tossa tuli ajatuksia mieleen tänään kun kattelin kovaa ruuhkaa hiihtobaanalla..vakinaiset kävijät onkin kaikki melkein toinen jalka- haudassa-menijöitä!missä on 20-30v ikäluokka?ei näy eikä kuulu..sitte taas nuorempia kyllä löytyy jotka ovat pääsääntöisesti kilpahiihtäjiä!
täällä kanavilla on jotkut jotka eivät oikein ymmärrä tätä ikämies(nainen)hiihtoa ollenkaan..koska itse eivät vanhene sen käsityksen olen saanut!ois joskus mukava iskeä juttua kanavan kirjottajien kanssa..myös ainaisten ikivalittajien jotka takovat omaa tietoaan ja ajatuksiaan sangen väärällä periaatteella!tässä on keskeinen asia se että kyse on yhteisestä hyvästä ja ajatusten vaihosta..ja sen sanon että kokemus on suuri valtti meille kaikille..myös itelle..jos joku luulee että olen kaikkitietävä niin sen ajatuksen saa uhohtaa..nyt kun tuo kuumaperuna-keskustelu on vähän laantunut on saanut paneutua taas mietiskelyyn ja tekemiseen..kaikki testijutut ym.mitä tässä on nyt käyty lähiaikoina ne on tulevaisuuvessa tarkotettu kaikille jotka ovat menettäneet sielunsa hiihto-urheilulle..ja myös vastustajille..jotka vastustavat kaikkea periaatteen vuoksi!
täällä kanavilla on jotkut jotka eivät oikein ymmärrä tätä ikämies(nainen)hiihtoa ollenkaan..koska itse eivät vanhene sen käsityksen olen saanut!ois joskus mukava iskeä juttua kanavan kirjottajien kanssa..myös ainaisten ikivalittajien jotka takovat omaa tietoaan ja ajatuksiaan sangen väärällä periaatteella!tässä on keskeinen asia se että kyse on yhteisestä hyvästä ja ajatusten vaihosta..ja sen sanon että kokemus on suuri valtti meille kaikille..myös itelle..jos joku luulee että olen kaikkitietävä niin sen ajatuksen saa uhohtaa..nyt kun tuo kuumaperuna-keskustelu on vähän laantunut on saanut paneutua taas mietiskelyyn ja tekemiseen..kaikki testijutut ym.mitä tässä on nyt käyty lähiaikoina ne on tulevaisuuvessa tarkotettu kaikille jotka ovat menettäneet sielunsa hiihto-urheilulle..ja myös vastustajille..jotka vastustavat kaikkea periaatteen vuoksi!
Vastaukset 94
Vanhimmat
Kun olen seurannut "kanavaa", olen tullut seuraaviin johtopäätöksiin.
-Hiihtomaat, ladut ovat kehittyneet valtavasti ja laiteet niiden ylläpitoon ovat isot ja arvokkaat.
-Sukset ovat seuranneet mteriaalien ja tekniikan osalta aikaana. Mediaseksikkyys on myyntivaltti. Ei suksi sinänsä.
-Voitelu on tekniikan oalta pysynyt samana kymmeniä vuosia- tuntuu olevan nyt kuuma peruna.
Erityisesti olen kiinnittänyt huomioni siniseen Rexiin. Sininen Rex oli loistava purkkivoide puusuksille. Muovipojiin en ole kenenkään nähnyt sitä liiemmin laittavan. Mutta kanavilla siihen vielä uskotaan.Jos kyseessä ei ole sama voide, lienee vanha sanonta, kauppa perustuu laillistettuun petokseen, paikallaan.
Johtopäätökseni ovat, että hiihtoa vaivaa ainoastaan jatkuva pelko voitelun epäonnistumisesta, joka karsii vanhemmat ja heidän jälkeläisensä.Nuoret tänäpäivänä, toisin kuin luullaan, ovat erittäin fikuja. Turha yrittää heitä opettelemaan kymmeniä vuosia vanhoja menetelmiä - kännykkään voi ladata musiikkia ja kuunnella sohvalla tai matkalla.
"Kanavilla" tuntuu olevan paljon sellaisia, jotka pelkäävät jonkun hiihtävän kovempaan.
Mistä moinen pelko johtuu? Osa lienee kaupallinen syy, tai sama kuin liikenteessä; pitää opettaa kaveria sääntöjen noudattamiseen - keskisormella (voiteluu hiihdossa). Jospa vaihtoehtona olisi liikenteessä kaukovalovilkku periaattella - ole hyvä, väistän?
Tuolla perinteisen suksien keskustelussa tuli tuhti annos tietoa; paljon vahaa suksiin ja sitten kaikki pois, uutta päälle ja kaikki pois niin tarkkan kuin mahdollist, väliin jotain pikaa, mutta kaikki pois!
Väistämättä tulee mieleen, että mistä se suksen luisto tulee, jos vaha kuluu pois ja suksi ei enää luista? Miksi se ei sitten enää luista, kun pohja paljastuu? Olisko sittenkin suksen pohjassa vika? Miksi lumen ja suksen pohjan väliin laitetaan kuluvaa vahaa? Eikö se luistaisi parhaiten paksuna vahakerroksena - kestäisi pitempään kulua pois.
voitelun epäonnistumisesta..tuon allekirjotan..tuolla junnupuolella kun seuraa ja kattelee huoltojengiä jotka pääsääntöisesti on jompikumpi vanhemmista..on muutamia diktaattorivoitelijoita jotka ei kyllä anna periksi missään ja eivät hyväksy mitään uutta mikä menee yli oman tiedon tai taidon..keskustelin erään voitelijan kanssa ja kerroin siklaus-menetelmästä..tyrmäys oli täydellinen..jopa pientä agressiivisuutta havaitsin!
esitin että anna poikas kokeilee(16vee) noita mun suksia koska ollaan saman kokoisia muutenkin..isä kyllä vastusti ja kuittasi humpuukihommaksi..poitsu vet kierroksen.. tuli ja sanoi näin.."näähän luistaa hiton hyvin"..huoltaja-isä roplasi kännykkäänsä ja oli soittavinaan jonnekin koska ei kestänyt tätä tilannetta..tänä aamuna näin hänet taas uran varressa poikansa kanssa..käänsi selkänsä..tällästä tää joskus on!
Oikeesti se siklattu pohja niin hyvin kuin huippuvoitelu,jonka todennäköisesti myös osaat.Onko
sittenkin kysymyksessä se luistonauha,jolla siklattu pohja pinnoitetaan.Itse olen lähes varma,että se nauha tekee sen luiston ,ei siklaus.
Komentteja kehiin JTS:
Ruotsin sivuilla paljon sitä vuosina 2006-2007 testattu ,sitä siklausmenetelmää,mutta ei ole ykjsimielisyyttä saatu sen toimivuudesta.
Kyllä kai huiput sitä käyttäs,jos se olisi ylivertainen tai jotenkaan parempi,kuin perinteinen menetelmä.Ihmettelen myös sitä,että
VPK:n mukaan siklaus pitää uusia 100km välein,tosi kova työ verrattuna normaali voiteluun.Normaali voitelu kestää sen 100km hiihtää ja uuden pinnan pano paljon nopeampi kuin siklaus.
tässä vaiheessa ei kannata puhua vielä huippu-voitelusta koska se on aivan toinen juttu niinkuin tiijet! ja homma on vielä kesken..siklaus puikko nauha..tää on se yhistelmä mikä pelaa..tuolla ruotsin puolella on kaveri lars-erik mikä taitaa nukkuessaankin miettiä syntyjä syviä siklauksesta..nyt oon tehny senverran vertailuja siklaus/ja siklaus nauha..kyllä se alkaa tuntua siltä että nauha on sitten se lopullinen säätö!
pakkaskelin kunnon testit vielä puuttuu..ja sen tiijen että huipulla tiijetää tää juttu..mulla meni yli kolmesataa kilsaa sikl/puikko/nauha..nyt se on uusittu..toi satanen on jonkinlainen ohje-arvo tässä..voihan se olla enemmänkin!
työ on kova mutta aatteleppa ite..kauhia euromäärää mikä säästyy..ja vauhti on vähintäänkin yhtä hyvä!
ens viikolla pitäs tulla kunnon sikli..on jotain erikoisterästä ja leikkuukulma on jollain laserilla tehty..
Se sieltä,että nauha se on, eli voi laittaa sen nauhan normaalipintaan niin saa saman tuloksen ja paljon nopeammin.
Olen testannut sitä nauhaa ja se on kyllä hyvä.
Laitoin sen normaali pintaan mustaakseni pinnan kuvio taisi olla suora7.Nauhan laitossa on ongelma se,että kun raudalla ohjeen mukaan vetäisee kerran ja ottaa nauhan pois ja katsoo pohjaan niin osa pohjasta on jäänyt ilman voidetta,eli täytyy silittää jälkikäteen raudalla sitä pintaa,että se levittyy pohjaan kunnolla.?
Siis onko tuo nauha ihan normaalia luistovoidetta? Jäänyt vähän epäselväksi tai on kerrottu hyvin epäselvästi, mikä tämä karkaisunauha on.
Kuntoilija kyllä haluaa helppohoitoiset sukset ja olen ymmärtänyt, että tässä olisi ollut jonkinmoinen yritys ratkaista voiteluongelmat, mutta vaikuttaakin siltä, että tämä onkin paljon työläämpää ja monimutkaisempaa, kuin perinteinen voitelu. Ja jos laskee omalle työajalle jonkinmoista hintaa, niin taitaa tulla perinteinen voitelu paljon edullisemmaksi.
Voiteluteline on kyllä hyvä omistaa. Perusvoitelun tekee 10 minuutissa.
Luistovahaa pantu nauhaan.Laita vaan puhtaaseen normaali sukseen se nauha, ei tarvi siklauksia ja takomisia.Nopeasti sen laittaa.
Puhuvat nauhasta "kovat mikropartikkelit", eli onko se siis todellakin parafiinia?
Mitenkäs tämä eroaa perinteisestä luistovoitelusta, eli miksi yleensä pistää edes sitä nauhaa?
Vai onko tämän luistonauhan kulutuskestävyys parempi, kun perinteisen raudalla laitetun parkun?
aika ovelasti..nyt on kyse veden tarttumisesta pohjaan..ja siklattuun se ei tartu niin hanakasti kuin esim.kivihiottuun pohjaan!ja kunnolla siklattu pohja on suora ja sitä ei tarvitse tehä kuin kerran talvessa..siis tarkotan metallisiklillä tehtyä pohjaa!puikolla voi käyvä välillä läpi kun siltä tuntuu..nauhotettu pohja antaa just sen loppu-luiston mikä on tässä se oleellinen asia..siis siklattuun pohjaan..en tiije ootko tehny ihan oikeesti ton vertailun..mulla ainakin nauha pelittää paremmin nimenomaan siklatussa suksessa..sitäkään en tiije miten porukat on sikkeli homman tehny..lastu mikä oikealla tavalla lähtee niin se on todella LASTU ei mitään nukkapölyä..pohjan täytyy olla tiivis pinta josta just puuttuu ne mitä kivihionnassa tulee..voi verrata hienosahattuun lautaan..siklin jälki on höylätty lauta..siinä se ero on!
Nykyiset sukset ovat kyllä jo tehtaalta tullessaan karvattomia. Hiontamenetelmätkin ovat nääs kehittyneet.
niin minäkin luulin..kun katsoo suurennoksella eli sanotaan nyt vaikka mikroskooppi..totuus on siellä!
tässä ei kannata ees väittää vastaan..ja saa olla erimieltä!!
tossa kattelin erään suksimerkin uutuutta pari viikkoa sitten..pohja oli kuin ajamaton parta..muuten suksi oli huipputavaraa!
Millä ihmeellä ne pojat hinkkailee niitä suksiaan karvaisiksi???? Tarkastin omat sukseni 100x suurennoksella eikä siellä näy karvoja.
Ainetta se on kun sulaa raudalla suksen pohjaan.
Ei se VPK kerro sitä koostumusta,koska on Bisneshommia.Eihän muutkaan voidevalmistajat tarkkaan kerro koostumusta.
Liukas aine se on ihan tavalliseen pohjaan käy.
Turha alkaa siklata ja takoa.Onhan näitä luistonauhoja muillakin esim Rex valmistaa hyviä nauhoja sekä optiwax.
tämä ei ole mtv3,senverran tuosta luistonauhasta että onko joku väittänyt että se ei käy kaikkiin pohjiin,minulla se on ollut jo viime talvena,ja ihan tavallisissa suksissa.
minä käsitän että testit ja tutkimukset jatkuu tuon siklauksen ja siihen liittyvien asioiden tiimoilta,antaa heidän tehdä työtään,se saattaa olla meille kaikille hyödyksi,eikä olla aina kaikkea vastaan.
ei täällä vastaan olla,mutta kriittisiä ja sanotaan
asiat niinkuin itse on kokenut.Minusta kaikkien etu on tietää mitkä voiteet pelaa.
tuosta pelosta: Kerroin eräälle urheiluseuralle 4 vuotta turhaan, että laittaisivat kiekkokaukalon jäädyskoneen vesisäiliöön pullon tenttua, tulisi 0,5 promillen seos. Ei uskallettu - ei tiedä mitä tapahtuu. Naapurikunnan huoltomies innostui heti ensikertomalla. Kun sitten edelliset vierailivat naapurissa, oli komentti; miten hel..ssä täällä on näin liukas jää!! Viina kun on vettä kevyempää, nousee pintaan ja tekee sen sitkeäksi, vaikka vain 0,5 promillea.
Sama hiihdossa, se mitä silmällä ei näe on tärkeintä. Pakkaskelin testien jälkeen palataan. Nyt nimittäin luistaa. Ja paranee. Luistoindeksillä mitattuna kivihiottu/luistovoideltu menee 105 max, siklattu 118, siklattu nauha taottuna 122 ja nyt on tavoite korkalla 178! Vie valitettavasti pari vuotta. Silloin harrastellijan suksi lentää, jos on lunta!
Mielenkiinnosta uteliaisuuteen olisin kysynyt,että miten tuo luistoindeksi on määritelty ? Onko kysymyksessä standardisoitu menetelmä luiston (kitkan?) mittaamiseen ? Eli onko menetelmä yleissopiva ja vertailukelpoinen kaikkiin olosuhteisiin ? Eli miten hiihtäjä käytännössä huomaa eron , jos kahden eri suksiparin indeksit ovat vaikka 100 ja 110 ?
sataa ja toinen sataakymmentä - kuten autot.
Indeksi on monimutkainen, mutta kuvaa suoraan miten paljon ilmakosteudesta tarttuu suksen pohjan karheustilavuuteen ja sitäkautta sitoo kitkanlämmön sulattamaa vettä kiinni suksen pohjaan. Koko luisto on yksikertaiuudessaan tässä. Voitelulla pyritään peittämään karheustilavuuus ja sulkemaan vesi alle, mutta ei onnistuta. Vauhdit ovat kasvaneet luistelussa siihen malliin, että voiteet pehmenee ja kuluu pois jo ekalla viitosella. Sitten sinnitellään uuteen voiteluun asti. Siklaamalla minimoidaan veden kiinnitymispinta-ala.
Jos minä nyt hiihdän 50 km aikaan 2tuntia 15 min (luistoindeksi 105), niin kahden vuoden kuluttua aikaa menee enää noin 1 tunti 21 min ? (luistoindeksi 178). Onko varmaa?
se on tavoite nyt. Aine on olemassa ja saadaan tiukasti kiinni PET-materiaaliin (limsapullot). Miten suksen pohjaan, on kysymysmerkki, miten pitkään kestää sekin ratkeaa testeissä. Ollaan alussa, mutta hyvässä sellaisessa. Jos toteutuu, menet vielä kovempaa, suksikin on silloin erilainen!Tarvitan mm keskipako-ohjaimet, joita juuri testataan. Kääntää kurvissa ulospäin vääntävän voiman eteenpäin vieväksi. Suksi lukitaan latuun.
Kannattaisiko vaihtaa pohjamateriaali toiseen?
Alusmateriaalilla ei ole mitään väliä, kunhan pinta luistaa.
On pojilla visiot,mutta mikäs siinä jos vaikka onnistus.Että mentäs lopulta auton vauhtia,vaatis tosiaan loivemmat kurvit,ja latu-urat pitäisi kallistaa,ettei lennä metikkoon ja tappas ittesä.
Kyllähän nytkin jääkelillä on niin vaarallisia laskuja,ettei niitä voi laskea.
Mutta onko järkeä kehittää noin liukasta suksea sopisi vähän miettiä.Hiihdon perimmäinen tarkoitus mennee täysin pilalle ja kylläpä se taitaa jo ollakin sitä,koska on vain välinekikkailua enimmäkseen tuo hiihto.Toisin oli Veikko Hakulisen aikaan.Silloin oli miehet rautaa ja sukset puuta.Hiihdosta on tullut niin hölmö laji,ettei sitä enää harrasta kuin pieni häviävä osa kansasta,kenenkähän on vika sopii kysyä?
yläkerran ukosta kun ei anna lunta.otappa nyt pikkasen huumorin kannalta tämä asia,todellinen hiihtäjä etsii koko ikänsä sitä liukasta suksea,hautaan asti!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=109&conference=662&posting=22000000039604690
Kai täällä kukaan tosissaan kirjoittele,sekuhan lämpimikseen näppäillään,kuka mitäkin ja jotkut jopa
suuttuvat ja vi....vat.Nämä suuttujat varmaan on niitä ,jotka kaupittelevat tuotteitaan.Toiset jotka sanoo oman mielipiteensä niin se on varmaan heidän kokemuksensa asiasta tai sitten ei.
Tuo JTS on aika velmu näissä hiihtoasioissa paljon kokemusta samoin kuin tuolla HIIHTÄJÄLLÄ.
Mutta tarkoitushan lienee,että päästään hiihtään mahdollisemman pienellä vaivalla.Itte olen aika noviisi näissä hiihoasioissa,mutta yhdet peltoset omistan ja ne on ihan hyvät mulle.Luistaakin suunnilleen samalla lailla kuin muillakin tuolla ladulla.Yhellä oli kyllä fischerit kun painoi ohi
ja sillä luisti paremmin.Taitaa nuo fischerit olla
liukkaimmat sukset ,kun MC hiihtävät niillä ja näyttäs TV kuvan perusteella,että parhaiten luistavat.Tosin ANDRUS VEERPALU hiihto 10v vanhoilla fischereillä.Taitaa toineb hyvä suksi liukumaan olla tuo madshus,kun kuvista päätellen
luistivat melkein yhtä hyvin.Ei siellä suomalaisia suksia näkyny.Taitavat olla huonoja luistaan oiskohan niissä painepinnat väärässä kohtaan,.Oli aikanaa sellainen lappapuuronvärinen
JÄRVINEN joka hakkasi vesikelissä muut merkit mennen tullen ja jos vieläkin sellaiset omistaa niin ovat ykköset vesikelissä.Minun täyty nuita peltosia vähän eltata saunassa että sai painepinnat ja jäykkyyden kohdalleen.
Ei kaupasta norm hiihtäjä löytä oikeita kapuloita.
Pitää olla tallipareja jos oikeet aikoo saada ja niitä ei kaupanhyllyllä ole,joten itse joudut niitä saunottaan saadaksesi kunnon sukset.
ja jäykkyyden kohdalleen.
noita huippuhiihon suksia ei pidä eikä saa verrata mitä meillä on alla..ne on kaikki tehty millin tarkkuvella huippu-lykkääjälle sopivaksi!
väritys on sama..siihe se loppuukin..ja noi vanhatkin vehkeet on sitä samaa millityötä..katohan tuolta haijaa.fi siellä on käytettyjä ns.tallisuksia..mutta ei nekään aina pelitä..maddshuussissa ainakin pitää olla tarkkana ettei ole kuumennettu piloille!pitäs lähtee testaamaan..kahet parit..toiset siklattu nauha..ja toiset voijeltu..sininen parkku..keli on just otollinen -5 astetta..vanha lumi!
kyllä se on ihan turha täällä inttää että sileeksi siklattu pohja luistaa parhaiten. Täyttä tuubaa. Pohjan pitää olla kuvioitu että suksen alle sulava ohuenohut vesikalvo ei ime kiinni. Menkää kattomaan hyvät ihmiset mitä voitelukopeilla tapahtuu älkääkä uskoko huru-ukkoja.
Jaa että nyt sä jo alotat kehittämään vielä entistäkin mullistavampaa luistosystemiä kun tää sun entinen monta vuotta paasaama systeemi on vielä jäänyt pimentoon eikä siitä tunnu kukaan tietävän yhtään mitään. Ettäkö ihan luistoindeksi 178 huhhui. Ootko kokkeillu lehmänpaskan luistoindeksiä, se on kuulemma 192. Heleppo se on täällä nimettömänä paasata ja julistaa.
voi itku mitä hömppä? millähän rahalla ja missä laboratoriossa sä kehittelet näitä huippu-uutuuksia? siellä peräkylän puuverstaassa kun ei moisia tuotteita synny vaikka olisi kuinka lennokas mielikuvitus.
no niin...oot palannu kehiin..se on silläviisii että minä olin jo voitelukopeilla sillo kun sulla oli paskavaipat persuuksissa keittiönlattialla!
kato tää homma jatkuu vielä pari vuotta..johan sinä joudut kirjotuksines sinne ympyrähuoneeseen jollet hellitä!
oikeesti tää on tosi hupiosasto.Onhan ne suksilla parhaat kai menneet noin 250km/h .Mutta ei tannu olla sileäpohjaisia varmaan uritettu kivihiomakoneella.En minäkään usko tuohon sileäpohjaiseen ja ei ilmeisti VPK:aan,koska myypi
uritettua "takorautaa".
Saahan täällä mielikuvitukset lentää ihan kivaa
luettavaa.
Olen vaan peesaillut taas vähän aikaa.
Tuo on joku toinen kaveri.
Minä olen se kalakukkomies. Vai oliko se muikkukukko...
oikein toden teolla. Kun 40 vuoteen ei voitelussa ole tehty mitään muuta kuin kerrottu toisen käden tietoja toisilleen, niin sellaisen pienen kysymyksen edesä jo hermostutaan, kuin miksi suksi jäätyy vesikelillä, mutta ei pakkasella? Pannaan väärän voitelun syyksi. Jotkut jopa kiihtyvät. Jäätyy muuten hionnan seurauksena! No, ei peräkylillä mitään kehitetä, mutta se mitä tehdään, tehdään kunnolla.Läheteään tarkistettavaksi ja tulee takaisin puolen vuoden viiveellä. Riippuu mihin yliopistoon menee.
Koetappa päästä esittämään ajatuksiasi arvovaltaiselle raadille asiantuntijoita.En puhu voitelukavereistasi. Saat laatia ns. kameravalmiin esityksen paperille, joka on useita sivuja pitkä, mutta jokainen asiasi täytyy täsmätä fysiikan ja kemian lakien kanssa. Jos sinut hyväksytään - aikaa on viisitoista minuuttia esittää koko asia!
Teeppä perästä - loppuu haukottelu. Aloita vaika suksen "profiilista", luikkari menee 40 km/h ja tulee ylämäki vastaan, pakkasta 10 astetta. Ylämäessä pohjamateriaali lyhenee 24 mm ja kääntää kären alas - sinulle suksi narahtaa ja kyntää on profiililtaan "väärä". Minulle taas päivän selvä lämpölajenemiskysymys pituusuunnassa. Eikä haukotuta yhtään.
Neljänkympin vauhdissa suksen pohja lämpiää ja keula kääntyy ylös. Vastamäessä pohja jäähtyy ja keula palaa normaaliasentoon.
kävin optikko kaupassa ostamassa luupin jolla olen katsellut kivihiottua ja siklattua pohjaa,kyllä nyt olen hämmentynyt koska näky oli aikatavalla toisenlainen.
lian,voiteiden,veden tarttumapintaa on kivihiotussa pohjassa riittämiin,nyt täytyy opetella ja keskittyä tuohon siklaukseen,eihän siinä ainakaan mitään häviä,päinvastoin jää jatkuva voidesessio pois ja voi keskittyä olelliseen eli hiihtämiseen.
sulla kun on toi lennokas mielikuvitus niin astu todellisuuteen..mennäänpä yhessä käymään tuolla osasto 13 parikkala..mennessä teboililla kahvilla..minä tarjoon käntyn kera!
Tuli vaan mieleen että suksi valitaan sisätiloissa lämpötilassa 22 ja ulkona kun hiihdetään niin lämpötila on tommosta -5 astetta. Silloin lämpötila ero on vajaa 30 astetta.
Okey meen kauppaan ja hommaan itelle pertsat painon ja pituuden mukaan. Sukset lankataan ja tällätään hyvään kuntoon pitäs luistaa ja pitää.
Mutta mitä ihmettä eihä ne pidäkään.
Pitäsköhön tuo suksimyynti viedä ulkotiloihin jokohan rupiais löytymääm sopivaa suksea.
Myyköhän ne kaupassa liian jäykkiä suksia tästä syystä?
Tää on nyt Havukka-ahon ajattelijan sinisiä ajatuksia.
Mikä on muuten muovin lämpötila kerroin isohan se on esim rautaan verrattuna.
Lämpötilan muutos tottakai vaikuttaa. Mutta on huomattava, että myös rungon lämpötila laskee kaupasta ulostulon jälkeen, joten lämpölaajenemisen vaikutus pienenee. Sitäpaitsi suksen runko muodostaa kohtuullisen jäykän palkkirakenteen, joka vastustaa erilämpöisen pohjamuovin taivuttavaa vaikutusta. Vp.k on moneen kertaan kertonut pohjamuovin 24 mm venymisestä. Kun en tiedä ko.muovin lämpölaajenemiskerrointa,en ala laskemaan,kuinka suurta lämpötilannousua tuo vastaa.Siis se pohjamuovi laajenee tuon verran, jos se on irrallaan. Suksen pohjassa se ei pääse (paljon) venymään.
Voitelun yhteydessä pohjamuovi lämpiää paljon enemmän kuin parhaassakaan myötämäessä. Jos mielenkiintoa riittää, voitelutelineessä syntyvää taipumaa on helppo mitata.
Jos suksen laajenemista tapahtuu suksen pohjassa täytyy kennoston suksen yläosassa puristua kasaan ja ala puolella taas laajeta ja suksen mennä loivemmaksi. Mun järki sanoo että täytyyhän suksen tulla silloin jäykemmäksi jos se jäähtyy.
Silloinhan täytyy kennoston alaosasta supistua ja suksen mennä enemmän käyräksi.
En tiedä miten insinöörit on tämän hoitaneet, liimaukset ja kaikki muut. Täytyy nostaa hattua.
Mutta eihän se suksi voi olla ainakaan mitta tarkka profiililtaan eri lämpötiloissa.
Huh huh että on vaikeaa. Hyvvää viikonloppua kuitenkin -0. Koittelen parannella tässä mun koipea jos pääsis vielä tälle talvelle hiihtämään.
Suksessa on alimmaisena ennen pohjalaminaattia lasikuitumatto, usein myös pääosin pitkittäinen hiilikuitu.
Lämpölaajenemisessa ja supisumisessa se olisi suuremman kimmomoduulinsa takia dominoiva. Siitä pitäisi siis puhua. Pohjamateriaalin vaikutus on minimaalinen. Se on ohuempi, heikompi ja venyvämpi.
VPK käyttää debatissa toisinaan (tai usein) merkityksettömiä, vaikka kokonaisuudesta irrallaan tosia yksityiskohtia. Skeptikon kannalta käytäntö on leimaava. Samaa menetelmää käytetään muussakin uskomustieteessä.
VPK:n lähes rajaton osaaminen koko suksen toimintamekanismin alueella on kunnioitettavaa. Siinä on kuitenkin säröjä.
Kertauksen vuoksi:
Jos pohjamateriaali lyhenisi rajoituksetta 24 mm, suksi olisi mielenkiintoisen näköinen. Kiinnittäkää mittanauha suksen pohjaan vaikka maalarinteipillä ja taivuttakaa nin paljon kuin jaksatte. Tuuman puristuman pitäisi näkyä.
Teorialla kun perustelee, pitää luottaa siihen. ettei tule takaiskuja.
Asiayhteydestä irroitettuja tarkkoja metrilukemia pannaan peliin surutta.
Kehuu mies ramppaavansa akateemisten tentattavana vallan puolivuosittain. Työtäkin teettää tuo. Ihan rasitukseen asti. Eipä akateeminen esitystarkkuus webbisivuilla häikäise. Liekö oppi mennyt perille vain farisealisittain?
Jos markkinointi suunnataan pöljille, onko tuotekin sitä samaa?
Mikä siinä sitten on ettei sen paremmin paperiteollisuus kuin Karhukaan enää lahjakasta miestä työllistä? Ihmettelen kovin.
Luulisi sitä nyt kehittyvien maakuntien Suomesta rahoitusta löytyvän ihan pätevääkin markkinointia varten. Jos kerran tieteellinenkin referenssi löytyy. Ihan nähdyn vaivan kera. Paperilla. PDF:kin käy.
Kullekin aineelle ominainen kimmomoduuli vastustaa ulkoisen kuormituksen aiheuttamaa muodonmuuosta. Vaikka suksen pohjamateriaalilla olisi suurikin lämpölaajenemiskerroin, saattaa kimmomoduli olla pieni verrattuna suksen runkoon.
Niin, onhan näissä mainoksissa ihmeellisiä lapsuksia. Esimerkiksi on väitetty, että vetysidos olisi maailman vahvin sidos. Tämä ei pidä likimainkaan paikkaansa. Vetysidos kuuluu ns.heikkoihin sidoksiin. Esim. ionisidos ja kovalenttinen sidos ovat monin verroin vahvempia.
Ski Gripin kotisivun "testi" ei tosiaankaan taytä mitään tieteellisiä kriteerejä. Vähintäänkin olisi pitänyt jokaista suksityyppiä
olla vertailupari perinteisesti voideltuna. Mieluummin vielä ulkopuolisen voitelijan tekemänä. Sitäpaitsi tällaiset kokeet pitäisi tehdä sokkotestinä. Siis siten,että testihiihtäjä ei tiedä,millaiset sukset hänen allaan on.
Puhumattakaan siitä,että mitään ei ole kerrottu koejärjestelyistä ja mittaustuloksista.
