Freoni?

Ostin tovi sitten 9000 turbon, ja konehuoneeseen kurkatessani huomasin ilmastointilaitteen hihnan
puuttuvan. Onkohan siitä freoni lopussa tai jotain..Kuinka paljon maksaa ko.vehkeen täyttö?
Kiitos!
1255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Minkä ikäinen auto?Mikä tavara sisällä?R12vaiR134.Vanhemmissa käytettiin perinteistä freonia R12,jonka laillinen käyttö ja näin ollen järjestelmän täyttö tällä aineella tänäpäivänä kielletty.Korvattiin näissä järjestelmissä R134-aineella,joka tosin kasvihuonekaasu sekin,mutta ei siten otsonikerrokselle haitallinen,kuin R12.Aineella tosin vähän eri ominaisuudet muutenkin,kun R12-aineella,joten virallisissa firmoissa järjestelmään vaihdetaan kuiva-ainesäiliö,painekytkin,järjestelmäpuhdistetaan,vanha öljy korvataan polyesteripohjaisella ns.esteriöljyllä,sitten imetään järjestelmään tyhjiö alipainepumpulla,johonka sitten imetään uusi kylmäaine.Eli maksaa jonkinverran,siksi kai monet ottaa remmin pois,ennen kuin korjaa,mutta se on se viimeinen virhe,koska aineen pitää säännöllisesti pyöriä järjestelmässä,muuten tiivisteet kuivuu ja murenee,ja sen jälkeen joutuu ehkä purkamaan koko järjestelmän ja uusimaan kaikki tiiviteet,jotta siitä saa tiiviin.Itse tein itselleni sellaisen köyhänmiehen version,vaihdoin vain öljyn,imin tyhjiön ja laitoin uuden tavaran sisälle,on toiminut sellaisena hyvin jo 3-vuotta,kyllä jäähdyttää putket hileessä,painekytkin ei tosin katkaise jos aineenmäärä käy liian vähäiseksi,koska R134 tarvii vähän korkeamman paineen,en ole myöskään harmitellut vaihtamatta jääneeseen kuiva-ainesäiliöön jääneitä vanhoja jäämiä,ei ole minulla haitannut.Vikakoodia laite tosin ilmoittaa,mutta ei tunnu toimintaa haittaavan sekään.Öljy on tärkein,koska vanha aine imi öljyn itseensä,mutta uusi pikemmin karkoittaa,jolloin voitelu ei toimi,esteriöljy imeytyy taas uuteen aineeseen,mutta jos auto on niin uusi,että järjestelmää ei tarvi muuttaa,tai se on jo muutettu,ja se todetaan tiiviiksi,riittänee pelkkä täyttö,ekaksi kannattaa pistää remmi paikalleen,jos järjestelmässä on tarpeeksi ainetta se lähtee yli 5 asteen lämpötilassa pyörimään kyllä,muutoin painekytkin estää kompressorin päässä olevan kytkimen kytkeytymisen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aarnikotka kirjoitti:

Ostin tovi sitten 9000 turbon, ja konehuoneeseen kurkatessani huomasin ilmastointilaitteen hihnan
puuttuvan. Onkohan siitä freoni lopussa tai jotain..Kuinka paljon maksaa ko.vehkeen täyttö?
Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu