Neuvoja pienoismalliin

Tämä nyt ei ole sen suurempaa arkkitehtuuria, mutta tekisi mieli nähdä piirtämäni ok-pohjaratkaisu tiloineen päivineen pienoismallina, konkreettisena esineenä ennen kuin alan lupakuvia teettämään.

Eli mistä saa materiaaleja ja mitä tarpeita talopienoismalleissa käytetään?

Mikä olisi hyvä mittakaava omakotitalolle?
41365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

pohjapahvi (tuskin alat maastoa tekemään, jos kummiskin niin useita eri paksuisia pahveja siihen menee)
paksua jäykkää pahvia, mattoveitsi, mittatikku, liima ehkä lyijykynä.

mittakaavaski voi laittaa mitä miellyttää, väahän suurempaa on helpompi hehdä, kun jos väsää 1:100

Äänestä

tarvitset kapa-levyä, tarraliimaa, neuloja, mattoveitsen, kuumaliimaa ja pinnan strukturointeihin kuviollisia papereita. (jos sinulla on tulostin niin sillä sitten vaan)

huonekalut ja vastaavat voi leikata myös finnfoamista tai styreenistä, jos aiot maalata niin suosittelen vaahtomuovin käyttämistä levittämiseen pienten siveltimien sijaan, ei tartte pestä ja erilaisten erikoisenmallisten kuvioiden maalaaminen on helpompaa kun työvälineen voi muotoilla veitsellä. (ruiskumaalaus sitten erikseen, kannattaa aina tehdä ennen osan liimausta!) metallipinnat tietty alumiinifoliolla, lasit piirtoheitinkalvolla jne.

Jos tarvitset ulkotilan mallinnosta niin finnfoam käyttäytyy mukavammin kolvilla ja lämpöpuhaltimella muotoiltavaksi (kandee tehdä parvekkeella tai askarteluhuoneessa, käryä tulee hieman) - tarraliimalla vähän silttiä pintaan, niin näyttää hiekalta/soralta, ruohon saa hiertämällä jotain orgaanista materiaalia (kuiva turve on hyvää) ja värjäämällä sen vihreäksi etukäteen ennen liimaamista.

mittakaavoista esim. 1:10 ja 1:20.. riippuu nyt vähän minkä kokoista haluaa värkätä. jos haluat liittää olemassaolevaa ympäristöä pienoismallikuviin niin tuolta löytyy hyvä opastus oikean valokuvan muuttamiseksi pienoismallin kanssa yhteneväksi http://www.youtube.com/watch?v=1Wn5vozjrHs

Äänestä
  • Kiitos oikein hyvistä neuvoista !

    Siinäpä joulunpyhiksi (ainakin) askaretta! :)

    Linkkejä löytyi kuumaliiman ja kapalevyn ostoon. Täytyy katsastaa paikallinen askartelukauppa ensin.

    Katsotaan miten hommaan hurahtaa, yksityiskohtiahan riittää... tavoitteena ainakin aluksi tilavaikutelman ja talon ikkuna-aukotuksen hahmottaminen, mutta kalusteet ja väri lisäisi aitouden tuntua. Ja tontti tietysti... :)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


nukkekoti kirjoitti:

Tämä nyt ei ole sen suurempaa arkkitehtuuria, mutta tekisi mieli nähdä piirtämäni ok-pohjaratkaisu tiloineen päivineen pienoismallina, konkreettisena esineenä ennen kuin alan lupakuvia teettämään.

Eli mistä saa materiaaleja ja mitä tarpeita talopienoismalleissa käytetään?

Mikä olisi hyvä mittakaava omakotitalolle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu