Dieselit EU:ssa

Foorumilla liikkuu varmasti "tosi"-veneilijöitä jotka tietävät miten polttoöljyn käyttö veneissä on yleisesti EU:ssa sallittu? Saattaa olla että Suomi on ainoa jolla on pö ja diesel erikseen, vai onko? Entä miten tulevaisuus, joutaako veneissä tupaöljy takaisin tupiin ja ruvetaanko veneisiin tankkaamaan samaa naftaa kuin autoihinkin?
3930
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

aivan oikein... samaa naftaa se on kuin autoihinkin käytretään, vaan sillä erolla, että tää n. dieselpolttoaine on vähän helpommin verotettua,
Meilläpäin se on ainoa jota enää nykyään saakaan ja maksoi nyt syksyllä 0.62 egee litra rannassa ja oikealla huoltoasemalla se oli 0.48 euroa, lämmityspolttoöljyä ei enää paikallinen neste anna ollenkaan mittarista, eli jos sitä haluaa, pitää ostaa säiliöautolla kotiin tai johonkin tankkiin erikseen..

Täällä on rantahuoltiksella Esson polttoainetta ja käyttämäni huoltis on lähella rantaa Neste

Äänestä
  • Minä yritin tankata veneeni kotipihassa viimme keväänä, mutta kuulema uusien ohjeiden mukaan niin ei enään saa tehdä ainakaan Helsingissä? Empä tätä käsitä? Kuulema ympäristöriski. Sitten tosta löpöstä. Se ei ole samaa kamaa kuin autoihin laitettava diesel. Näin oli ennen mutta nyt ero on setaaniluvussa. Uudet dieselit tarvitsevat tuota moottoridieseliä joka valmistusvaiheessa on jo erillaista. Siis lisäaineella sitä ei voi muuttaa.

    Äänestä

  • naftaa kirjoitti:

    Minä yritin tankata veneeni kotipihassa viimme keväänä, mutta kuulema uusien ohjeiden mukaan niin ei enään saa tehdä ainakaan Helsingissä? Empä tätä käsitä? Kuulema ympäristöriski. Sitten tosta löpöstä. Se ei ole samaa kamaa kuin autoihin laitettava diesel. Näin oli ennen mutta nyt ero on setaaniluvussa. Uudet dieselit tarvitsevat tuota moottoridieseliä joka valmistusvaiheessa on jo erillaista. Siis lisäaineella sitä ei voi muuttaa.

    Kyllä juissien traktorit ja rakennustyömaiden maansiirtokoneet käyttävät veneilijöiden ohella moottoripolttoöljyä, joka on taas pohjiltaankin samaa tavaraa kuin autodieseli.

    Ja vanhan polttoöljyn kanssa suurin ongelma oli setaaniluvun sijasta rikittömyys, joka oli tietysti ympäristön kannalta hyvä, mutta aiheutti moottoreissa suuttimien ja pumppujen jumiutumista. Moottoripolttoöljyssä käytetään samaa lisäaineistusta kuin rikittömässä autodieselissä - vain se kuuluisa väriaine on erilaista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Prum kirjoitti:

Foorumilla liikkuu varmasti "tosi"-veneilijöitä jotka tietävät miten polttoöljyn käyttö veneissä on yleisesti EU:ssa sallittu? Saattaa olla että Suomi on ainoa jolla on pö ja diesel erikseen, vai onko? Entä miten tulevaisuus, joutaako veneissä tupaöljy takaisin tupiin ja ruvetaanko veneisiin tankkaamaan samaa naftaa kuin autoihinkin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu