millä tavalla voisi olla tavallinen paperimies hyödyksi tälle kaupungille? Eikö ne veroeurot joita minä maksan riitä, mikä on parempi tilanne, sekö, että olen työttömänä enkä maksa mitään? Päinvastoin kulutan toisten ihmisten verovaroja!
Paperimiehiä
vastustavat sanokaa
222404
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
verovaroja? Sinullahan on säästössä niin paljon rahaa, että voit olla loppuikäsi tekemättä töitä! Näinhän te paperimiehet kirjoititte silloin lakkoillessanne! Nauti sinäkin nyt niistä säästöistäsi, jotka olet paperimiehenä hankkinut! Äläkä missään nimessä mene työvoimatoimistoon hakemaan päivärahaa (siis liitosta ansiosidonnaista). Silloin et tuhlaa kenenkään verovaroja. Niin, että käytä niitä säästöjäsi!
Parin vuoden sisällä loppuu monelta paperimieheltä työt Varkaudessa. Loppuu myös se uhoaminen ja henkseleiden paukuttelu, mikä on jatkunut näihin päiviin saakka. Ajat ovat muuttumassa. En kuitenkaan ole iloinen irtisanottavien puolesta, niitäkin ihmisiä tässä kylässä tuntuu riittävän.
Paperimiesten lisäksi alkaa metallimiehillä myös olla epävarmuutta työhommissa. Andritz ja FW alkavat ilmoittelemaan piakkoin ikäviä uutisia. Mutta minkäs teet.
sekä panoksesta varkautelaiseen tehdaselämään.Arvokasta vientityötä paperilla on tehty.Kaikki ei ymmärrä paperiteollisuuden arvoa,kateudeltaan eivät näe nokkaansa pitemmälle.Terv,nainen.
Samoin, mutta täytyy samalla todeta paperiliiton toiminnan olleen kovin lyhytnäköistä. Siitä maksaa koko yhteiskunta.
ei ole aivan sama asia,jotkut isommat pomot yleensä päättää isoimmista asioista.
eihän kukaan muuta ole sanonutkaan...
paperimiehet ja paperiliitto ovat itse aiheuttaneet ongelmansa jatkuvilla muutamien päivien lakkoiluilla ja koneiden alas- ja ylösajoilla. Viimein työnantaja kyllästyi ja näytti mistä se kana pissii ja järjesti sellaisen työsulun ettei tarvinnut enää paperimiesten lakkoilla. Todennäköisesti jo siinä vaiheessa tehtiin päätökset tehtaiden siirtämisestä pois suomesta koska lakkoilut tulivat niin kalliiksi ja olivat jatkuva riesa.
Niin että SITÄ SAA MITÄ TILAA!
että turha täällä kateellisten on edelleenkin irvailla,eiköhän se satu omaan nilkkaan,ja aika pahasti,eli sitä saatte mitä tilaatte.
En ollu tilannukkaan,niin uniin tuli komea paperimies ja päivä paistoi.Oli kesäiset menot.Vau!
ihanat papru miehet, niitä ei voita kukaan.
on siellä paperitehtaalla naisiakin,aika veitikoita,onpa tullut pantuakin paprunaista.
Niin siinä käy,kun ruetaan retuamaan työpaikan kanssa tuolla tavalla.Enso ylös,Enso alas,Enso ylös,Enso alas.
Lopputilin saa vähemmästäkin.
nam
Paperimiehen palkat on kolme kertaa tavallinen duunarin palkoista, joten koko kaupunki 24.000 ihmistä elää kuin 80.000 kaupunki ?
Kovin on paperimiesten jäsenkirjojen varassa tämä tienoo, Eiköhän ole kuitenkin niin, että ne tosi rahamiehet ja -naiset eivät kuitenkaan paperitehtaalta löydy, eivät täällä eikä muualla, saati sitten vielä täällä pullistele, sovitaak noi!
kukaan oo paukuttanu,toisin kuin kateelliset väittää,saattaa joku luuseri olla joukossa,eli ei pidä yleistää.
rahamiehet asuu jossain muualla kuin täällä sinun kateellisessa kauppalassa,joten kirjoittele vaan kaikessa rauhassa,näyttää olevan niin ,ettei tuo sinun käteisvarantosi kata edes päivän ruoka annosta,koska kirjoittelet noin katkeria kommentteja paremmin ansaitsevista,mutta koeta pärjäillä.
Vaikka jonnekkin korkealle paikalle?T.Leidies,
Minkälainen matematiikka tekee 80.000 ?
No nys se myrkyn lykkäs, porho luulee, että pukki nälässä, o herratu aika! Ka ku pukki o kuult, jot Varkaavest tul kaapunt jo v 1962 vai mite se olkaa. Ja sit vielä, ka ku miu ei oo tarvint siult eikä muilt kyssyy koska mie syön, se se o valehtelemato tosi!
Siinäpä hyvä suunnitelma. Koko ajan tulis vastusta kehiin tällä palstalla ja juttu lentäis.
Henkselinpaukutusjutut on jo vanhaa staffia, joten pitänee keksiä uutta...No, eiköhän tästä kunnon hässäkkä tule. Kiitti vinkistä!
Miksi sinä kannat näin kaunaa paperinväelle?Eiköhän pojat ja tytöt paprulla ole sinunkin hyvinvointiasi rakentaneet verorahoillaan.