mikä siinä on kun yrittää jutella ihmisten kanssa ja ottaa kontaktia niin tuntuu, ettei ihmisiä kiinnosta? Tarkoitan siis työpaikalla tuntee itsensä usein ulkopuoliseksi, koska on ujompi ja hiljaisempi ja selvästi erilainen kuin muut. Yritän kyllä tietyissä tilanteissa osallistua keskusteluun ja "läpänheittoon", enkä suhtautua asioihin niin vakavasti. Perusilmeeni on aika vakava ja tuntuu, että hymyileminenkin on vaikeaa. Ne luultavasti pitää mua tyhmänä, kun katsovat niin nenänvartta pitkin ja hymyilevät mielestäni ivallisesti.
mikä minussa
on vikana 2?
2955
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Niin no ihmisillä on tapana tehdä omia piirejä olipa sitten kyseessä koulu, työpaikka tai mikä tahansa laitos... Yleensä joukkoon kuulumiseen tarvii täyttää tietyt kriteerit ja jos niitä ei täytä, niin jää helposti ulkopuolelle.
Ihmisillä on myös tapana tehdä helppoja päätelmiä ja omia ryhmiään, jolloin jos et tunnu kuuluvan joukkoon niin sinut helposti jätetään ulkopuolelle niistä sisäpiirijutuista.
Sinun kannattaa hankkia toki kontaktia muihin tyyppeihin, mutta kokeile hankkia kontaktia niihin sosiaalisimpiin tapauksiin jotka ovat sinullekin mukavia (jos tämmöisiä tyyppejä löytyy) jne. Tietysti jos olet mukana jutuissa ja yrität puhua tarvittaessa niin sekin voi olla hyvä asia...
Toisaalta sinun ei kannata nyt ehdoin tahdoin yrittää sinne sisäpiiriin vaan pikku hiljaa.. Eli älä anna itsestäsi liian tyhmän oloista kuvaa yritykselläsi miellyttää muita.
Yleensä tietysti riittää kun tekee vaan oman hommansa hyvin niin pikku hiljaa sitä voi toimia muidenkin kanssa paremmin.
Työpaikoilla missä olen ollut on ollut samanlaisia tuntemuksia. Kokemuksen myötä on kuitenkin helpottanut, eikä tunnu enää niin ulkopuoliselta kuin joskus nuorempana.. Olet varmaan aika nuori?
Juu, minäkin olen vähän ujo, enkä ole kovin puhelias, koska jännitän usein juuri noita tilanteita. Elämäntilanteeni on myös sellainen, ettei paljon yhteistä jutunaihetta löydy..
Yritä nyt kuitenkin olla ajattelematta että ne pitäis tyhmänä. Ei terveet, järkevät aikuiset noin ajattele! Ne on niitä tyhmiä jotka ei osaa asettua sinun asemaasi, tai ei muuten vaan tajua..