asunto-osake ja kiinnitykset pantiksi

outojuttu

Luulin, että asunto-osakkeet riittäisi velan vakuudeksi? Pankki haluaa pantiksi sekä as oy osakkeet että kiinnitykset kiinteistöön jota as oy ei omista ja minä en osta. Eli tontin vuokraajan pitäisi kiinnittää kiinteistönsä minun velan vakuudeksi. onko normaalia?

3

1986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuokraoikeuskin

      voidaan kiinnittää mutta oletko maksukyvytön vai mikä lienee taustalla en tiedä. Pankki haluaa pakkohuutokaupassa kaiken itselleen.

    • santtu

      kirjoitit asiasta.
      No, nyrkkisääntönä on se että asunto (osakkeet) takaavat 70% kauppahinnasta ja sen lisäksi tulee saada lisäpanttia/takaajia tuolle 30%:n laina-osuudelle. Viimevuosina pankit ovat arvoittaneet asuntoja jopa yli 80%:n takuuarvoihin, mutta ne ajat ovat taas takanapäin ja pankit ovat palanneet taas vanhalle varovaisemmalle linjalle.

    • ile hki

      Kirjoituksesta ei ilmene minkätyyppisestä asunnosta on kysymys ja eikä onko kirjoittaja ostamassa asuntoa vai jo asuu siinä. Vähän epäselvästi ja puutteellisesti kerrottu. Mikäli kysymyksessä on asunto-osakeyhtiön osakekaupasta jossa myydään yhtiön osakkeet ja rakennus sijaitsee vuokratontilla niin ei pankki voi vaatia kiinnityksiä osakkaan lainan vakuudeksi.

      En ainakaan ole koskaan kuullut tämmöisestä, yleensä vuokraaja saa hakea kiinnityksen maanvuokrasopimuksen vakuudeksi jos sen voi luovuttaa kolmannelle ilman maanvuokraajaa kuulematta mutta rekisteröityyn tontinvuokraoikeuteen ei saa hakea kiinnityksiä.

      t. ile LKV

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      376
      2416
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      65
      1860
    3. 154
      1433
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1257
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1211
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      945
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      90
      884
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      842
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      43
      825
    10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      813
    Aihe