Mahtaako kellään olla tietämystä sellaisesta, että kuinka luokanopettaja voi lukea itsensä lastentarhanopettajaksi? Toisin päin asia tuntuu olevan kovinkin simppeli, mutta näin päin ei.. Jopa koulumme opintosihteeri pyöritteli silmiään, ettei ole kuullut moisesta koskaan. Pitääkö luokanopettajan vain yksinkertaisesti hakea pääsykokeitten kautta lto-koulutukseen, vai onko jotain "helpompaa" reittiä? :)
luokanopesta lastentarhanopettajaksi
3
1924
Vastaukset
- erityisluokanopettaja
Lastentarhan opettajat ovat kasvatustieteen kandeja ja luokanopettajat maistereita. Ethän sinä nyt uudelleen lue kasvatustiedettä. Selvitä ensimmäiseksi onko sinulla pätevyys KM-tutkinnolla toimia lastentarhanopettajana. Saattaa jopa olla. Jos ei ole tarvitsen jonkin sivuaineen, pääainehan sinulla jo on.
Tutustu lto opetussuunnitelmaan, siitä näet mitä vaaditaan. - ---
... kasvatustieteiden maisterin tutkinto (ylempi korkeakoulututkinto) tuottaa kelpoisuuden lastentarhanopettajan tehtäviin silloin, kun tutkintoon sisältyy vähintään em. 60 opintopisteen laajuiset varhaiskasvatuksen ja sosiaalipedagogiikan suuntautumisopinnot.
Esiopetusta antavan opettajan kelpoisuudesta säädetään opetustoimen kelpoisuusvaatimuksista annetussa asetuksessa (986/1998). Kelpoisuudesta toimia aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjaajana säädetään em. asetuksen 3a luvun 9a §:ssä.
(http://www.kunnat.net/k_perussivu.asp?path=1;29;63;375;75765;83649;84524)
Kelpoisuudesta myös OAJ:n sivuilla edunvalvonta/kelpoisuudet - .-.-.-.-..-,,-,.,.-
Varmaan pääsykokeen kautta haet lto-puolelle, niin se toimii toisinkin päin. Saat varmaan hyväksiluettu joitain/ suuren osan kursseja ja kandin työtä ei varmaan tarvitse tehdä uudelleen, kun pääaine on kuitenkin se sama kasvatustiede.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3173092Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka642374- 1282080
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3512057Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271743- 671419
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2141408- 661357
- 711329
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl811288