Jenkit laittaa tuontitullit ja kansallistaa muiden maiden omistamat autotehtaat ja kas - jo kukoistaa Amerikan autotellisuus. Tätä se on proletariaatin diktatuuri.
Sitä mie vaan että ei jenkeistä autotehtaat kuole niin kauan kuin pallolla on elämää.
Niin muuten toivottavasti kaikki paperitehtaat lähtee Suomesta hevon vittuun ja vapautuu työvoimaa muihin hommiin. Ja Nokia, Erikson, Volvo ja Saab, antaa mennä kaikki ja lähdetää koko porukka työn perään - Venäjälle ja Kiinaan siellä piisaa duunia.
Sitä mie vaan että ei jenkeistä autotehtaat kuole niin kauan kuin pallolla on elämää.
Niin muuten toivottavasti kaikki paperitehtaat lähtee Suomesta hevon vittuun ja vapautuu työvoimaa muihin hommiin. Ja Nokia, Erikson, Volvo ja Saab, antaa mennä kaikki ja lähdetää koko porukka työn perään - Venäjälle ja Kiinaan siellä piisaa duunia.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Toyotista tehdään USA:ssa ja parasta aikaa tehdään uusia tehtaita.
Ovat tullimuurin sisällä ja se on yksi kilpailuetu.
Näinhän tilanne on Euroopassakin.
Monet isänmaalliset jenkit ovat ostaneet erehdyksessä Fordin tai muun "jenkkiauton" joka onkin itse asiassa tuontitavaraa. Toyotat taas ovat amerikkalaisten itse amerikassa tekemiä.
Tojo työllistää jenkkejä merkittävästi. Mm. siksi tojo jenkeissä suosittu. Tojon hybridimallisto myy edelleen loistavasti jenkeissä. Sitä ei lama pure. Bensarosvoja puree. Se on pelkästään hyvä asia.
amerikaanoja ja rahat jää kotimaahan !
iloa, kun tehtaat on USA:ssa.
Sitäkin vai menikö yli hilseen ? Etelä Amerikassa on kansallistettu öljy-yhtiöitä. Venäjällä samoin. Monissa maissa on keksitty lisäveroja ulkomaalaiselle pääomalle ja omistukselle. Ei apua vai? Kun Tojo jo on 100 % amerikkalainen firma ja voittoja ei nytkään kotiuteta Japaniin?
Niimpä ... taas se vahvemman oikeus on kova sana. Jos Helsinki haluaa ottaa parhaat osat Sipoosta niin se ottaa - kun se on vahvempi. Ei vahvemman tarvii välittää oikeudenmukaisuudesta tai mitenkään perustella tekojaan.
Ei kansallistamisella ole käytännössä mitään merkitystä Toyotalle tai jollekin muulle USA:ssa autoja valmistavalle ulkomaiselle firmalle.
USA ei tule kansallistamaan hyviä "lypsylehmiä".
USA:n ulkomaalaisomisteiset autofirmat työllistävät jo satoja tuhansia työntekijöitä, heidän työpaikkaansa ei haluta uhata.
Ulkomaiset autonvalmistajat mm. Daimler, Toyota, BMW, Nissan ovat lisänneet työpaikkoja USA:ssa.
Tämän talouslaman ne kestävät paremmin kuin amerikkalaisten GM:n, Chryslerin ja Fordin työpaikat.
Toyotalla on tehtaita myös Etelä-Amerikassa, niistä eri maat kilpailevat, koska ne tuovat maihin teollisia työpaikkoja ja valuuttatuloja.
Saabille se viimeinen niitti.
hyvä idea lähteä Venäjälle tai Kiinaan töitä hakemaan , molemmissa kun on laajaa työttömyyttä . Lisäksi tuntipalkka saattaisi hyvässä tapauksessa olla korkeintaan parikymmentä senttiä , jolla ei ainakaan äkkiä rikastu.
ja Ruotsissa ... Nokiankin on niin paska verrattuna Samsungiin että parempi olis jos Nokia tekis konkurssin niin ihmisten rahat säästyis parempiin puhelimiin.
Kiinassa myydään luksusta enemmän kuin jenkeissä. 40:n kiloeuron kattilatkin menevät kaupaksi kuin häkä. Myös kullalla koristellut dildot ovat suosiossa. Yrittääkö Suomi myydä Kiinaan aivan vääriä tuotteita?