Moi, kohta puoliin ompi Gran Canarian matka edessä joten olisi mukava kuulla muiden kokemuksia saaresta? Matkustan lasten kanssa viikoksi Playa del Inglesiin. Kiitos jo valmiiksi vastauksista.
Vinkkejä Gran Canarialle
Sirp@
41242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Moi, Playa del Ingles on ihan mukava loma-alue. Itse vierailin siellä viimeksi viime tammikuussa, jolloin aurinko paistoi koko viikon. Ostosmahdollisuudet olivat mielestäni melko hyvät ja ravintoloitakin oli riittävästi. Mikäli tahdot lisää tietoa Playa del Inglesista sekä Gran Canariasta, niin kannattaa katsoa seuraavat sivustot lävitse.
Tietoa Gran Canariasta ja sen eri alueista:
http://www.grancanaria.suomalaisille.com
Millon ootte menossa? Olen menossa samaan paikkaan 13.12 :)
Olemme olleet Inglesissä puolenkymmentä kertaa ja Puerto Ricossa nelisen kertaa. Aina on ilmat olleet suosiollisia. Varsinkin Puerto Ricossa. Inglesissä toisinaan tuulee niin kovaa että rannallakaan ei voi olla kun hiekka pöllyää. Silloin kannattaa lähteä Puerto Ricoon jonne pääsee helposti bussilla (n.2euroa/sivu) tai taksilla (vähän yli 20euroa/sivu).
Kokemuksia ja kuvia löytyy sivuiltamme:
http://personal.inet.fi/koti/pekankotisivut/index.html
Olimme viime talvilomalla Gran Canarialla Puerto Ricossa. Puerto Ricossa sekä viereisessä Amadoresissa oli suojaisat lapsille sopivat rannat eikä siellä ollut niin tuulista ja isoja aaltoja kuin Inglesissä/Maspalomasissa. Myös rantasäät tuntuivat olevan siellä usein suotuisammat. Vuokrasimme auton, mikä osoittautui erittäin hyväksi ideaksi. Oli helppo liikkua paikasta toiseen. Autolla pääsi näkemään myös luontoa saaren sisäosiin. Kävimme Rogue Nubloa katsomassa vuoristossa ja se oli hieno reissu. Puerto Rico ei mielestämme uimarantaa ja säitä lukuunottamatta ollut kovin viehättävä paikka, pidimme enemmän Maspalomasin/Inglesin seudusta.