Ikävöin kovasti ihastukseni kohdetta mutta en uskalla jutella hänelle edes messengerin kautta. Tapailin häntä parisen kuukautta, nyt hän on matkoilla ja olemme joitakuita kuulumisia messengerissä vaihtaneet. Toisaalta haluaisin niin paljon olla hänen kanssaan mutta eteen tulee ajatus siitä etten ole tarpeeksi hyvä hänelle ja häpeän itseäni enkä halua tuoda itseäni hänen silmien edessä esille.
Huono itsetunto ja itsehäpeä
En uskalla....auttakaa...
1709
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hmmm... olen ihastunut vähän samanlaiseen naiseen kuin kerrot itsestäsi (et kertonut sukupuoltasi). Tuntuu että hän aristelee kertoa itsestään. Olemme tunteneet vasta vähän aikaa, joten se on ehkä ymmärettävää. Mutta toisaalta syys voi olla se, että olen paremmin koulutettu ja älykäs mies. Nainen voi ehkä kokea olevansa jotenkin huonompi ja ettei kelpaisi minulle.
Niin turhaa tuollaiset tuntemukset, sillä pidän häntä todella viehättävänä enkä edes etsi hänestä mitään älyllisen, haastavan keskustelun osapuolta. Haluan vain viettää aikaani upean naisen seurassa ja kokea asioita yhdessä. Olen myös johtotehtävissä ja hän tekee toimistotehtäviä. Sosiaalinen asemamme siis eroaa jonkin verran, mutta olen kuitenkin kokenut monet akateemiset (ura)naiset aika kylmiksi. Monet kolleganikin ovat kateellisia minulle siitä, että olen löytänyt inhimillisen, mukavan naisen.
Jokaisen pitäisi nähdä omat hyvät puolensa ja luottaa siihen, että kumppani osaa arvostaa niitä. Itse pohdin sitä, miksi nuori ja kaunis nainen haluaisi olla kanssani. Varmasti hän löytäisi helposti kiinnostavampaa seuraa muista miehistä. En anna tämän kuitenkaan häiritä suhdettani, koska luotan siihen, että hän tietää mitä haluaa minulta. Tähän saakka on ainakin ollut tyytyväinen. Sitä paitsi voihan näitäkin tuntemuksia ottaa puheeksi.
Arvosta sinäkin itseäsi ja hyviä puoliasi!