Syyläri vuotaa

onko tyyppivika

Rakkaan B-Vekkuni jäähdytin vuotaa. Ajetti 210 t. Voiko korjata tai pitääkö laitta uusi syylari ? Luulin ensin, että vesipumppu, mutta jäähdytin se on. Onko kallis remppa? En kai ole puhkaissut syylaria painepesurilla pestessä ?

Farkku on vm -97 ja ollut uudesta lähtien. Hyvin on palvellut, kun on määräaikaishuollot tehty ja jakopään remmi vaihdettu kahdesti. Ensimmäinen vaihtoväli oli 120t ja hyvin kesti, eikä ollut vaihdettaessa edes kuluneen näköinen. Vikoja autossa ei ole ennen ollut.

5

2742

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      Laiskempi mies pistää jäähdyttimeen jäähdytinsementtiä(esim. Hollts-merkkistä) ja homma hoituu silloin sekä vähällä vaivalla että halvalla.
      Jos itse pystyt sen jäähdyttimen irroittamaan ja saat sen korjaamolle kuskattua, niin voi se hieman halvemmaksi tulla kuin uusi. Mutta vanha on aina vanha ja voi hajota uudestaan.
      Miten usein olet nesteet vaihtanut? Jos sitä ei ole kahden vuoden välein tehty, niin syyllinen on syöpyminen sisältäpäin.
      Autolla tuskin kovin montaa vuotta enää ajat, joten tuo alussa mainittu kemikaali lienee helpoin ratkiasu.

      • .....

        Katselin Motonetin sivulta, että uusi syyläri bensavectraan tuohon vuosimalliin maksaa 109 euroa, joten ei paha.


    • nyt ens

      hätään syylärinpaikka ainetta mulla ainaskin toimi ihan jees monta vuotta,joo voi sen syylärin paikata juottamalla,tai sitten kyselet autohajoittamoista ehjää kapistusta,kyllä vaihtoehtoja on vaikka kuinka paljon

    • Itse käytin amerikkalaista Leaksia, vuotoa 4-6litraa päivä työkoneessa. Eli runsas vuoto. Kaveri korjasi kaivurin jäähdyttimen samalla aineela 2 vuotta sitten hyvin onnistui. Uusi syyläri olisi maksanut yli 5000€, joten kannatti yrittää.Kyllä toimii varmasti,saa olla melko iso railo.Kustannus vähän yli 20€.Ainetta kahden laista ,käytin raetta 2 purkkia.

      • Ei tuki jäähdyttäjää, monet uudet autot käsitellään näillä, jos joutuu pitkään seisomaan ennen myyntiä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      33
      2114
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      47
      1721
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1536
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1266
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1044
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      998
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      875
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      872
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      799
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      763
    Aihe