... niin paljon nähtävää mutta vähän aikaa!
Olen menossa pitkäksi viikonlopuksi marraskuussa. Kulttuuri kiinnostaa ja edulliset shoppailu paikat.
Vinkkejä kaivataan Pariisin kävijät =)
Olen menossa pitkäksi viikonlopuksi marraskuussa. Kulttuuri kiinnostaa ja edulliset shoppailu paikat.
Vinkkejä kaivataan Pariisin kävijät =)
Vastaukset 5
Vanhimmat
vaikka tuntuu jyyrätouhulle niin katsoa etukäteen mitkä paikat on auki minäkin päivänä ettei tarvii tehdä paljoo turhii reissui
ÄLÄKÄ UNOHDA SACRE COURN (EN TIEDÄ KIRJOITETAANKO NÄIN) KUKKULOITA MISSÄ ON KAUNIS KIRKKO JA TAITEILIJA KORTTELI.VARSINKIN YÖLLÄ SIELLÄ ON HYVÄ MENO JA JOS PÄÄSET YLEENSÄ KLO22.00 ALKAA YÖ MESSU JOKA ON SANOIN KUVAAMATON.
HYVÄÄ MATKAA!
Metroa kannattaa todella käyttää.Se on nopea ja halpa.Jos aikaa on rajallisesti,kannattaa katsoa,mitkä paikat on auki ja minä aikana välttää nähtävyyksien ruuhkat.Latinalaiskortteli,kujineen ja pienine pristoineen ja kauppoineen on jo sinänsä nähtävyys.Lisäksi siellä voi syödä edullisesti.Palaan pariisiin mahdollisimman pian uudelleen,se vie sydämmen.
- Consiergerie (Notre Damen vieressä)
- Montmarte (sacre coeur)
- Bateau mousse Seinellä illalla, 1t15min (lähdöt 18.00,18.30 jne.)
- Pere Lachaise
- Marais (Pariisin vanhin rakennus)
- St.Michel
- Les Catacombs
- Versailles, jos ehtii
...huomen olis lento, vähän matka kuumetta!