Olen Mac- noviisi ja kaipaan hieman kokeneenpien vinkkejä. Ensinnäkin olen pohtinut miten ratkaiseva tehon parannus koneelle saadaan jos hertsit nostetaan maallikon mielestä piirun verran vain, eli 2,4:tsä 2,66 HGz:n.Onko satsaus hintansa arvoinen.
Onko niin, että muistin vaihto 4Gt:n onnistuu kotikonstein? Mac People ottaa vaihdosta 139€. Mihin rahaan se onnistuu kotikonstein ja mistä kannattaa ostaa?
Teen koneellani järeitä kuvatöitä, joissa tiedostokoot saattavat ylittää jopa 1 Gt:n. Tämän vuoksi kaipaan tehokasta konetta ja mielessäni on iMac 20. Isompi versio ei tule kyseeseen.
Minkälaisia mietteitä herättää?
2,4 vai 2,66GHz
2
757
Vastaukset
- mika2
.... ainahan se kellotaajuus on kotiinpäin, mutta en tiedä nyt minkälaisesta hintaerosta on kyse. Kannattaa katsoa muuten sekin, että siinä piirun verran nopeammassa voi olla muutakin eroa raudassa joka voi vaikuttaa.
Muistin lisäys onnistuu kotikonstein. Koneen pohjassa on kahdella ruuvilla luukku, jonka alla muistit ovat. Suunnilleen yhtä mutkikasta kuin patterin vaihto. Tuo toimenpide on myös suunniteltu itse tehtäväksi joten mitään riskiä ei siihen liity.
Muutenhan tuo suunnitelmasi kuvatöihin vaikuttaa ihan käypäseltä, mutta 20 tuumaisen iMacin näyttöpaneeli on vähän vaatimattomampi kuin 24 tuumaisessa. Itsehän sen räknäilet mimmonen näyttö riittää ja saahan siihen toisaalta toisen näytön kiinni jos haluaa käyttää jotain tiettyä.
Itse en ole noin isojen kuvien kanssa operoinut joten en tiedä meneekö kone kyykkyyn niiden kanssa, mutta omassa käytössä videoeditointi onnistuu kuin tyhjää vain joten kyllä siinä luulisi potkua piisaavan paikallaanpysyvienkin kuvien vääntöön.- hv30
videoeditointia itse olet harrastanut? Onko Hd editointia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302239- 371629
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510