Jukka-Talo

ostoa suunnittelemassa

Antakaa kommenttinne viisaat Jukka-talosta.

16

7052

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jukka kaukaa

      on niitä parempiakin merkkejä vähemmillä riskeillä.

      Kauniit kuvastot se pitää myöntää.

    • Rakentamassa

      Olen parasta aikaa rakentamassa Jukka-taloa ja ei ole ollut mitään pahaa sanomista aikatauluista tai pystyttäjistä, kaikki sujunut viimisen päälle hyvin.
      Jos joku ongelma tullut ni soitto ja aina on saanut vastauksen, itse voin ainakii suositella

    • asumassa

      Jukka-talopaketti tuli hommattua oman pohjapiirroksen mukaisesti. Kokonaisuudessaan olen tyytyväinen. Aikataulut, pystys, talotehtaan palvelut toimivat mainiosti. Reklamaatioiden hoitaminen toimi. Pienelementien sallittu sivuittaisheitto sekä jyrkät (viistämättömät) cyprocin saumat ulkoseinissä tuli yllätyksenä. Ylitasoitus korjasi tilanteen. Suosittelen, voisin hankkia Jukan jatkossakin.

    • Jukalla

      Hyvin hoitavat hommansa. Suosittelen. (Oma juuri valmistumassa).

      • jukan

        Jos joskus alan uudelleen rakantamaan niin kyllä Jukka talolta jää tarjous kysymättä.
        Suurelementistä niitit nouseen, tuulella talo natisee niin että hirvittää koska eihän tuo kangas ulkoseinissä paljon taida jäykistää.
        Tuosta reklamaation hoidostakin voidaan olla montaa mieltä, kyllä lautaa tulee lisää, mutta odotapas kun on tosi kysessä...


      • on sen verran paksua
        jukan kirjoitti:

        Jos joskus alan uudelleen rakantamaan niin kyllä Jukka talolta jää tarjous kysymättä.
        Suurelementistä niitit nouseen, tuulella talo natisee niin että hirvittää koska eihän tuo kangas ulkoseinissä paljon taida jäykistää.
        Tuosta reklamaation hoidostakin voidaan olla montaa mieltä, kyllä lautaa tulee lisää, mutta odotapas kun on tosi kysessä...

        1) Niitit ei nouse, on muuten sen verran pitkiä että ei tahdo saada edes sorkkaraudalla ulos. Tämä kertoo heti, että et tiedä mistä puhut.

        2) Ei muuten natise, eikä vedä.

        3) Kangashan on paras mahdollinen tuulensuoja. Katso TM Rakennusmaailma. Miksi sen pitäisi jäykistääkään.

        4) Ei ole kokemusta reklamaatioista, kun ei ollut mitään reklamoitavaa. Avoimet asiat hoidettiin aina ennen seuraavan vaiheen katselmusta.

        Taidat olla kilpaileva talokauppias. Ainakaan Jukista et tiedä mitään.


    • luotettava on

      ja homma toimii.
      Vastaavaaltamme aikanaan kysyttiin tarjousvaiheessa neuvoa. Sanoi, että talopakettifirmojen parhaasta päästä ja vähiten ongelmia.
      Meillä kuten useilla Jukan rakentaneilla tuttavillakaan ei ole ollut Jukan puolesta mitään mainittavimpia ongelmia. Meillä valmistui tänä vuonna. Jukan asentajat.
      Suosittelen.

    • yllä olikin

      keskeiset ongelmat lueteltu aika hyvin. Ja välissä joku kehuja, ehkä Jukkamyyjä.

      • Taloa suunnitteleva

        Olkaan se virheetön ja toimivin talopaketti ratkaisu ei tule mitään selvyyttä asiaan koskaan millään pastalla.


    • suhtautua

      ...varauksella näihin kirjoituksiin. Tee kuten me:Kysy paikalliselta myyjältä äskettäin rakentaneiden yhteystiedot ja kysy niiltä.
      Saat ehkä todellisempaa tietoa.Hyvällä tuurilla
      voitte päästä katsomaan samanlaista taloa,jota suunnittelette.Niin ellei ole oma pohja...

      • Nimetön

        Meillä on ollut pienelementtien laadussa parantamisen varaa. Kahdessa oli ikkuna vinossa. Tehtaan kaveri kävi purkamassa toisen ja yritti korjata paikanpäällä. Seiniäkään tehtaan asennusporukka ei saanut asennetuksi suoraan. Lisäksi reklamaatioiden hoito on ollut melko työlästä.


    • Rakentaja-Timppa

      Kerron omakohtaisen kokemuksen Jukka-Talon rakentamisesta, oma projekti valmistuu parin viikon kuluttua tammikuussa 2009.
      Ihan näin alkuun,amatöörimäisiä vastauksia ja kommentteja on tämä palsta täynnä.Suurin osa on varmasti eri merkkien talomyyjiä haukkumassa toisiaan,loput sellaisia, joilla ei ole mitään oikeaa elämää,vain tämä palsta,johon purkaa ahdistusta.
      No, anyway, omassa taloprojektissa ei ole ollut isompia moitteita Jukka-Talon puolelta.Joitain tavaratoimituksia on ollut myöhässä,mutta tarkemmin kun katsoimme, olisi meidän itse pitänyt kotiuttaa tavarat eli oma moka. Hienoa mielestäni on kuitenkin se, että talomyyjä käy kerran viikossa tontillamme katsomassa,että homma toimii.Nykyaikana ei törmää tuommoiseen asiakaspalveluun ihan joka päivä. Siitä antaisin täydet pisteet kyseiselle firmalle.

      Sanoisin kuitenkin aloittelevalle rakentajalle näin tuoreella kokemuksella, että älä säästä vastaavassa mestarissa,vaan valitse ammattitaitoinen mestari.Säästät itseäsi hirveästi.Toinen ohje näin taantuman aikana,valitse luotettava talovalmistaja,äläkä sorru mihinkään pikkufirmaan.Ne tuskin vastaa mahdollisista vioista enää parinkaan vuoden kuluttua, kun ovat menneet konkurssiin.

      Me valitsimme Jukka-Talon vastaavilta mestareilta ja tuttavilta saamiemme suositusten perusteella ja kun talo on viittä vaille valmis,täytyy sanoa että oli onni että uskoimme heitä, emmekä näitä naurettavia kommentteja tällä palstalla.

      Talon rakentaminen on tosielämää, ei nettipalsta kirjoittelua.Kirjoittaa voi mitä tahansa, mutta talorakennushanke täytyy maksaa omasta rahapussista:-)

      • ???

        Eikös se sinun pakettisi ollut tilattu avaimet käteen toimituksella? Ilmeisesti olet löytänyt jo koiraperheeseen sopivan materiaalin lattiaan? Talopakettien laadusta löytyy vertailutietoa RTS:n rakennustutkimuksissa. Vuoden 2007 tilastoissa Jukka-Talo ylsi sijalle 18. Taisit unohtaa kertoa, että palkan sinulle maksaa Jukka. Onnea vaan uuteen Jukka-Taloon.


      • yhtä hyvä kuin muutkin

        Rakentaminen sujui hyvin. Rekkuloita ei tarvinnut meidän tehdä mutta toki sellaisiakin projekteja joillain on, joissa kaikki ei mene ns. putkeen. Kaikki meni sujuvasti. Pihkatestikin muuten läpäistiin! ;) (en ollut tuosta kuullutkaan mutta ajattelin tässä kirjoittaessani, että huokuuko mistään pihka läpi, ei tule vaikka aurinko paahtaa ja paahtaa)

        Hanki tosiaankin hyvä vastaava ja jos itse et ole ammattilainen niin myös HYVÄ timpuri. Säästät rahaa, aikaa ja hermoja. Mielellään jo näin suunnittelu vaiheessa tai ainakin kun saat piirustuksia tehtailta. Meillä ei talomyyjä korvaansa lotkauttanut meihin päin, kun sai kaupat tehtyä mutta se ei kyllä haitannut yhtään. Etköhän sinä eri keskustelujen ja talokatselmusten (suosittelen!!) jälkeen päädy teille sopivaan toimittajaan. Siihen kun vaikuttaa niin moni asia. Mutta näinä aikoina suosittelen myös luottamaan mahdollisimman vakavaraiseen firmaan, jolla on edellytyksiä jatkaa tuotantoa huolimatta ehkä pitkittyvästäkin taantumasta.


    • jukkatalon asiakas

      Meillä nousee parhaillaan Jukkatalo. Pitää olla jatkuvasti tarkka, että he tekevät oikein rakenteet! mm. Yläpohjan tuuletus on mahdoton toteuttaa sivuilta, jos ja kun tehdään ullakko! Parrut on niin pienet, että jos katon levyttää, tulee väistämättä jonkinmoisia ongelmia. Jukkatalon vastaus on vain, että he kuvittelevat, että ullakkoa ei levytetä katosta!!!! Olemme olleet yhteydessä kuluttajasuojaan tästä asiasta ja luultavammin lähdetään vääntään ihan oikeusasiaan tätä juttua! Eli siis asennusporukka teki väärän tuuletuksen laittaessaan aluskatetta. Asennusporukka teki ohjeiden mukaisesti, JUKKATALON ohjeet taas ovat VÄÄRÄT!!!

      Toinen erittäin iso ja merkittävä juttu on VAJAVAISET JA JOPA VÄÄRÄT RAKENNUSOHJEET. He antavat nivaskan rakennusohjeita, joilla sitten voi omatoiminen saada talon kuntoon -niiltä osin mitä rakennusvälineitä on. Totuus on, että niillä ohjeilla tehdään pahasti mönkään, jos tarkalleen noudattaa!!! Smyygilistat ja lisäkoolauksen raja menee väärin, yläpohjakoolaus yms. PItää myös AINA tarkistaa omista virallisista rakennepapereista ne pienen pienet huomautuksetkin, koska ohjeet ovat täysin erilaiset mitä rakennepapereissa lukee!!!

      Toiseksi, varo varo varo myyjän puheita! Katso ehdottomasti onko myyjän puheet tosia vai yrittääkö se sitten vetääkin välistä jotenkin VARSINKIN jos on jotain muutoksia talopohjaan ja esim. autokatos/talli siinä sivussa. Eli, että mistä koosta puhutaan (ulko vai sisämitoista yms.). Meiltä myyjä yritti tehdä puol metriä pienemmän katos/autotalliosan ja yritti vielä ullakkotilankin jättää sieltä pois, mutta oli reilu ja pienellä keskustelulla asia saatiin kuntoon!

      Muuten Jukkatalon rakenteet vaikuttavat hyville ja puutavara on hyvää. Toistaiseksi on riittänyt tavarat, osaa oli selkeesti laitettu liian vähän, mutta asia korjaantui niinkin helposti kuin soitto jukkatalon vastaavalle henkilölle ja sai reklamaatio-ostolaskutuksen lähimpään rautakauppaan! Palvelu pelaa muuten mainiosti -ainakin toistaiseksi. Asennusporukka näytti olevan mukavia ja kävivät ihan toistamiseen vielä rakennuspaikalla n. kk päästä. Ihan vaan tervehtiäkseen ja katsoakseen meneekö kaikki hyvin.

      Jos vielä tulisi eteen talopaketin ostos niin voisi olla, että siirtyisin toisen talotoimittajan asiakkaaksi.

      • jukkatalon asiakas

        Mutta täytyy nyt katsoa vielä koko projektiläpi ennenkuin voisi sanoa ottaisinko uudelleen Jukan vai en. Palvelun on toistaiksi toiminut senverran moitteettomasti, että voisi olla, että Jukkataloon vielä päädyttäisiin, kun jo tiedetäänkin missä asioissa pitäisi olla erityisen tarkka. Helpottaa kummasti hommia kun palvelu pelaa moitteettomasti ja asennusporukka teki hyvää ja tarkkaa jälkeä. Rakenteet kuitenkin näyttävät olevan tukevampia ja varmempia kuin monissa muissa talotoimittajilla, eikä siten ole säästetty materiaaleissa. Asiat pitää keskustella juurtajaksain ihan aluksi. Tosin en tiedä voisiko jollain muullakin talotoimittajalla olla ihan samoja ongelmia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      22
      5604
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      32
      4940
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      29
      2834
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2384
    5. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2078
    6. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      2038
    7. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1657
    8. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1621
    9. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      26
      1582
    10. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1509
    Aihe