Sukunimi ja uusi puoliso

Olen ymmärtänyt niin, että jos vaimoni ottaa naimisiinmennessämme minun sukunimeni, niin eron jälkeen uudestaan avioituessaan hän ei saa antaa minun sukunimeäni uudelle miehelleen.
Entä jos me naimisiinmennessämme otamme yhteisen uuden sukunimen, niin voiko hän uudelleen avioituessaan antaa tämän meidän yhteisen nimen uudelle aviopuolisolleen?
Uudesta miehestä tulisi siis samanniminen, kuin minä ja entinen vaimoni.
Sukunimilaista en löytänyt vastausta.
3198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

siis joskus 1920-luvulla sai nimen suojattua.

Jos nyt ottaa nimen, jota ei ole kellään, saako sen suojattua niin; ettei sitä voi muut ottaa, vain lapsille periytyvänä?
Maksaako ja missä asia hoidetaan.

Äänestä

Sukunimeä koskevan lain mukaan kaikki suomalaiset sukunimet ovat "suojattuja" ts. kukaan ei voi ottaa/vaihtaa sukunimeä, johon hänellä ei ole sidoksia suvun kautta (muistaakseni viiteen seuraavaan alenevaan polveen mennessä). Eli Mannerheim on ihan yhtä suojattu nimi kuin Virtanen jne. Tietyt yhdistykset tms. kylläkin valvovat muutamien aatelisnimien käyttöä erilaisissa yhteyksissä, mutta sillä ei ole mitään tekemistä sukunimen suojauksen kanssa. Taitaa olla samassa pelissä myös jo "sammuneet" sukunimet, joiden uudelleen käyttöönotto on estetty. Uusia nimiä saa vapaasti keksiä kunhan ne ovat "suomalaisen nimikäytännön mukaisia" ja tästä päättää viime kädesä nimilautakunta.

Mitä tulee kysymykseesi uudesta nimestä, Suomessa ei voi "ottaa uutta yhteistä nimeä" vaan ensin toisen pitää anoa itselleen nimen muutosta ja toinen saa tämän uuden sukunimen avioliiton yhteydessä. Avioeron jälkeiseen tilanteeseen pätee samat säännöt kuin jos tämä nimi ei olisi vaihdettu vaan jo ristimisen yhteydessä saatu.

Äänestä
  • nimi on otettu 1921 ja suojattu suomalaisuudenliitolle maksamalla silloista rahaa 250 mk rahalla olisi saanut 5-6 lehmää.

    Suoja ei ole pitänyt, vaan tuossa määrässä on myös toinen suku, jonka kanssa emme ole sukua, heistä ei ole tietoja.

    Vaarini otti nimen paikkakunnasta jossa hänen silloinen työpaikkansa sijaitsi. Vaarilla oli ruotsalainen sukunimi, joka ei ollut hänen isänsä nimi. Sitten tuli tämä suomalaisuuden puuni jolloin moni Suomensi sukunimensä. Lehtolapsi halusi oman nimen ja omat sukukirjat.

    Mitkä paikat ovat ne joissa saa nimensä muutettua ?
    Miten nimen muutos tehdään?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


{**} kirjoitti:

Olen ymmärtänyt niin, että jos vaimoni ottaa naimisiinmennessämme minun sukunimeni, niin eron jälkeen uudestaan avioituessaan hän ei saa antaa minun sukunimeäni uudelle miehelleen.
Entä jos me naimisiinmennessämme otamme yhteisen uuden sukunimen, niin voiko hän uudelleen avioituessaan antaa tämän meidän yhteisen nimen uudelle aviopuolisolleen?
Uudesta miehestä tulisi siis samanniminen, kuin minä ja entinen vaimoni.
Sukunimilaista en löytänyt vastausta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu