Halusin nyt noita alkuun ja laittaa niitä kunnon parven.
Akvaario on 400L, kasveja tulee reilusti, kanto on ja hiekkapohja.
Mikä olisi reilusti isompi kala joka menisi noiden pikkuneonien kanssa? Ahventa aattelin ihan alkuun mutta kun siinä käy äkkiä niin että sinineonit joutuu ruuaksi.
Akvaario on 400L, kasveja tulee reilusti, kanto on ja hiekkapohja.
Mikä olisi reilusti isompi kala joka menisi noiden pikkuneonien kanssa? Ahventa aattelin ihan alkuun mutta kun siinä käy äkkiä niin että sinineonit joutuu ruuaksi.
Vastaukset 12
Vanhimmat
joo, affenat on petoja syömään pikkukalaa, rihmakalat tai muutkaan labyrintit ei niinkään.
Sinineonien kanssa vois laittaa jonkin keskisuureksi kasvavan parvikálan, kongontetra?
sinineoneja 50 :)
kongoja 10 parikolmekoirasta ja loput akkoja... miltäs kuulostais
... mites ton kypsyttelyn kanssa menee?
- millä kypsyttelet? (älä laita kasveja kypsyvään akvaan, levä invaasio riski)
..keltasta tuo nitriitti jäi näyttämään äsken eli 0.3mg tai vähemmän olisi. Mullalla ja hss:llä on menty ja laitoin tuossa melkein pari viikkoo sitten sitä baztozym kapseleita.. tiedä onko niillä ollu mitään virkaa.
Eilen laitoin illalla hss teelusikallisen verran ja muutaman tunnin päästä testasin niin hiukan oli punertava testitulos.
Ei kai tuo vissiin ihan taida kunnossa olla vieläkään, prk ku kestää sit pitkään jos näin on, oli ihan hukkakamaa se multaymppi mitä alkuun oli montaviikkoa.
Meinaakko että kannattas ottaa nuo kasvit pois mitä siellä on? Voiko ne laittaa vaan ämpäriin veteen uimaan sitten?
Multa ymppi ei ollut pahasta/turha, se toi sinne akvaarioon näkymätöntä potkua taatusti.
Bactozym ei ole todettu toimivaksi ymppilisäksi, valitettavasti, rahat mení kuivaan kaivoon ;)
Annostele tuon antamani, 100 litrasen akvakypsytys ohjeen mukaan sitä hss ja kalanruoka setillä, kun NO2 alkaa olemaan, puolita annos ja jatka kunnes NO2/nitriitti yhtä äkkiä katoaa jota ennen sitä on mitattu suurehkoja pitoisuuksia.
Totea NO3/nitraatin pitoisuus ja vaihda vettä reippasti kunnes nitraattikin on alhaisella tasolla, alle 20mg/l.
Nyt kaloja akvaarioon, kypsytys vie oman aikansa ja on osa akvaario harrastuksen alkutaivalta... "valitettavasti".
Kasvit/akvaarion lasit saattavat alkaa evättymään sillä suuri nitraatti määrä on myös levälle hyvä alkupanos.
...verran alle 0.3mg eli tippatestin väritulos haalean keltainen eikä mikään ole sitä hetkauttanut siitä. Vertasin vesihasta otettuun nitriittinäytteen ja samaa sekin antaa eli tuo luulisi olevan kypsyneen akvaarion merkki.
Onko sitä... paljonko?
just testasin..
mitäs nyt sitten :)
....
.. kerrohetikerrohetikerrohetikerrohetikerrohetikerroheti
Liikkeistä ostin sinineontetroja 12kpl keskenkasvusia ja eräältä harrastajalta ostin lisäksi 29kpl aikuisen kokoisia. On melko mukavan kokonen parvi, tuskin noita enempää kannattaa juuri laittaa, saa siellä olla tilaakin, on kyllä komeita kaloja vaikka pieniä ovatkin.
Helmirihmakalat vielä..
... MITEN pysyvät parvessa... sori isot kirjaimet, heh?
Kovin arkoja ne kyllä on.. Uivat korkeemmalla vaan jos valot on poissa, muuten ne on pohjalla tai piilossa jossain..