asunnossani on nunnauunin suora varaava vuolukivi takka jossa future erkkerilasiluukku. ongelmana on aina puita lisätessä savun pöllähtely sisälle. huonosta vedosta asia ei pitäisi johtua sillä olen ehtinyt jo takkaimuriakin kokeilla ja ongelma ei muuttunut miksikään. luukun ollessa kiinni palo ja veto on loistava olkoon imuria tai ei. melkeinpä pienimmät puut menevät piippuun! onkohan kukaan törmännyt samaan ilmiöön&ongelmaan? on vain niin turhauttavaa lämmittää taloa pakkasella takalla ja pitää ovet ja ikkunat auki ettei tukehdu savuun.
takan savutus
ihmettelijä
122521
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Raota luukkua hetkeksi ennenkuin avaat . Sama "vika" on kaikissa takoissa , johtuu sisäänmenevän ilman laajenemisesta .
luukun raottaminenkaan ei auta ennen puiden lisäystä. hyvä vinkki kyllä muuten normaalisti toimiviin takkoihin
Oisko sulla asunnossa liian iso alipaine. Koita säätää ilmastointia pienemmälle tai avaa kokeeksi tuuletusikkuna. Kannattaa myös katsoa ettei ilmanvaihtojärjestelmässä ole imupuolella tukosta. Itsellä on ulkoseinällä imuaukko ja sieltä oli sellainen "kärpäsverkko" tukkeentunut siitepölystä ja muusta.
Oikeaoppisella polttamisella puita ei tarvitse lisätä, eli lataat pesän täyteen ja poltat pois. Mielummin kahdet tulet päivässä, kuin välitäyttöjä.
Meillä on samanlainen nunnauuni ja samat ongelmat. Asiaa ei todellakaan auta luukun raottelu, aina pöllähtää! Tulipesä on senverran pieni, ettei yksi pesällinen mitenkään riitä. Tuo alipaineen mahdollisuus minullakin on käynyt mielessä. Meillä on painovoimainen ilmanvaihto, ei siis mitään koneita. Poisto keittiöstä liesituulettimesta ja yläkerrasta hormiventtiileistä. Tuloilmaventtiilit puuttuvat ja savuongelma saattaa tosiaan johtua tulonilman puutteesta. En tosin ole huomannut ikkunan raotuksenkaan auttavan.
Meidän Nunnauunimme on muuten myytävänä! Emme ole siihen ollenkaan tyytyväisiä, 50 vuotias kamarin pönttöuuni lämmittää ja varaa paljon paremmin!
Meillä on myös nyttemmin kolme toimivaa pönttöuunia. Olemme haaveilleet vuolukivisestä tulevaan takkahuoneeseen. Tulee kuitenkin varmaan paikalla tehty ja nimenomaan siihen paikkaan tehty. Olen myös kuullut ettei välttämättä toimi nämä nykyihmisen uunit vanhoissa hormeissa. Piipun korottaminen on yksi vaihtoehto. Ensimmäiselle kirjoittajalle: Oletko havainnut savutuksen esiintyvän tiettyinä ilmaolosuhteina. Matalapaineen aikaan ei nimittäin tahdo huonosti toimivat uunit ja takat vetää.
tutulta kuullostaa kanssa..vaikka avaa tuuletusikkunan että varmaan saisi ilmaa niin ei auta. ja itselläni kanssa 80 luvulla valmistunut talo jossa ei koneellista ilmanvaihtoa. raitisilmaventtiileitä olen lisännyt ikkunoittenpäälle kun poisto perinteinen liesituuletttimesta ja vaatehuoneista. ja se kerralla pesä täys tosiaan ei riitä kun kerralla mahtuu ehkä 3 halonpätkää palamaan niin pakko lisätä parikertaa jos meinaa saada yhtään kiveä lämpenemään.
ilmoillakaan en ole huomannut mitään merkitystä onko matalapainetta vai ei. aina pöllähtää avaa luukkua varovaiseen tai ei ja vähä tai paljo. takkaimuriakin tosiaan kokeilin,mutta pääongelma ei muuttunut mihinkään..ainoastaan pienemmät halot alkoi vänkäämään kovasta imusta piippuun..
Ovatkohan jo saaneet niin hyvän brandin vuolukiviuuneista ettei tartte enää välittää toimivuudesta; onhan se hyvän näköinen. Anoppi tosin hommasi vuolukivestä uunin vanhan leivarin tilalle ja se on toiminut. Lämmittää ja vetää niin pirusti. Onkohan niissä yleensäkin jotain tekemistä korkeuden kanssa??? Yksikerroksisissa ja puolitoistasissa toimii mutta muuten ei. Paljonko ihmettelijä sulla on talossa korkeutta?
yhessä kerroksessa on kaikki ja kyllähän takka lämmittää pirusti ja vetääkin kanssa mutta se luukun avaus vaa se onkelma tosiaan. on vaa niin tylsää lämmittää pakkasel takkaa ja kämppää,mut sitte tuulettaa ovet auki puun lisäämisenjälkeen.
eikös periaatteessa tollasen takan pitäs toimia vaikka luukku olis kaikenaikaa aukikin kuhan vaa kattoo ettei kipinät roisku lattialle?
Itsellä on 9,6m piippu ja vetää niin perhanasti, mutta jos liesikupu on täysillä ja avaa luukut nopeasti niin kyllä pöllähtää.
Kesken hyvän palon ei kannata lisätä puita takkaan, antaa palaa hiillokselle ja vasta sitten lisää pökköä pesään. Kannattaa myös pienentää paloilman määrää ennen takkaluukun avaamista, ts. tuhkaluukku kiinni >"veto pienemmäksi". Toivottavasti ongelmat selviävät joillain keinoin
että minun olkkarini ikivanha takka ei koskaan
savuta, eikä pölläyttele.
Onkohan ennen vanhaan osattu muurata paremmin?
Sinun vanha pönttöuunisi on parempi kuin uusi
nunnauuni, joten taidan saada jo siitäkin
vastauksen kysymykseeni :))