Onko kellään mitään niksejä miten estää lumen paakkuuntuminen koiran turkkiin? Koirallani on pitkä turkki ja koira on lisäksi matala, joten oikeanlaisessa säässä mahanalusta ja rinta paakkuuntuvat täysin...
Joku takki tms. olisi varmaan paras ratkaisu, mutta onko muita keinoja?
Joku takki tms. olisi varmaan paras ratkaisu, mutta onko muita keinoja?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Yksi keino on varmasti se, että vältät koiraa viemästä korkeisiin nietoksiin ja hankiin. Kävelkää jo tallatulla alueella.
Lumipaakkuja tarttuu yleensä suojakelillä. Pakkasella saa melko vapaasti kulkea ilman lumipaakkuja. Niitä voi toki tulla sellaisiin alueisiin joissa turkki on lämpimin ja ottaa maahan/lumihankeen.
Pienestä paakusta saattaa hetken päästä tulla iso, joten ei muutaku paljain käsin varovasti irrottamaan pikkupaakkuja kun niitä ilmestyy.
Oman pitkäkarvaisen olen lenkin jälkeen vienyt pesuhuoneeseen sulattelemaan hetkeksi, kun siellä on lattialämmitys.(villiä koiraa ei parane jättää yksin pesuhuoneeseen, voi repiä suihkua ja muuta irti lähtevää)
Suojapuku on hyvä, ei kuitenkaan sellainen joka riittävässä ilmanalassa eli liian kylmässä tuo koiralle epämukavan olon. (pukuja on niin moneen lähtöön). Villa on yksi hyvä vanha juttu. Villaa alle ja ulospäin kosteutta estävää goretexiä. Pukuja voi tehdä itsekin.
Toiset joidenka koirat eivät käy näyttelyissä, trimmaavat karvaa niin että jättävät helmat mutta lyhentävät mahanalusta.
Lenkeillä voi toki pysähtyä lämmittäen omalla kädellään paakkuja näin helpottaen lumipaakkujen painoa ja sulamista.
Muistaakseni tähän oli jokin tosi hyvä vanha konstikin ... ei tule mieleen. Oliko kenties niin että Tummelia *hiukan* niihin karvoihin jotka yleensä paakkuuntuvat, siihen se helpottaisi.
Muuta viisasta osaa sanoa kuin että kestää vaihtelevat sääolot. Tänään oli onneksi kuivaa mutta laimennetulla fairylla sai ottaa koiran koivet että puhdistuivat kun oli sulaa mutta rähjästä keleiltään pari päivää takaperin. Hiukan trimmasin myös ohennussaksilla niitä kohtia joihin paakut hanakasti lenkillä tarttuivat.
Tällaista täältä.
Luin jostakin, että jos hipsaisee ruokaöljyä tassukarvoihin niin lumi ei tarttuisi.En ole kyllä kokeillut, vaikka omalla käppänälläni on sama ongelma - lumi paakkuuntuu tassukarvoihin
Mun koirille tarttuu kans tassujen karvoihin, varsinki tassujen alle. Pitkäkarvaiselta (ei näyttelykoira) olen vähän lyhentänyt alempia karvoja "sääristä". Molemmilta olen lyhentänyt karvoja tassujen alta varovasti mahdollisimman lyhyeksi. Tuo on aika hyvin auttanut. Tosi harvoin on enää ollut ongelmia, ja silloin lunta on oltava n. 0,5 m kinoksina.
on sellainen että siihen tarttuu lumi.Minulla on pitkäkarvainen koira ja sillä ei ongelmaa ole,koska turkki on hyvänlaatuinen.
Älä yleistä, hyvälaatuinen turkki on kaikilla roduilla erilainen. Ihan varmasti jokainen silkkiturkkinen koira kerää paakkuja, oli se turkki sitten kuinka hyvälaatuinen tahansa.
hurtta talvitakin koiralle ,kun tulemme sisälle koirat kylppäriin lämpiämään ja siten pyyhkeellä kuivaksi nuolevat itse loput paakut.varmasti voi trimmata vähän tassukarvoja ja leikata vatsan alusvillaa,,,,,eli aika yksinkertaista :)lumiakka ja ukko