Sain juuri tietää että olen raskaana.Ihanaa! Mutta ongelmanani on se että en uskalla mennä neuvolaan koska siellä minut pistetään vaaalle ja en halua. Olen lihonut vuoden sisällä 18 kiloa. olen 170cm pitkä ja painan 90 kiloa. Se täti tappaa mut varmaan sinne kun olen näin lihava! Hävettää ihan sikana.Sit se käskee laihduttamaan jne. Mitä kokemuksia teillä?
Pelko neuvolasta
tytysy
4505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
nyt hautaat tuollaisen pelon ja soitat rohkeasti sinne neuvolaan. Syy, minkä takia painoa seurataan neuvolassa on ennen kaikkea se, että varsinkin loppuraskauden aikana nopea viikkopainonnousu voi olla merkki raskausmyrkytyksestä. Ei se terveydenhoitaja ala sinulle mitään laihdutusohjeita antamaan, koska raskauden aikana ei edes ole hyvä laihduttaa. Toki terkkari luultavasti sanoo, että koska sinulla on ylipainoa, suositellaan, että raskauden aikana tulisi lisää painoa "vain" noin seitsemän kiloa. Lisäksi puhuu varmasti terveellisestä ruokavaliosta, mutta ne samat löpinät käydään läpi jokaisen asiakkaan kanssa. Pääset myös painoindeksisi perusteella sokerirasituskokeisiin, siihen raja on paikkakunnasta riippuen n. BMI 25-27 eli aika alhainen.
Mutta tosiaan, hyvin se menee. Et ole sitä paitsi ainoa ylipainoinen äitiysneuvolan asiakas.
nyt en ymmärrä, jos sua HÄVETTÄÄ ollaa lihava niin miks se olis paha asia jos joku sut laihikselle käskis?
Minäkin painoin ennen raskautta 90kg ja olen pitkä 172cm. Pelkäsin kanssa että mitä ne neuvolassa minulle sanovat, mutta he ottivat asian ihan hyvin. Sanoivat sitten vaan että menen sokeritesteihin viikolla 26. ylipainon ja sukurasitteen vuoksi.Alkuraskaudessa painoni laski, koska jätin makeat vähemmälle ja aloin yrittää elää terveellisemmin itseni ja lapseni vuoksi. Sokeritesteissä minulla todettiin sokeriarvo olevan koholla ja sain ruokavalioseurannan kotiin. Tiukesin ruokavaliotani ja paino välillä tippui ja välillä nousi. Aluksi sokeriarvot kohoili, mutta nyt olen saanut ne alle raja-arvojen kun ole jättänyt kaiken sokerisen pois. Joskus syön sokerittomia keksejä. Nyt olen raskausviikolla 35. ja painoa minulle on tähän mennessä kertynyt kolmisen kiloa koko raskauden aikana.
Toivottavasti viestini helpotti oloasi. Vinkkinä annan vain sinulle että kannattaa kiinnittää huomiota syömisiin enemmän raskausaikana, koska sokeri aiheuttaa turhaa vauvalle liikakasvua. Mutta kyllä kaikki menee hyvin ja saat nauttia raskaudestasi. Nauti näistä ajoista ja älä murehdi liikaa painoa. Vauva voi hyvin kun sinäkin voit. =)
Mullekin oli kertynyt ylipainoa salakavalasti hitaasti vuosien mittaan, mutta neuvolatädit ei ole kertaakaan maininnut painosta negatiiviseen sävyyn. Alkupainoa mulla oli huikeat 88kg (kaikki kesän grillikilot lanteilla...) ja pituutta 174cm. Ylipainostani huolimatta kaikki arvot ovat olleet täysin kohdillaan, vauva näyttää voivan mainiosti ja tunnen oloni täysin terveeksi ja reippaaksi ja olen muutenkin ollut koko elämäni terve, neuvolatädin mukaan jopa harvinaisen terve. Tähän mennessä painoa on tullut lisää 1-2kg, se on vähän vaihdellut ja tällä hetkellä mennään viikolla 19. Mitään huomautusta painosta en ole saanut.
Oon aina syönyt suht terveellisesti, viime vuosina tosin liikunnan väheneminen on vaikuttanut painoon negatiivisesti eli liikunnan ja ravinnon suhde ei ole ollut tasapainossa, mutta nyt raskausaikana kiinnitän huomiota ruokavalioon todella paljon ja pyrin liikkumaan säännöllisesti, jotta paino pysyisi edes jotenkin kurissa. Olen päättänyt laihduttaa 10kg alkupainosta pois kunhan lapsi on saatu turvallisesti tähän maailmaan. Tietty imetykset yms huomioonottaen, joten lapsen etu tulee aina ensin, mun paino-ongelmat vasta sen jälkeen.
Älä siis turhaan huolehdi. Ylipainosta huolimatta kaikki voi mennä täysin ongelmitta, kunhan muistat pitää itsestäsi ja sitä kautta myös lapsestasi huolta :) Ei ne neuvolatädit niin kamalia ole muutenkaan että niitä pelätä kannattais.