Mikä hyvä lentoyhtiö?

Lontooseen 1v. kanssa

Ollaan lähdössä Lontooseen lomareissulle ja kyselisin, että mikä olisi 1v. lapselle se lapsiystävällisin lentoyhtiö jos saisi valita? Vai onko niissä mitään käytännön eroja?

Jos sitten please saisi asiallisia kommentteja, kun ei olla tuon lapsukaisen kanssa ennen lennetty, joten ei oikeastikaan kokemusta asiasta.

6

592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastaa ensin

      kysymykseen, mikä on "lapsiystävällinen lentoyhtiö"?

      Ja mikä tekee lentomatkustamisesta erilaista kuin vaikka junalla matkustamisesta? Valitsetko junatkin sen mukaan, mikä on "lapsiystävällinen"?

      Lentokone on matkustusväline, ei sen kummempaa. Ei edes lapsille.

      • alkup.

        onko lentoyhtiöiden koneissa tilojen suhteen eroja, vai sijoitetaanko vanhemmat 1v. lapsi mille istumariville sattuu? Pitääkö lasta pitää sylissä koko matka, vai miten käytännössä toimitaan? Mitä jos lasta alkaa nukuttaa kesken matkan? Siis tyhmiä kysymyksiä varmaan, mutta asiasta ei ole siis MITÄÄN kokemusta.

        En ole hakemassa mitenkään spesiaalia lapsiystävällistä lentoyhtiötä, lähinnä sellaista, joilla kokemuksen mukaan on helppo reissata pienen naperon kanssa...siis helppoa koneen fasiliteettien suhteen.


      • transatlantic
        alkup. kirjoitti:

        onko lentoyhtiöiden koneissa tilojen suhteen eroja, vai sijoitetaanko vanhemmat 1v. lapsi mille istumariville sattuu? Pitääkö lasta pitää sylissä koko matka, vai miten käytännössä toimitaan? Mitä jos lasta alkaa nukuttaa kesken matkan? Siis tyhmiä kysymyksiä varmaan, mutta asiasta ei ole siis MITÄÄN kokemusta.

        En ole hakemassa mitenkään spesiaalia lapsiystävällistä lentoyhtiötä, lähinnä sellaista, joilla kokemuksen mukaan on helppo reissata pienen naperon kanssa...siis helppoa koneen fasiliteettien suhteen.

        Vuosien varrella en ole huomannut eroa yhtiöiden lapsiystävällisyydessä. Yhtiöillä on myös eri tyyppisiä koneita reiteistä riippuen ja konetyypistä riippuen saattaa matkustamon olosuhteet vaihdella.

        Yleensä pienille vauvoille voi olla yhtiöllä tarjolla 'kaukaloita' (basinet), jotka kiinnitetään eturivin edessä olevaan seinään nousun jälkeen. Painorajotusta en enää muista, mutta vuoden vanha saattaa ehkä vielä mennä. Muutoin vauva matkustaa sylissä ja nukkuu, syö, leikkii jne. myös sylissä. Eipä se sen kummempaa ole, eikä Suomi Lontoo ole edes kovin pitkä lento.

        Etsisin ensin sopivimman (edullisimman?) lennon ja sitten ottaisin yhteyttä kyseiseen lentoyhtiöön ja kyselisin 'kaukalon' varauksesta.

        Vinkkinä ehdottaisin vauvan kantamista, ainakin koneeseen noustessa ja poistuttaessa, eteen sijoitettavassa kantorepussa, niin jää molemmat kädet vapaaksi ja teillä kummallakin on paljon mukavampi.


    • ihan sama

      mitään eroja ja otat Finnairin lennon niin ei mene sormi suuhun. Painoraja on 11 kg tuohon koppaan ja oli täällä semmoinen vesseli joka painoi jo 9 kk ikäisenä yli tuon. Muuten sitten sylissä ja joskus saa jopa viedä kaukalon jos on reittilento ja on tilaa. Kysymällä se selviää.

    • alkup.

      Meillä tuo neiti painaa vasta 9kg:n hujakoilla, vaikka ikää on jo vuoden verran. Lähinnä sitä nukkumisasiaa kyselin siksi, että tietäen lentokoneiden ahtauden voi tulla hiukka tiukka paikka jos meinataan neidin kanssa majoittua yhteen penkkiin. No täytyy soitella lentoyhtiöön ja jutella asiasta lisää niiden kanssa.

      • lentoemäntä vastaa

        älä ole huolissasi matkasta. Konetyypistä riippuen noita baby basinetteja on saatavilla, mutta pienemmissä koneissa on vain se kiinnityskohta 1. rivin seinään ja jos kyseessä on reittilento jossa business-luokka niin paikkoja ei myydä infant-paikkoina. Jos sellaisen haluat se on useimmiten varattava etukäteen, yhdellä lennolla kun saattaa vauvoja olla kymmeniä (harvoin tosin).

        Jos matkustat yksin istut koko matkan vauva sylissäsi, ellet osta käyttöösi viereistä paikkaa. Jos koneessa on tilaa pyritään yleensä järjestämään niin että vieressäsi olevalle matkustajalle yritetään löytää toinen paikka - molempien viihtyvyyden vuoksi. Ainakin yhdessä vessassa koneessa on yleensä hoitopöytä. Varaa mukaan lapsen ruoat - helpointa itsellesi on sellaiset joita ei tarvitse lämmittää, koneessa ei ole mikroa, vaikka moni niin luulee. Lastenruoat lämmitän useimmiten itse kuumassa vesihauteessa ja se kestää aika pitkään. Varaa mukaan juotavaa vauvalle jota annat kun aloitatte lähestymislennon (n 25 min ennen laskua) niin lapsen korvat ei mene lukkoon yhtä herkästi kun nielemisrefleksi estää sen ainakin osittain.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      322
      15641
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      162
      10778
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9211
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7213
    9. 239
      6811
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    Aihe