Olin tänään 4v poikani kanssa puheterapeutilla (3 kartoituskäynti) ja saatiin kuulla kuinka olis paras jatkaa ja mikä on tarkalleen pojalla ongelma. Paljon sain kuulla ammattitermeillä kaikenlaista ja ohihan se meni ja kyselin hoopona että mikä, mitä....?
Äänteiden kanssa siis ongelma.Käyttö ei luonaa. H kirjain tulee moneen kohtaan kun ei oikein osaa kättää sanoissa oikeita kirjaimia,.. tavut sujuu kyllä mutta pidemmissä lauseissa se taito katoaa ja puhe onkin sitten puuroa ja kokkareita. Ymmärtää ja erottaa sanat, sanamuodot. Terapeutti sanoi että pitäisi trelle mennä puhelääkärille, ja keväällä tiivis puheterapia aloittaa, ei siinä mitään. Hieno juttu että poika saa apua puhumiseen koska itseään kovin haitannut kun ihmiset kselee että mitä?, ja vaikenee vaivautuneena.
Onko jollain vastaavaa kokemusta? Kuinka puhe on edistynyt ja toivoisin terapeutin antamien kotiohjeiden lisäksi vielä lisää kuinka voisi auttaa.
Luen paljon hänelle, jutellaan paljon,.melkein jopa kilpaa kun molemmat on kovia puhumaan. Sisaruksia ei ole mutta ympärillä muuten kyllä ihmisiä ja hän puhuu rohkeasti kaikille, tutuille ja tuntemattomille.
Olla huolissaan vai ei?
3
1024
Vastaukset
- kuulostaa
Minulla lapsi on jo kuusi vuotta ja ainoastaan R kirjain puuttuu. Puheterapeutilla on käyty säännöllisesti jo yli kolme vuotta. Jossain vaiheessa lähes joka sanassa oli h kirjain koska useimmat kirjaimmet korvautu sillä. Nykyään vieraatkin ihmiset saa lapsen puheesta selvää ja minun ei tarvitse olla aina "tulkkaamassa". Paljon on tehty puheterapeutin läksyjä, mietitty runoja ja riimejä, pelattu lautapelejä... hetkessä ei tapahdu mitään, mutta paljon on ollut pieniä ilon aiheita ja kokoajan on tapahtunut pientä kehitystä eteenpäin mistä näkee että oppimista tapahtuu. Kärsivällisyyttä ja positiivisuutta harjoitteluun.
- oli aikanaan
vähän samanlainen ongelma tyttären suhteen ja kävi myös puheterapeutilla. Nyt meidän neiti on koulussa seiskalla ja puhe sujuu ihan hyvin (joskus vähän liiankin hyvin. ; )). Hänelle todettiin sitten oppimisvaikeus ja me itse oltiin sitten lopujen lopuksi aktiivisia, että hän pääsi pienryhmä opiskelemaan.
Jos nyt muistelee menneitä, niin alkuun oltiin itse huolissaan lapsesta. Yritettiin itse kuntouttaa häntä ja tehtiin kaiken maailman poppa konstit jotta puhe olisi alkanut sujua. Tehtiin ehkä virhe siinä, että hössötettiin aivan liian paljon.
On tosi hyvä , että lapsesi on päässyt kuntoutukseen ja olen varma, että kun hän pääsee puheen päästä kiinni kun saa asiantuntevaa apua.
Mielestäni nyt on tärkeää, että annat puheterapeutin ja puhe lääkärin hoitaa hommansa. Jos he antavat kotiläksyjä voit noudataa niitä. Väsyt vain itse jos alat hössöttämään, niinkuin me. Otat poikasi syliin ja näytät että välität hänestä. On tarkeää että hän tuntee olevansa perheessäsi hyväksytty ja rakastetu. Kehut häntä kun hän etenee puheopinnoissaan
Jokaisella lapsella on oma tiensa kulkea elämässä, niin koulu kuin elämäntiellään. Meillä tytär ei ymmärrä esim. koulussa äidinkielestä höykösen pöläystä, mutta on käsistään niin kauhean taitava, että moni aikuinen jää toiseksi.- kun kaikki osallistuu
Paras tulos puheen kehitykseen saadaan, kun ammattilaisten lisäksi vanhemmat ovat mukana lapsen puheen kehityksen ongelmien korjaamisessa. Tärkeintä on, että ammattilaiset arvioivat missä on ydinongelma, ja miten sitä kuntoutetaan. Pari kertaa viikossa tapahtuva 45min puheterapia-sessio on aika tyhjää, jos kotona vuorovaikutus ei tue puheen kehittymistä. Kuntouttajaksi ei tarvitse ruveta, mutta on hyvä tietää miten pienin konstein saat paljon hyvää aikaan. Joko se puhuu? -kirja on täynnä vinkkejä puheen kehityksen tukemiseksi. Kirjastoista löytyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit705798KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2304529Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202558Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei272483Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT731478Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro111383- 961305
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1281286seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa961176Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191151