Luin jenkkifoorumilta tällaisesta maalauksen sommittelutekniikasta, jota on ilmeisesti käytetty satoja vuosia, mutta ainakaan kirjoittajan mielestä sitä ei nykyään opeteta missään.
koska itse en ole saanut perinteistä kuvataiteen koulutusta kyselenkin nyt, että onko se Suomessa tuttu ja opetetaanko sitä meillä?
Nainen käytti siitä termiä "Value massing". Kyseessä on valööri sommittelu siten, että kohteen valöörit jaetaan kolmeen ryhmään; vaaleat, keskisävyt ja tummat. Vaaleiden alueiden valöörit ovat tummimmillaankin vaaleammat kuin keskisävyn vaalein, keskisävyn tummin on vaaleampi, mitä tummimman vaalein jne.jne.
koska itse en ole saanut perinteistä kuvataiteen koulutusta kyselenkin nyt, että onko se Suomessa tuttu ja opetetaanko sitä meillä?
Nainen käytti siitä termiä "Value massing". Kyseessä on valööri sommittelu siten, että kohteen valöörit jaetaan kolmeen ryhmään; vaaleat, keskisävyt ja tummat. Vaaleiden alueiden valöörit ovat tummimmillaankin vaaleammat kuin keskisävyn vaalein, keskisävyn tummin on vaaleampi, mitä tummimman vaalein jne.jne.
Vastaukset 6
Vanhimmat
taidekoulussani puhuttiin kyllä valööreistä, mutta ei ihan noin sommittelutekniikkana. Enemmän tietysti oppii itse lukemalla, niin kuin millä tahansa alalla.
Sommitteluoppia opetetaan toki taidekouluissa. Monissa palstalla esillä olleista teoksista loistaa kyseisten opintojen laiminlyönti.
Tämä liittyy osaltaan vanhaan perinteiseen kerrosmaalaustekniikkaan. Molemmat perustuvat hierarkkisiin rakenteisiin. Hierarkioita on verikaalista ja horisontaalista ja nämä molemmat ovat vuorovaikutussuhteessa toisiinsa.
Vertikaalinen hierarkia tarkoittaa sitä, että kuva rakennetaan kerroksittain osista siten, että kerrokset yhdessä muodostavat loogisen kokonaisuuden. Alin kerros on pohjustuskerros ja sen päälle sivellään maali- ja vernissakerroksia. Periaate on ”rasvaista laihalle” eli ylempi kerros on alempaa öljyisempi.
Horisontaalinen hierarkia tarkoittaa silloin muita kuvaan sisältyviä elementtejä. Valöörejä, värejä, kontrasteja, jne.
Tarkoituksena on ollut jakaa kuvan tekemisen prosessi osiin jolloin niiden hahmottaminen ja ymmärtäminen on helpompaa kuin kokonaisen, valmiin kuvan. Hierarkia tarkoittaa, että kuva rakennetaan osista, vaihe vaiheelta määrätyssä järjestyksessä. Tätä järjestystä ja logiikkaa ei pidä asioista ymmärtämättömän mennä sekoittamaan.
Nykyään kerrosmaalausta tai sen periaatteita ei juurikaan taidekouluissa opeteta ja siksi käytäntöön sovelleta. Joitakin yksittäisiä osia opetetaan kuitenkin kokonaisuuksina ja tämä "Value massing" on yksi niistä.
Kirjoista ja osalta taiteilijoita saa toki neuvoja kokonaisuuden hahmottamiseen.
oikein hyvästä vastauksesta. Tällaisina päivinä sitä aina toivoisi, että olisi sittenkin lähtenyt sinne taidekouluun. Vaikka olenkin itse yrittänyt sivistää itseäni lukemalla aiheesta, ei tällainen ole vielä tullut missään muualla esille.
Tähän tulikin jo vastauksia, mutta pistänkin lusikkani soppaan, kun koko työskentelyni perustuu sille jo vuosikymmenien ajalta. Vapaan Taidekoulun opetukseen kuului valöörimaalausta mustalla yksi vuosi alkajaisiksi 80 luvulla, että oppisi ymmärtämään kuvan rakenteen ja jännittämisen sisältä päin. Samoin sen tarkoitus oli opettaa lämpöarvot kuvapinnalla syvyystilojen luojina ilman perspektiivi viittauksia. Sitähän koko imbressionismi oli aikoinaan, että liikuttiin värin lämpötilalla tilassa. Näinollen asia ei kovin uusi.
Laittaa linkkiä siihen jenkkifoorumin juttuun?
Kiinnostaisi lukea se.
http://forum.portraitartist.com/showthread.php?t=2238