Mistä aloitan

-03 Mondeon (V6) tyhjäkäynti alkoi yhtäkkiä reipastumaan. Eli, ryyppy näyttäisi jäämään päälle pitemmäksi aikaa ja ei laske ennenkuin on pysähdyksissä kauemman aikaa, jotta käynti tasaantuisi. Vaihdoin uuden ilmansuodattimen, liittyisikö jotenkin vikaan? Mistä ongelma voisi johtua.
8797
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

katalysaattori on rikki ja nostattaa jountokäyntiä. vaihda uusi katalysaattori, niin homma korjaantuu

Äänestä

Kuullostaa siltä, että olis ajettu pintakaasulla pitemmän aikaa ja sen myötä anturointi ois keränny karstaa.

Äänestä
  • Kaasua on annettu kyllä riittävästi, joten karstaa ei pitäisi olla. Mikä sen katalysaattorin nyt olisi rikkonut? Laitoin kyllä vapaailmasuodattimen, sekö aiheuttaa vian?

    Äänestä

  • sitä ole kirjoitti:

    Kaasua on annettu kyllä riittävästi, joten karstaa ei pitäisi olla. Mikä sen katalysaattorin nyt olisi rikkonut? Laitoin kyllä vapaailmasuodattimen, sekö aiheuttaa vian?

    ovat hapertuneet ja siitä johtuen tukkeutuneet..vaihda uusi, niin asia korjaantuu. näin kävi mulla.

    Äänestä

  • kennot kirjoitti:

    ovat hapertuneet ja siitä johtuen tukkeutuneet..vaihda uusi, niin asia korjaantuu. näin kävi mulla.

    Miten se katalysaattori nyt noin nopeasti hajoaisi tai haperoituisi. Pitäisi sen kestää kauemmin.

    Äänestä

terve!
katoppa että on imuilman lämpöanturi kiinni kunnolla, sijaitsee ilmansuodatinkotelon takaseinässä, rintapellin puolella.
jos kiinnostaa mittailla , niin arvot on:
-40c 860-900KOhm, 20c 35-40 KOhm. itelläni oli anturin johto murtunut poikki vaparia laittaessa ja oireet samat!

Äänestä
  • En löytänyt k.o. osaa. Kotelossa ei ollut kiinni mitään pulikkaa kummallakaan puolella. Puhdistin kyllä mafin, mutta ei vaikutusta. Suodatinkin oli ihan ok. Mulla siis ST V6.

    Äänestä

  • etsiskelin kirjoitti:

    En löytänyt k.o. osaa. Kotelossa ei ollut kiinni mitään pulikkaa kummallakaan puolella. Puhdistin kyllä mafin, mutta ei vaikutusta. Suodatinkin oli ihan ok. Mulla siis ST V6.

    se katalysaattori, niin vika korjaantuu..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vianetsinnän kirjoitti:

-03 Mondeon (V6) tyhjäkäynti alkoi yhtäkkiä reipastumaan. Eli, ryyppy näyttäisi jäämään päälle pitemmäksi aikaa ja ei laske ennenkuin on pysähdyksissä kauemman aikaa, jotta käynti tasaantuisi. Vaihdoin uuden ilmansuodattimen, liittyisikö jotenkin vikaan? Mistä ongelma voisi johtua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu