Joo elikkäs sellaista kyselisin että paljonko pitää olla ns. aiheeseen liittyviä kursseja käydä lukiossa, että on mahdollisuudet päästä Kuopiossa farmaseuttiseen ( liekö noin kirjotetaan ) tiedekuntaan sisään? Käymässäni lukiossa on mahdollista käydä 4 kurssia biologiaa, 4 kurssia kemiaa sekä 9 kurssia fysiikkaa. Onko tarpeen käydä kaikkia? Pitääkö lukea itsenäisesti muita kurssikirjoja? Entä muita kirjoja, joista on valintakokeessa hyötyä?
Farmasian tiedekuntaan pääsystä
ilari
8712
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
En kauheasti tiedä farmasiasta, mutta mitä olen ystävättäreni opintoja seurannut, niin pääsykokeisiin vaadittiin hyvää biologian tietämystä sekä hyvät tiedot kemiasta. Fysiikalla ei sitten ilmeisesti ole niin paljoa väliä.
Suosittelisin siis käymään kaikki mahdolliset biologiat ja kemiat. Vaikkei kaikista välttämättä olisikaan suoranaista hyötyä pääsykokeissa (jota epäilen kyllä), niin itse opinnoissa niistä on ainakin hyötyä.
Proviisoreiksi pyrkiviltä muistaakseni kysellään myös psykologiaa pääsykokeissa.
Kuopion yliopisto on mukava paikka, jota todellakin voi suositella! Enemmän infoa farmasiasta Kuopion yliopistossa löytyy yliopiston www-sivuilta: www.uku.fi
Sieltä vaan farmaseuttisen tiedekunnan valintakriteerejä surffaamaan, niin eiköhän selviä kaikki nuo hommelit!
Jos haet proviisoriksi, suosittelen lukemaan kemian ja bilsan lisäksi joko fysiikkaa tai psykologiaa, näistä aineista tulee kysymyksiä fysiologian kirjan lisäksi. Voit valita vastaatko fysiikan vai psykan kysymyksiin.
Elikkäs tietääkö joku noista kurssimääristä, riittääkö 4 sekä biologiaa ja kemiaa?
Aika selvältähän tuo vaikuttaa. Kaikki mahdolliset biologian ja kemian kurssit siis tulisi lukea. Jos lukiossasi tarjotaan maksimissaan 4 kumpaakin, niin sitten neljä riittää. Ei tuohon ole mitään absoluuttista vastausta. Luet vaan kaikki mahdolliset tarjotut kurssit bilsasta ja kemmasta.
Jotkut kemian kysymykset saattaa olla vähän vaativampia kuin lukiossa olleet, mutta kyllä noilla kurssi määrillä ihan hyvin pärjää. Biologiasta ei varmaan edes tarvitsisi valita kaikkia kursseja. Tärkein on ihmisen biologiaa käsittelevä kurssi ja solubiologiastakin kannattaa jotain osata. Fysiikasta kokeessa kysyttiin vain jotkut kurssit, en nyt muista mitkä, mutta ne löytyvät Kuopion yliopiston sivuilta. Siis noilla kurssi määrillä pärjää, kun kurssit suorittaa hyvin ja lukee pääsykokeisiin vielä ihmisen fysiologia kirjan (jos kirja on vielä sama kun olet hakemassa).
Tuosta biologiasta en tiedä en lukenut kuin lukion ykkösellä yhden kurssin biologiaa ja se oli siinä. Ainakaan Kuopioon ei pahemmin biologiaa kysytä jos kerta lukee ihmisen fysiologiaa. Kemiasta sen verran että yritän sisään vanhana ylioppilaan lukemaan proviisoriksi ja luen seuraavia kemian kirjoja, Haavisto, Nikkola, Viljanmaa: Kemia 1, Kemia 2 ja Kemia 3
Pitääkö tuo kirja ( joka siis on mukana valintakoekirjoissa ) osata kuinkakin hyvin ulkoa?
Ei todellakaan tarvii tyyliin opetella ulkoa. Yleensä siitä on kysytty aika perus-juttuja. Tärkeämpää on osata yhdistellä asioita ja vastata selkeästi. Ainoastaan toissa vuonna kirjasta kyseltiin monivalinnoin vähän enemmän nippelitietoo, mutta viime keväänä palattiin takasin esseekysymykseen. Tilaa netistä vanhat valintakokeet niin tiedät, mitä odottaa.