Moro Eli olen 21 v mies ja alipainoinen 59kg 173cm.. olen polttanut jo 6 vuotta ja nyt päätin taas lopettaa.. olen ennenkin yrittänyt ja ollut parhaimmillaan 2kk polttamatta.. Haluaisin kuollakseni saada vähintään 10kg lisää painoa! eli paljonko paino yleensä nousee kun lopettaa?
Paljonko lisää painoa?
Yritän lopettaa
7692
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tuossa iässä painoin saman verran,,,19 vuotiaana intissä 56 kg enkä pitänyt itseäni alipainoisena.Nyt painan 20 vuotta myöhemmin 69 kg....kyllä se paino nousee iän myötä luonnollisesti.
Riippuu tietysti muistakin elintavoistasi ja onhan se muutenkin yksilöllistä, mitä kroppaan tarttuu ja mitä ei. Mulla tupakoinnin lopettamisen myötä nousi paino noin 8kg, mutta olenkin 35v.
Kieltämättä alle 60-kiloinen aikuinen mies on aika kuivan kesän orava.
Mä oon vain pari cm pitempi, ja painoin 17-synttäreilläni jotain 65kg, innostuin treenaamaan ihan vaan uimista ja muuta niin paino nousi hujauksessa yli 7-kympin.
30-vuotta täytettyään onkin sitten jo tekemistä, että saa painon pysymään kurissa, eikä silloin ole lihasmassan kertymisestä kysymys, valitettavasti.
Eihän sillä röökillä ole mitään merkitystä nouseeko paino vai ei. Kyse on siitä, että kulutatko vähemmän kuin syöt?
Se, että röökinikoissa alkaisit vetää safkaa huulee vähän kuin korvikkeeksi on vain heikkomielisten puhetta.
Älä sinä heikkomielisiä puhu!
Ihan tutkimusten perusteella on todettu että tupakoinnin lopetus nostaa painoa koska aineenvaihdunta hidastuu.
Voi olla, että paino nousee reilustikin, kun ruokahalu paranee. Kaikki maistuu paremmalta, kun ei tupakka enää turruta makuaistia. Moni myös käyttää ruokaa "korvaushoitona", kun jotain pitää suuhun laittaa.
Vaikka ei söisi yhtään enempää, voi tupakoinnin lopettanut lihoa pari kiloa, koska tupakointi lisää hiukan kulutusta. Mikään automaatti se ei kuitenkaan ole - kaikki eivät liho sitä pariakaan kiloa, koska ilmeisesti pystyvät vähentyneen kulutuksen kompensoimaan jotenkin muuten.
...näkyy käyvän, että 6 viikkoa tupakatta reilun 30 vuoden jälkeen ja 3 kiloa paino noussut. No minulla saa nousta kymmenenkin, mutta kun se pyrkii tuohon vyötärölle:)
mun entine poikaystävä alotti polttaa ja käyttää nuuskaa sentakii ku me erottii ja ku sen äiti sairastaa syöpää ja se ei ole koskaan nähnyt isäänsä itse joudun katsomaan vierestä kun hän polttaa ja käyttää nuuskaa en tiedä onko se vaarallista jos hän on kaikenlisäksi alipainoinen ja 14vuotta