taas vapaa kilpailu meilläkin ettei olla vain naurun aiheena muissa satama kaupungeissa, paras paikka Venäjän liikenteen kannalta mutta täällä vain ihmeteltiin tämä nousukausi ja esteltiin yrityksiä tulemasta satamaan.
pieni ja pieni piipahdus. ajallisesti ehkä mutta muutaman sadan vaihto viikossa on jo ihan mukava lisä muuten hiljaiselle päivälle.
mutta kuten nimimerkki jo kertoi, olet todellakin perillä asioista. hah :)
Kun kerran olet "perillä asioista" niin kerro paljon HMT laskuttaa MSC:tä / nosto ? Jos se kerran tehdään liika halvalla.
Mutta eiköhän tuo yleisiä ehtoja noudata hmt:kin, käsittelyhinnat näyttäisi olevan siinä parhaimmillaan 18% alta kilpailijoiden. Siihen sitten se toinen puoli että palkkakustannukset ovat sen 15% korkeammat niin kannattavuuspuoltahan voi siitä mietiskellä jokainen ihan maalaisjärjellä.
Miten palkkakustannukset on 15% isommat, esim. stevecon kurottajakuskilla on karvan verran kovempi tuntipalkka kun HMT:n vastaavalla. Perustuntipalkka ehkä kovempi hmt:llä mutta EK lisillä tevecolla isompi.
On erillinen tes ollut kai kautta aikojen? ja 15 pinnaa taisi olla suunnilleen parempi liksa kuin ahtausalan tes normaalisti.
jos kerran hinnat ovat hmt:llä kohdallaan,niin
miksi liikevaihto on tappiollista ??...
jos Mervi ja Jari tekee makuukammari sopimuksen
niin luuletko,että hintaa ei ole pantu kohdalleen.
Jari??
Homman alia ja kateltais ensin miten se alkaa pelaan. Haukuttais vasta sitten jos olis aihetta?
http://www.hmt.fi/content.php?page=show_news&news_id=58&main=7&sub=9
Kyllähän noi vaan aika samat tienaa jos tilinauhoista kattelee, hoo em teelt puuttuu konelisät kato. Vaik peruspalkka onki parempi.