Tätä vuodatusta ei pidä käsittää vinoiluksi. Mutta jokaisen tutkijan pitää hyväksyä myös vastakritiikki, se on normaali tieteellinen menettelytapa. Jos uusi menetelmä on entistä parempi, se kyllä ennenpitkää lyö itsensä läpi ilman, että tarvitsee heitellä tieteellisiä termejä summittaisesti. Sinänsä suksen luiston kehittäminen on kyllä tarpeellista ja alalla varmasti paljonkin tehtävissä.
mukava hiihdellä,kun tietää miten moduulit,kimmomoduulit yms.. vaikuttavat hiihtäjän etenemiseen.
Uskaltaakohan sitä näin kansakoulupohjalla monoja jalkaan laittaakaan,kun ei tiedä, mitä monojen ja lumen välillä tapahtuu.
HEI hyvät hiihdon ystävät ja muutkin,ei pilata hyvää harrastusta tyhjänpäiväisillä jaarituksilla.En kyseenalaista tämän palstan kirjoituksia,mutta allekirjoittaneen äo. ei riitä
hiihdon parissa muuhun kuin suksien voiteluun ja itse hiihtosuoritukseen.
Hyvää joulua kaikille ja laduilla tavataan,kunhan tämä tauti hellittää toivoopi pojanloppi Suomen Lapista.
mutta pohjan lämpölaajenemiskerroin pituusuunnassa on 22 / 100.000 x mm x C aste.
Tähän ei vaikuta lasikuidut eikä mitkään fyllingit.
Laskettelusuksi kehittää 90 km/h lämpöä yhtä paljon kuin 3 x 100 W lamput. Miten on luistelusuksen pohja 40 km/h? Mikä lämpötila pakkaslumella?
Eihän se pohja lyhene - sen nyt ymmärtää jokainen, mutta mittaapas voidepesän korkeus, niin alat miettiä, ettei se pito aina saatakaan pettää voitelusta johtuen. Sisältä ulos viety suksi nousee jo 0 asteessa 2 mm voidepesän kohdalta ylös. Tämän saa aikaan pohjan lyheneminen. Vastaavasti luikkari kulkee hyvin suoralla, mutta ylämäessä jäähtyy heti, kun kitkalämmön muodostus lakkaa. Joku suksi saattaa alkaa kyntää tai narahtaa kiinni.
Hyvä että olet mitannut ihan lukuarvoja. Itse en ole mittauksia tehnyt, jääneet enemmän suunnitteuasteelle. Olenpahan vain pohdiskellut erilaisia vaihtoehtoja.
Oletko muuten mitannut suksen lämpötilan nousua
suuressa nopeudessa ? Siinähän on aika hyvä vesijäähdytys alapuolella. Ja se veden lämpöhän ei nouse juurikaan nollan yläpuolelle.
Antamasi lämpölaajenemiskerroin ja aikaisemmin kertomasi 24 mm pituuden muutos vastaavat kahden metrin suksessa 55 asteen lämpötilanmuutosta. Mahdollista, jos mennään sisältä paukkupakkaseen. Mutta lämpiääkö suksi noin paljon kitkan vaikutuksesta ?
minua ihmetyttää tämä juttu kun kuzminin systeemissä riittää pelkkä siklaus.Niin miksi täällä neuvotaan ski gripin hankalampi systeemi?
(siklaus,luitonauha ja vielä takominen) onkohan
noilla mitään luisto eroja?
kuzmin on ihan ok juttu..mutta toi puikotus ja nauha antaa lopullisen pinnan ja luiston..se tiiviys tulee sieltä ja saahaan pinta sellaseksi että vettyminen estyy..eroja on puoleen sekä toiseen..mutta ei kovin suuria..jos on hankala niin eihän sitä tarvii tehä kuin kerran..välillä vaan putsaa pohjan/nauhottaa ja menoksi..ja luisto vain paranee hiihtämällä..kelilla kuin kelillä!
ja hyvät joulut!
Tosihan se on että noita 20-30v immmeisiä näy hiihtämässä.
Mun hiihtolenkki lähtee kuntosalin vierestä ja minusta näyttää että että ton ikänen porukka kuntoilee mielummin siellä.
Tuntuu että talvi ilma ei voi olla tarpeeksi hyvä ton ikäiselle porukalle. Toki Maalis-huhtikuun aikana alkaa kelit alkaa olla mieleisiä.
Silloin porukka taitaa laskettelella mielummin. Uskon että jos hiihto saatas voitelun osalta ja muiltakin osin esim välineet kuntoon niin hiihdon aloittaminen vois olla helpompi juttu ja tajuamaan ettei sinne pikkupakkasella palellu. Tosi on että minäkin näin tänään vanhempaa väkeä ja junnuja ladulla. Ne 20-30v immeiset sieltä puuttuu. Liekkö niin ettei heitä ole opetettu junnuna hiihtämään ja nyt kynnys on liian kova lähteä. Pelätään että nolaa ladulla ittensä, Esim vinoilua etteikö osata sitä tai tätä ja vinoilua kunnosta.
Minulla ei ole tilastollista pohjaa väitteilleni, mutta taitaa olla niin että hiihtokansan ikäjakauma heijastelee enemmän paikkakunnan ikärakennetta ja koulutus tasoa. Kuopio, jossa on terveysyliopisto, tämä näkyy selvästi myös hiihtoladulle eli koulutetut ihmiset pitävät kunnostaan huolta. Osa kansasta painuu aina mieluummin kaljakuppiloihin, mutta Puijolle riittää ihan kaikenikäistä porukkaa myös niitä huru-ukkoja. Ja varsinkin alle keski-ikäisiä kunnostaan huolehtivia naisia on joukossa silmiinpistävän paljon.
Maseudullahan ainakin Savon sydänmailla vieläkin pidetään vähintäänkin omituisena jos menee itseään tietentahtoen rasittamaan. Siellä osoiteillaan suorastaan sormella että onko tuo joku hullu tai kitupiikki kun käy kaupassa polkupyörällä eikä autolla.....
Maaseudulla (haja-asutusalue)ei juuri fyysistä liikuntaa lapset harrasta. Tämän vuoksi siellä kasvaa silmiinpistävästi pullukoita lapsia. Tilastojen mukaan Lapissa ja Etelä-Pohjanmaalla on Suomen ylipainoisimmat ihmiset.Mutta se hiihto. Hiihtokin on jakautunut juuri siihen mistä on viime aikoina ollut keskustelua: Maajoukkueen jälkeen tulee pitkä väli eikä sieltä ole nousemassa juuri ketään maailmantasolle kilpailemaan. No, ehkä yksi tai kaksi. Tämä tarkoittaa sitä, että hiihdossa ei ole massoja mukana ja on varsin helppo nousta kansallisella tasolla huipulle nuorissa jos vain viitsii yrittää. Vahinko ettei tätäkään yritystä laduilla näe. Onko hiihtämisen ilo jäänyt lapsena kokematta vai vanhemmatko tästä on vastuussa vai seurat?
Nuorien kanssa pitäisi edetä siedätystekniikalla kovan hengästymisen ja kilpasuorituksen rasittavuuden vuoksi. Monille olotila on alkuun vastenmielinen. Menestystä kuin eivät kaikki heti saa, on liian helppo lopettaa.
On paljon helpompi pelata jääkiekkoa tai jalkapalloa junnuna 1-2 min pätkissä, jonka jälkeen vaihtoon ja mehulle kuin hiihtää tai juosta 1-2,5 km yhtämittaisesti.
Hiihtäjät tehdään kesällä. Silloin pitäisi olla ns. kestävyysurheilua tai paljon juoksuvoittoista liikuntaa jos meinaa pysyä kärryillä talvella.
Ja vaikka yllämainittu kesäharjoittelukin olisi kunnossa pitäisi vanhempien osata suksien perusvoitelu alati muuttuvassa ilmastossa.
Pitäisi myös tajuta ostaa oikeat välineet mieluummin asiantuntevasta liikkestä joka tietää hiihdon perusjutut ja omaa hyvän kärsivällisyyden suksia valitessa. Huono myyjä kun myy huonot välineet.
Ts. ne hiihtäjät tai oikeastaan heidän vanhemmat jotka osaavat tehdä oikeita asioita oikeaan aikaan lapsiensa kanssa pärjäävät kohtalaisesti tai hyvin. Ne muut hiihdosta innostuneet taas tippuvat pois ennen kuin ovat edes alkuun päässeet. Kilpailu on liian kovaa heille.
Tasoero näkyy kilpailuissa eli "hiihtorinki" tavallaan ajaa aloittelevat kanssakilpailijansa pois ja samalla myös itse kärsivät kun porukka vähenee. Näin pyörii hiihtotouhu hieman kärjistettynä. En syytä tässä ketään, mielestäni näin se vaan menee.
Joka vuosi lopettaa moni nuori aivan turhaan. Sarjoja olisi oltava myös aloittelijoille.
kun järjestellään Hippo-hiihtoja(pankki sponsoroi kaikille palkinnot)lapsille ,ni ykköspaikat mene aina jo muutenkin paikallisen seuran hiihtokisoja (Hopeasompa?)kiertäville->Ei paljon uutta kokeilijaa innosta, kun häviää Voittajalle minuuttitolkulla.Pitäs olla Kilpahiihtäjien vanhemmilla tolkkua pysyä niistä kisoista sivussa ja antaa uusille tulokkaille Mitalijuhlia ->saattas joku vaikka innostua...
Homma meneekin juuri enimmäkseen vanhempien ansiosta pieleen, esim. kun vertaillaan lapsien suoritusta muihin, sensijaan että iloittaisiin yhdessä lapsen kanssa, kun tulos parani aikaisemmasta.
Parasta olisi alkaa pitään lapsille myös sellaisia lasten sarja kilpailuja jossa voittajia olisi ne jotka parantaa eniten omaa suoritustaan, siinä todennäköisesti voittajia olisivat aivan uudet tyypit.
Näin se on, mutta haluavat ne enemmän hiihtokisoja kiertävätkin joskus voittaa varsinkin jos eivät ole pärjänneet muualla. Edellämainitut voivat jäädä siellä vielä enemmän hiihtäneille myös minuutteja. Parhaat tuskin käyvät joka kerta aivan pikkukisoissa.
Pankit yms. voisivat laittaa ilmoitukseen maininnan että tarkoitettu aloittelijoille.
Hyvä idea. Lajin kuin lajin suoritukset paranee aina alkuun nopeasti, mutta mitä sen jälkeen?
Tarvitsisi olla jonkinlainen pohja-aika tai sitten vain päätettävä tuloksista ja verrata aikaisempiin hiihtoihin. Tuntuu epämääräiseltä.. Tästäkin voi tulla sanomista ja huomauttamista yms.
Eli jatkoin hieman ideaa. Parhaasta ajasta muuten saisi laskettua kaikille prosentteinakin tuloksen. Kauden ekassa hiihdossa ei voida palkita vielä ketään.
Kauden loputtua saisi erikoispalkinnon se kenen prosenttimäärä nousisi eniten verrattuna toisiin ja kärkiaikaan sekä aikaisempiin omiin hiihtoihin. Ts. mikäli hiihtäjä kirii kärkeä ajassa kiinni näkyisi se kasvavana prosenttilukuna eri hiihdoissa.
Tähän voisi saada exel ohjelman pelittämään automaattisesti. Olisi mielenkiintoista seurata aina tilannetta kisojen jälkeen. Nyt saataisiin niille nuorille palkinto jotka tulevat myöhemmin mukaan mutta harjoittelevat ja siten kehittyvät.
pitäs ymmärtää oma-alotteisesti nää jutut mielestäni
Muistan pentu ajalta tämmösiä asioita.
Mummola oli vaaran rinteellä jossa oli laskua tommoset puoli kilometriä.
Päivän mittaan hiihdettiin vaaran päälle useita kertoja ja laskettiin alas monia kertoja ei ajateltu treenaamista ollenkaan.
Jossakin vaiheessa päivää lähettiin kattomaan kun isot pojat hyppäs mäkeä ja kokeiltiin rajoja ittekkin.
Paskat kukaan ei puhunu meille treenamisesta, sykearvoista ja muusta höpötyksistä.
Tana vieköön vieläkin on ikävä niitä hiihto hommia ja tekemisen makua. Se oli lasten harjottelua.
Hikeä ei pelätty, pikku kaatumiset kuulu asiaan ja uusilla suksilla ei saanut mennä hyppyrimäkeen tai tuli tupenrapinat.
Päivällä saatiin välipalaksi kaakoata ja mummon tekemää leipää. Perhana kylällä silloin ei ollut yhtään ylipainosta pentua jengi liikku ja piti hauskaa ei oltu kellokaulassa.
Saiskohan itelle jostakin vielä 70 luvun malliset puusukset että pääsis fiilistelemään,
siinä teille luistoindeksiä ja voitelutekniikoita
Senkin voitelijat heh heh heh. Ei oteta liian vakavasti hauskaahan tämän pitäs olla.
Menneet on menneitä. Hiihto on vanha tapa liikkua paikasta toiseeen myös harrastus mielessä kuten metsästyskin, joka sekin on ukkoutunut.
Siihen aikaan suosituimmat lajit olivat hiihdon lisäksi luistelu ja (mäkihyppy). Huomattava osa ikäryhmistä oli enemmän tai vähemmän ed mainittujen lajien parissa. Palloiluhallit tulivat vasta paljon myöhemmin. Nykyään ongelma että puolet lapsista on jäänyt liiaksi sisätiloihin pelailemaan yms.
Etelä Suomessa ja Hämeessä lumen puutteen vuoksi vaikuttaa hiihdon ja ulkoluistelun tulevaisuus heikolta. Koko pohjalahtikin sulana, johon on varautunut lämpöä. Maailma muuttuu ja muuttaa jne.
Tykkilumetus pitäisi olla enemmänkin käytössä ja lunta saa jäähalleiltakin.
skigrip sivuilla tuo suksien testausmenetelmä on aika lapsenkengissä.Ota tuosta nyt jotakin selvää.
Lisäksi ihmettelen kun siellä onkin myytävänä takomisrauta joka tekee uria eli eikö se pitänyt olla sileä pohja?
edes jossain asiassa samaa mieltä,takerrut aina melkein pilkun paikkaan,eihän nämä jutut ole sinulta pois?
vai onko?
minulta pois,mutta muilta voi olla,jotka ei tiedä.
En ole kaikkea vastaan ,kerron vain totuuden mitä itse olen kokenut.Tuolla aiemmin mainitsin,että
luistonauha on hyvä ja että kestopito on nollakelissä hyvä.En tunne siklauksen ja takomisen etuja mitenkään,mulle pitää ne paremmin todistaa.
Jos halutaan vaikka puuhun sileä jälki niin eihä sitä ruutupaperilla hiota vaan hiekkapaperilla.
Eiköhän tommonen pikkunen uritus nopeuta hiontaa verrattuna täysin sileään rautaan.
Vai mitä jengi luulee?
Oon sen verran puuta hionnu etten ala täysin sileällä paperipinnalla yrittämään mutta hiekkapaperi on jo eri juttu.
Eiköhän sama päde sukseenkin ettei täysin sileällä voi hioa tai ottaa se julmetusti enempi aikaa kuin uritetulla.
Se tekee sileimmän pinnan.
Työn määrä ei ratkaise vaan tulos. Niin kauan kuin hiottava pinta on epätasainen, höyläkin puree.
Saadun pinnan liukkaudesta voidaan sitten kiistellä. Loputtomiin.
UHMWPE (suksen pohja) on liukas ainakin sama aine vastaan sama aine. Lunta vastaan asia pitäisi testata. Ja testataan koko ajan.
Parafiini vastaan parafiini luistoa ei ole. Kuitenkin lunta vastaan parafiini luistaa ihan hyvin. Missä lienee selitys?
Tämmöistä jappasuahan tämä on taas.
noin..moni ei oo nähny tota pohjaa suurennoksena..siellä alkaa ajatukset muuttumaa..vaikka kuinka yrittää selittää..niin ei sitte millään mene..jos nyt vielä kerran:::kivihionta hioo miinkuin hiekkapaperi..repii..siklaus jyrsii..työstää..jne..siklaus ja puikotus=pohja ei ole sileä niinkuin moni väittää..LASI on sileä..
kun ottaa rälläkän ja hioo vaikka esim.mustaa vesijohtoputkea jälki on jokaisen nähtävissä..mutta kun vejät sen terävällä siklillä..jokainenhan tietää onko jäljellä eroa!
nää muovit on kaikki samaa ainetta..kovuus on vaan toista..
kyllä ton pohjan sais täysin kiiltäväksi rst-rumpuhionnalla..mutta siihen ei ole resurssia!
musta alkaa tuntua että kuinkahan moni tätä juttua on oikee tehny..siis tosissaa..faktat on vähintäänkin selvät kun perehtyy..tuntuu välillä että väitetään vastaan vaikka ei ole mitään kokeilua koko hommasta!reenikaverit on jo päässeet asiaan sisälle..joukossa veter.mm-tason lykkääjiä joilla on hirmunen voitelukokemus vuoskymmenten ajlta..
mutta ei se mitään..homma jatkuu..se on 100% varma juttu!
Höylähän se silleimmän jälen tekkee puuhun ainakin.
semmosen siklin jolla homma onnistuisi. Eli saisi sitä lastua siitä pohjasta? Puikolla voisi siitä sitten jatkaa ja nauha päälle. Ja vpk:lla näyttäsi olevan jo valmis väline viimeistelyynkin.
Kunnon sikli siis vielä puuttuu..
ps. olen testannut useilla eri keleillä ja siklattu, puikotettu, nauhotettu ja taottu suksi pelaa. Olin yllätynyt. Parafiinejä en enää tule käyttämään.
tuttu cnc-koneistaja..heillä on vehkeet millä onnistuu varmasti!
tässä on semmonen probleema että toi siklaus ei onnistu kunnolla näillä kaupasta saatavilla teräs-sikleillä..ei saa kunnon lastua..ja tylsyy alle aikayksikön.. kun lähetää vetämään on asennon oltava vakaa ja lastun on tultava kerralla loppuun asti..minä oon vetäny olaksen kummankin puolen erikseen..on paljon helpompi..ja lopuksi puikolla koko leveyveltä!
tia sitte hommaa kuzmin sikli..hinta 56e!
En tykkää tuosta sanasta "takominen" eihän se sitä ole.
Haluan ennenmin puhua kalanteroinnista minusta se kuvaa asiaa paremmin.
Jos tarkoituksena on painaa partikkelit suksen pintaan/huokosiin ja kiillottaa pintaa
eikö asia mee näin.
1 Yritetään kukkulat saada kasaan
2 Siirretään massaa kukkuloilta laaksoihin
3 Suuntauminen, saadaan partikkeleita suuntautumaan pinna suuntaan. Eivät törrötä pystyssä.
4 Aina tulee myös kopioitumista puikosta.
Paperimiehet osaa selostaa tän homman paremmin.
Perkele tais mennä politikoinnin puolelle, noo eihän se niin vakavaa ole.
oot asian ytimessä..tollee se menee..ei törrötä "karvat" ja ne on pahimmat tässä hommassa!
tänäänkin pelitti suksi vallan mahottomasti(madde)..tossa sain eilen fisserin(2006 kalustoa) tykkiparin lumikelille..menee kuin juna raiteilla..(niilla on hiihetty suomen huipputasolla) ja ne menee seuraavaksi käsittelyyn..tää on tosi mielenkiintoista touhua!
Ois kiva saaha hankittua pirun imelät fisukat tänä talvena.
Kohan saa tuon koiven ensin kuntoon.
Pistä viestiä tulemaan jos tämmönen 75kg ja 175 cm kaverille yhet sukset löytys, luikkarit pitää olla.
Mutta tuo koiven perkele pitää saaha ekaks kuntoon.
Carbonlitet kö?
vaan RCS skating plus..tossa aamulla kävin lykkäämässä ja vaikka fisseristä on paljon kokemusta niin kyllä nyt sain hyvän parin..pehmeähköä lunta pinnassa -4 astetta..kärki aukeaa just sopivasti suht pitkän matkan..hiihettävyys täys kymmppi..vassua ja mollea on rento mennä..ei hae mihinkään..joskus aina sillointällöin käy säkä..ja oli vielä kohtuuhintaset!
Mitenkäs se ylämäenhiihto fischereillä vs madshusit.
Jossain vaiheessa lukenut, että fisukoita et ole ylämäessä saanu toimimaan.
Itse olen kuntoilija, itsellä carbonlite plussat. Suuntavakaus eteen sekä "sivupito" täysi kymppi kelillä kuin kelillä. Jopa jäisellä väylällä pystyy täysin rennosti luistelemaan. (Monilla vaikeuksia ton "sivupidon" kanssa jäisellä alustalla.
Omat rossarin max skatet ihan mahdottomat hiihtää jäisellä alustalla.
Itsellä tuskaa kyllä ylämäet. Kiitos huonon kunnon vai suksien tiedä häntä.
yksi alamäki n 30m pidemmälle fischereillä kuin maxseilla.Eli luistokin kohdallaan.
kyllä oli yhessä tai kahessa parissa ylämäkiongelmia..mutta nää on eri kastia..toi kärki aukeaa vähä toisella tavalla kuin noissa muissa..ehkä se on sitte siitä tuo mukavuus!noi sukset on ihan oikeen kilpailijan entistä kalustoa ja sen huomaa..en oo vielä kokeillu kovalla miten se siinä pelittää..mutta on kyllä aivan selkeesti lumikelin suksi..ja jäykkyys on tarkotuksella pikkusen yläkanttiin..kovavauhtissa pöpperölaskuissa sen oikee huomaa miten kärki hoitaa homman ja nousee lumen päälle mukavasti!
fisseri vaatii tavallaan ylämäkivoimaa..suosii kovaa jalkatyöskentelyä..ja yleensäkin paranee kovassa vauhissa!
maddet on taas aivan toisenlaiset..parempi jyrkässä ylämäessä..seuraa helpommin..ja on tosi liukas suksi ja vakaa sekin!
Tuo suksesi tuo mieleen myös mun yhdet fisut,ovat
tallivehkeitä.Niissä on se ongelma.että selkeesti tehty pehmeälle alustalle.Kovalla alustalla tosi
hankalat hiihtää ja kova-alustaisissa nousussa kärjen aukeamisen johdosta suksi lipsuu sivulle.
Onko suksissasi kärkiin pohjan puolelle stansattu
numerosarja sellaisella tummalla stansauksella,siitä
muuten huomaa tallifisun,jos on stansattu vaalealla
stanssauksella niin ei ole tallipari.
oon hyppiny tasajalkaa kuin penskat keväällä kun koulu loppui..kuzmin-siklillä on homma tehty ja testattu..sen sanon nyt täysin rehellisesti ja suoraan että parafiinit voi kuntoilija-tasolla unohtaa kokonaan..niitä ei tarvitse koska tuo jälki joka on tehty kunnon siklillä oikeaoppisesti pelittää aivan super- loistavasti..parempaa sanaa en löydä!nyt on ajatus että tän jutun kun sais siirrettyä kaikille halukkaille miten toi homma tehhää..täytyy yrittää kehitellä jotain ton tiimoilta!
ja sen vielä sanon vaikka suureen ääneen..JOS JOKU VÄITTÄÄ ETTÄ SIKLAUS EI TOIMI..niin saa väittää..tänään on loppuvuoden PARAS paivä..lopussa kiitos seisoo..sanon minä!!
ainakin rekisterissä olevat hiihtosielut voi kirjotella tonne mun kanavan e-mailiin..niin mietitään asoita sitten yhessä!
Mitenkäs täällä vähälumisella etelä-suomessa, kun pitää vallan 2 suksilla hiihdellä, kun väylällä saattaa löytyä välillä kiviä ym, aluskasvillisuutta. Pohjaan tulee eittämättä naarmuja. Toimiiko tämä siiklaus menetelmä, jos tulee näitä pohjakosketuksia ja naarmuja, vai onko voitelu parempi paikkauskeino tässä tapauksessa. Mitä mieltä?
Muuta pohojoseen
Hyvä työllisyystilanne sielläpäin?
jos ei nyt ihan mahottomia uria tule..pienet naarmut lähtee ja pohjasta tulee erittäin hyvä..ois kiva kun pääsis näyttämään KAIKILLE millanen on toi suksi kun sen tekee oikealla systeemillä..ja toki sikliksi käy muutkin..sen on oltava terävä ja teräslaatu sieltä kovasta päästä! panen sukset yöksi sängyn alle..heehhee..
lisätä, että kelillä ei ole väliä, luisto pysyy.
Tulin tunti sitten Vuokatista, räntää ja vettä tuli eilenillalla taivaan täydeltä. Luisto oli sellainen, että pelotti paikoin. Suksille ei oltu tehty mitään lapin jälkeen ja siellä niillä laskettiin - 20 C:ssä.
Missähän vaiheessa hiihtäjien päähän menee, että suksen pohja on tasatarkkaan samaa ainetta kuin luistovahat, mutta niiden kovin muoto. Turha sen päälle on laittaa pehmeää vahaa pois kulumaan. Vahalla kun vain pyritään parantamaan sileyttä.Kelin mukaisen uistovahan käytölle ei löydy edes teoriassa selitystä, tai on yksi mutta jääköön. Kilpahiihto on erikseen - siellä pätee japanilainen ajattulutapa; jos joku tehdään oikein hienosti ja monimutkaisesti ja näyttää hyvältä, sen täytyy olla hyvä. Ja jos saa vielä mukaan kaverin, joka myötäilee ajatusta, niin ei parempaa - vaikka ei pärjätäkkään. Tekee luiston suoran pohjaan. Luisto-ominaisuuksiltaan itse pohja on vielä kaikkein paras "vahoista".
Miten tämä outo teoriasi sitten selittää sen että eri luistovoiteet luistavat eri tavalla? Pikkupakkasessa violetti luistaa paremmin kuin vihreä. Sinun mukaasi kun mahdollisimman kova luistaa aina parhaiten. Sama suksi vakiokelissä eri voiteilla voideltuna luistaa aivan eri tavalla. Fluorivoiteita kun lisää niin aian vaan paranee. Fluoripinnoitteista puhumattakaan, vaikka fluori on pehmeää niin silti luistaa paremmin kuin kovin mahdollinen fluoriton vaha. Tämä kaikkien kilpahiihtäjien omakohtainen huomio on täydellisessä ristiriidassa teorioidesi kanssa. Tästä voisi maalaisjärjellä päätellä että luistovoiteiden välillä on suuria eroja eikä väitteesi "kovin mahdollinen pohja luista aina parhaiten" pidä yleisesti ottaen paikkaansa.
jokaista asiaa selittää.Maailmahan on selityksiä täynnä.Itse olen hiihdon ystävä,
mutten halua tietää ihan kaikkea mikä liittyy hiihtosuoritukseen.Riittää,kun hiki tulee pintaan.,
Asiahan on niin, että jokainen keli vaati erillaisen pohjan riipuen lumenrakenteesta, kosteudesta, lämpötilasta jne.
Amattivoitelijat osaavat tehdä oikealaisen luistavan pohjan kullekin kelille voitelemalla.
Tässä(siiklaus,luistonauha,takominen) on ilmeisesti tehty pohja, joka toimisi kohtuu hyvin joka kelillä. Tod. näk amatöörivoitelija ei pääse tähän tasoon voitelemalla, jos oikein olen ymmärtänyt. Eli on haettu kuntoilijalle helppoa, toimivaa sekä ekoloogista vaihtoehtoa voitelulle.
Toisaalta puhutaan aivan ylivoimaisesta luistosta, välillä vaihtoehdosta, ja kilpavoitelu on ihan oma juttunsa. Eli eihän tosta ota erkkikään selvää, ellei siiklaa omat sukset ja kato miten käy...
tässä monenlaista asiaa tonne pääkoppaan..mietiskelemään on joutunu asioita monelta kantilta..ja johtopäätöksiä on paljon!yksi asia pitää muistaa että amatööri-ja ruohonjuuritasolla ei päästä siihen mitä on huipulla..ei missään kohtaa..ja ylivoimainen luisto on käsite VAIN tällä tasolla missä me kanavilla kaikki olemme..oot oikeessa tossa kohassa että haetaan hyvää ja helppoa systeemiä just meille..itelle oon ainakin todistanu että siklaus on vähintäänkin yhtä hyvä kuin vaha-suksi..monessa kohtaa paljon parempi!niinkuin oon aikasemmin sanonu niin toi siklaus pitää tehdä oikein jotta se hyöty tulee esille..ja tähän asti on toiminut loistavasti..joka kelillä..ainut on vielä mulla kunnon pakkaskeli..mutta eiköhön se siitä tule..minä hiihdan ainakin jatkossa sikkeli-suksella..kisatkin melkosella varmuudella..ja kehitysvariaatioita on tuolla pääkopassa vielä olemassa..kiire ei ole mihinkään..tulen testaamaan tuohon siklaukseen liittyen kaikkia mahollisuuksia koska niitä on jo nyt olemassa mutta ei vielä "julkasukelposia" koska asia on kesken..ja tossa kun kattelen noita suksia niin pohja on paljon paremman näkönen.. moni on huomannu kavereistakin..ovat olleet hyvin hämmästyneitä..pinta on todella sileä..ja paljon sileämpi kuin kuin kivihionnasta ja voitelusta tullut suksi..uskokoon ken haluaa!
yhteyden-otot tän asian tiimoilta ovat olleet päivittäisiä..täältä kanaviltakin monia..ja oon yrittänyt kaikkiin vastata..tää on yhteinen hyvä..niin asian käsitän!
olleeni yhteydessä jts:ään ja luotan tässä uudessakin luisto asiassa hänen sanaan. Arvostan hänen pitkää kokemustaan hiihdosta ja hiihtovälineistä.
Mielenkiinnolla jään odotteleen vanhempia lumia, joka varmasti tuo lisää tietoa tehtyjen testien ja vertailujen tuloksista.
seuraan mielenkiinnolla mitä tuleman pitää.Jos haluat,niin vp-k:n kautta voidaan vaihdella kokemuksia (olen antanut hänelle luvan sähköpostiosoitteni antamiseen jts.lle,mutta annan myös sinulle osoitteeni jos hakuat).Samat sanat myöskin jts:lle.
Näinhän sitä yhteisen hyvän vuoksi kannattaa toimia,vai mitä?
muuta kun nöyrästi kiittää..luottamukseen perustuu kaikki!
joo kaikki onnistuu...ehottomasti..yhteisellä toiminnalla on suuri voima!