Onko joulunajan masennus totta?

Monet väsyvät ja masentuvat Joulua ennen ja Jouluna.He eivät jaksa valmistella Joulua ja toiset ovat hyvinkin uupuneita ja väsyneitä.Mistä moinen johtuu?Oko olemassa ns.Joulumasennus?
1255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

tuntevat olevansa vastuussa ties kelle kaikille ties mistä kaikesta jne.

Itselläni on myös joulumasennus vaikka en tee muuta kuin menen äidin valmiiseen pöytään. usein tunnelma on kireä: äiti ja miehensä stressaavat onko kaikki oikein, koska syödään, miten syödään...

Opittu stressi.

Monilla on myös esin. kevätmasennus. Silloin kun "kuuluisi" olla iloinen ja kaikki hyvin ja rakastuakin ehkä jne. Ja jos ei ole niin voi masentua.

Onhannäitä muitakin vastaavia.

Silti toivon: Hyvää ja Rauhallista joulua!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hyvää Joulua! kirjoitti:

Monet väsyvät ja masentuvat Joulua ennen ja Jouluna.He eivät jaksa valmistella Joulua ja toiset ovat hyvinkin uupuneita ja väsyneitä.Mistä moinen johtuu?Oko olemassa ns.Joulumasennus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu