Onko parempia vaihtoehtoja

Mikä olisi paras vanttiruuvi.
Nykyinen leikkaa helposti kiinni.
Pitääkö olla pronssia.
92207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ei ne vantit leikkaa kiinni, jos pidät puhtaina ja grafiittirasvassa. Tiedäthän että vantit kiristetään oikeaan kireyteen vasta purjehtimalla
vuoron perään eri halsseilla. Aina suojan puolta kiristäen, kun se on löysä, ja yhtä paljon seuraavalla kerralla toista puolta halssinvaihdon jälkeen.
Riippuu vähän vehkeestä, mutta veikkaanpa että hapot käy kyllä sun jahtiin.

Äänestä
  • Vanttiruuvit on rasvattu ja kiristetty lopullisesti purjehtimalla eri halsseilla,
    mutta silti joskus kierre korkkaa.

    Äänestä

  • Hasselfors kirjoitti:

    Vanttiruuvit on rasvattu ja kiristetty lopullisesti purjehtimalla eri halsseilla,
    mutta silti joskus kierre korkkaa.

    jos Hasselfors prakaa, Nortilla on Hasselin uutuudet, joissa runko happoa ja ruuvi pronssia.

    Äänestä

Minulla on erään venetarvikkeita myyvän tavaratalon luettelo SYKSY / TALVI 2003/2004. Liikkeen nimi alkaa B:llä.

Vanttiruuvit rosteria (AISI 316), "kaksivartinen"
M6 / 1100 kg = 9,90 €
M8 / 2000 kg = 11,90 €
M10 / 3100 kg = 16,90 €
M12 / 4500 kg = 22,90 €

Vanttiruuvit rosteria (AISI 316), "putkimainen"
M6 / 1100 kg = 7,90 €
M8 / 2000 kg = 9,90 €
M10 / 3100 kg = 11,90 €
M12 / 4500 kg = 19,90 €

Enkä sitten ole mainostanut, en suositellut, en lausunut omaa kannanottoani – informoinut vain :•)

Äänestä
  • Ostakaa vanttiruuvit veneliikkeestä/mastopajalta, ei ole yleensä pahan hintaisia sielläkään.

    Äänestä

Joku asiantuntija väitti että kierteet viottuvat
helpommin kun ne ovat tiheämmät, tiedä sitten.

Äänestä

Rosteriset ruuvit leikkaantuvat aina helpommin kuin pronssiset. Toiset myöhemmin toiset aikaisemmin, mutta kuitenkin huomattavasti nopeammin kuin pronssiset.
Tietysti on kyse myös kierteiden kunnollisesta puhdistuksesta joka kerta ennen paikalleen laittoa sekä pois ottaessa. Pelkkä rasvaaminen ei auta jos ei putsaa siihen rasvaan tarttunutta likaa. Laadullakin on tietenkin oma osuutensa asiaan.

Äänestä

RST ruuvit, pesä pronssia, puhdistus/rasvaa.
Monia vuosia hyvin pelanneet ja kiristyksen on voinut tehdä veneen ollessa laiturissa. Osatakilassa masto taipuu jo paljon aiemmin,
kuin ruuvin kääntäminen käy raskaaksi. Toppirikatut kai tiukataan purjehtiessa niin, että soi koko vene?

Äänestä

Olen käyttänyt hasseleita ja B**teman tuotetta. Hasselforssit toimi noin parikymmentä vuotta, sitten alkoi kierteet korkkailla, jotenka kokeilen parasta aikaa B**teman tuotteita ja toistaiseksi toimii hyvin, eikä ole hinnankirossa.
Sitä en tiedä, mikä sitten on paras, pääasia, että kestää käytössä.(Kilpakamppeet on sitten erikseen.)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hasselfors kirjoitti:

Mikä olisi paras vanttiruuvi.
Nykyinen leikkaa helposti kiinni.
Pitääkö olla pronssia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu