Hei ja apua.
Osaisiko joku auttaa. Meillä on rekisteröity opettajayhdistys ja olemme järkänneet leirin johon jäseniltä kului suhteettoman paljon aikaa. Haluaisimmekin nyt palkita nämä osallistuneet jäsenet kuinka voimme nostaa jokaiselle palkkion/korvauksen tehdystä työstä tililtä jotta se olisi mahdollisimman lain mukaista. palkkana emme pysty maksamaan sillä kulut olisivat liian kovat ja matkakorvussumma jää alle ajatellun summan. Voimmeko antaa esim: lahjakorttina palkkion ja minkälaiset seuraukset siitä tulee? Jos jollain on tietoa mistä kysyä asiasta tai omakohtasia kokemuksia vastaavasta olisin iki onnellinen :)
rekisteröity yhdistys
3
1556
Vastaukset
- verotta
Todelliset kulukorvaukset ovat verottomia mutta lahjakortit ja palkkiot kuuluvat verotuksen piiriin. Verottaja on se. joka sanoo viimeisen sanan, siis ottakaapa yhteys verotoimistoon.
- Rahattomuudenhoitaja.
Vaikka ei vastaakaan kysymykseen, niin minä olen huomannut, että verottajan saa pidettyä kauempana, kun tällaisia palkkioita ei makseta ollenkaan rahana.
Suorat kulut voitte toki korvata, mutta tuota korvausta menetetystä vapaa-ajasta (eli palkkaa, heh-heh) ei oikein voi maksaa ilman veroseuraamuksia. Verottaja tulkitsee kaiken maksetun vastikkeen palkaksi tai työkorvaukseksi, samoin lahja on suomi - vero-sanakirjan mukaan palkkaa.
Mikään ei estä tietysti yksityishenkilöä antamasta toiselle yksityishenkilölle lahjaa kokonaan yhdistystoiminnan ulkopuolella, jos joku jollekulle haluaa osoittaa kiitollisuutta ystävänä. Luulisin. Kysykää tätäkin verottajalta. Olen jo säästänyt joululahjapaperit, kun verottaja niitä kuitenkin kysyy kolmen vuoden päästä... - ope minäkin
Rahakorvausta ei voi maksaa, mutta monissa yhdistyksissä on tapana järjestää erilaisia kiitostapahtumia aktiivitoimijoille.
Voitte käydä syömässä, järjestää saunaillan, mennä elokuviin tms. Oleelleista on se, että teette sen yhdessä ja yhdistyksen toimintana. Tuolloin pääpaino on tekemisellä, ei kulutetulla rahalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1096953- 954451
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista493945- 513538
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483522- 1913502
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242979- 672684
- 482542
- 131924