luokanopesta lastentarhanopettajaksi

KohtaOpe

Mahtaako kellään olla tietämystä sellaisesta, että kuinka luokanopettaja voi lukea itsensä lastentarhanopettajaksi? Toisin päin asia tuntuu olevan kovinkin simppeli, mutta näin päin ei.. Jopa koulumme opintosihteeri pyöritteli silmiään, ettei ole kuullut moisesta koskaan. Pitääkö luokanopettajan vain yksinkertaisesti hakea pääsykokeitten kautta lto-koulutukseen, vai onko jotain "helpompaa" reittiä? :)

3

1829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erityisluokanopettaja

      Lastentarhan opettajat ovat kasvatustieteen kandeja ja luokanopettajat maistereita. Ethän sinä nyt uudelleen lue kasvatustiedettä. Selvitä ensimmäiseksi onko sinulla pätevyys KM-tutkinnolla toimia lastentarhanopettajana. Saattaa jopa olla. Jos ei ole tarvitsen jonkin sivuaineen, pääainehan sinulla jo on.

      Tutustu lto opetussuunnitelmaan, siitä näet mitä vaaditaan.

    • ---

      ... kasvatustieteiden maisterin tutkinto (ylempi korkeakoulututkinto) tuottaa kelpoisuuden lastentarhanopettajan tehtäviin silloin, kun tutkintoon sisältyy vähintään em. 60 opintopisteen laajuiset varhaiskasvatuksen ja sosiaalipedagogiikan suuntautumisopinnot.
      Esiopetusta antavan opettajan kelpoisuudesta säädetään opetustoimen kelpoisuusvaatimuksista annetussa asetuksessa (986/1998). Kelpoisuudesta toimia aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjaajana säädetään em. asetuksen 3a luvun 9a §:ssä.
      (http://www.kunnat.net/k_perussivu.asp?path=1;29;63;375;75765;83649;84524)

      Kelpoisuudesta myös OAJ:n sivuilla edunvalvonta/kelpoisuudet

    • .-.-.-.-..-,,-,.,.-

      Varmaan pääsykokeen kautta haet lto-puolelle, niin se toimii toisinkin päin. Saat varmaan hyväksiluettu joitain/ suuren osan kursseja ja kandin työtä ei varmaan tarvitse tehdä uudelleen, kun pääaine on kuitenkin se sama kasvatustiede.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      961
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      195
      948
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe