oulu+itsepuolustus?

miettiväinen

mietin tässä, että minkälaisia lajeja oulussa on itsepuolustuksen saralla tarjolla, ja missäpäin oulua niitä järjestetään..?

olen mahdollisesti muuttamassa noin vuoden päästä ouluun, ja mieli tekisi aloittaa siellä käymään jonkinlaisella itsepuolustuskurssilla, tosin lähinnä kuntoilun vuoksi..

entä millaista lajia "suosittelisitte"? ikä on siinä kahdenkympin rajalla ja kuntoa kyllä pitäisi löytymän..ja vielä kiinnostaisi se, että paljonko tällainen toiminta tulee maksamaan, ja kuinka usein sitä on, ts. pari kertaa viikossa vai kuinka?

14

3690

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku vaa

      Oulusta kyllä löytyy kamppailulajin harrastuksia ihan laidasta laitaan.. kannattaa kattoa oulun BUDOKESKUKSEN sivuilta hintoja..
      mutta jotain vajaa 100 euroa tuli varmaa semmonen puoli vuotta kaikkineen maksaan..

    • 1. kuy

      Niin, karatea harrastetaan Oulussa, vieläpä shotokan-tyylisuuntaa joka on mielestäni hyvä tyylisuunta.

      Muistelen, että taas keväällä joulun jälkeen Oulussa aloitettaisiin alkeiskurssi. Näin puhuivat kun kävivät täällä mustan vyön vyökoeleirillä.

    • flammee

      Onhan noita itsepuolustuslajeja. Vähän vajaa 40 erilaista. Maksaa 20-300 euroa. Suuntaa vaikka tänne:
      http://tols17.oulu.fi/~jmyllyla/

      Tuolta urheilu --> kamppailulajit osiosta löytyy enemmälti keskustelua tästä aiheesta..

    • judoka

      moi!
      olen 12 vuotias tyttö ja olen harrastanut judoa 7 vuotta ja suosittelen sitä!
      itse asun raahessa ja siellä ainakin on hyvät mahdollisuukset harrastaa kaikkia itsepuolustusta jos haluat jotain kunnon liikuntaa siihen mukaan niin kannattaa käydä tutstumassa kunto judoon oulussa sellaistakin on!
      kotisivut on oulunjudo tai joku vastaava.
      harkkoja on usein 2-3 kertaa viikossa jotka kestää 1h-1.30h
      jos haluat lisä tietoa niin voit vastata tähän viestiin!
      ps. puku yleensä 50-100€
      kurssi 50€
      vakuutus alle 15w. ilmainen yli 15w. n. 50€

    • joku

      olen 12 vuotias tyttö ja haluaisin alkaa harrastamaan jotain itsepuolustuslajia,mitä lajia suosittelisitte?monesti sitä olisi viikossa ja paljon maksaa,harjoitus määrät ratkaisevat kohdallani alanko harrastamaan sitä,koska harrastan jo tanssia 5 kertaa viikossa :)

    • henriksoni8781

      veät turpaan aian rannassa ja heinäpäässä ja asemakiadulla niin kyllä sieltä läytyy tappelijoita pulun keskustan suunnalta. puistoista baareista diskoista.

    • henriksoni8781

      karatea nyrkkeilyä voi harrastaa.

      • henriksoni8781

        mulla vähän vaativampi laji jonka periny esiisiltänis siinä on sekoitu skaratea ja tappamista.


      • henriksoni8781
        henriksoni8781 kirjoitti:

        mulla vähän vaativampi laji jonka periny esiisiltänis siinä on sekoitu skaratea ja tappamista.

        täydelinen asento mulla voi sanoa niin matkittua kaikki silti .


      • henriksoni8781
        henriksoni8781 kirjoitti:

        täydelinen asento mulla voi sanoa niin matkittua kaikki silti .

        luin kauan aikaa sitten siitä itsepuolustuslajista jossa käytettiin käsiä ja jalkoja muttei harmiittaakseen vihollista.


      • henriksoni8781
        henriksoni8781 kirjoitti:

        luin kauan aikaa sitten siitä itsepuolustuslajista jossa käytettiin käsiä ja jalkoja muttei harmiittaakseen vihollista.

        bruce lee potku ihan samanlaienn onnistuu vähän matalemmalta.


      • henriksoni871
        henriksoni8781 kirjoitti:

        bruce lee potku ihan samanlaienn onnistuu vähän matalemmalta.

        karatea se ei mun laji ole ehkä joku munkki laji karaten ja aikidon väliltä kun ei tiedä mutta ihan omat asennot siinä.


      • henriksoni8781
        henriksoni871 kirjoitti:

        karatea se ei mun laji ole ehkä joku munkki laji karaten ja aikidon väliltä kun ei tiedä mutta ihan omat asennot siinä.

        ninjojen laji


      • henriksoni8781
        henriksoni8781 kirjoitti:

        ninjojen laji

        ninjoja aina turpiin vedettiin kunnes hävittiin nille


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      18
      3854
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      222
      3718
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      97
      2669
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      20
      2594
    5. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      32
      2324
    6. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2266
    7. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      20
      2252
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1956
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1790
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1621
    Aihe