MENE LINKKIIN JOS USKALLAT HORJUTTAA OMAA KÄSITYSTÄSI KANNABIKSESTA
http://finnarc.tripod.com/seura03.html
http://finnarc.tripod.com/seura03.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 78
Vanhimmat
Minunkin mielestäni Seura-lehti on tuulipukukansan kantava julkaisu, jonka artikkelien tasolla ei aina niin väliä ole. Seitsemän-paskapäivää-lehden lisäksi tietysti. Sinulle tulee varmasti molemmat.
kiitos mutta en lue kumpaakaan lehteä.
Jokainen päihde tai nautintoaine runsaasti käytettynä aiheuttaa ongelmia.
Itsen polttelen lähes 20 vuotta ( lähes päivittäin mutta silti kohtuullisesti ) eikä ole ongelmia tullut. Työt tehdään ja on vielä energiaa ja intoa harrastuksiin.
Sinnulla tuntuu olevan negatiivinen asenne toisin ajattelijoihin. Demokratiassa ihmisillä kun on vapaa mielipiteen ilmaisu mahdollisuus.
Sinä joka olet sanojesi mukaan lähes 20 vuotta pössytellyt lähes päivittäin olet jo kirjeiden sisältösikin mukaan aika matalaotsaiseksi osoitautunut.
Ajatuskyvyiltään terve ihminen ottaa huomioon, että näitä palstoja lukee myös lapset ja hyvin nuoret.
Ajatuskyvyiltään terve ihminen ottaa huomioon, että ihmiset ovat psyyken kestävyydeltään eri tasoisia, sen minkä sinä LUULET kestäväsi sitä ei ehkä kestä toinen ja sinä olet silloin syypää tuon toisen viekoittelemiseen sellaiseen asiaan joka osoiottautuu hänen kohdallaan kenties hyvinkin turmiolliseksi.
Sanoit olevas työ hommissa joka päivä (niin ymmärsin) ja siis pilvitokkurassa ?
Olet jatkuvasti aineen vaikutuksen alainen.
Terve ja viisas ihminen olisi edes hiljaa tällaisista mieltymyksistään, ettei houkuttelisi siihen lankaan heikoimpia.
Mutta niinkuin sanottu, sinähän et enää vaikuta terveeltä.
Mietinkin miten huumeista pitäisi puhua huume palstalla. Pitäisikö keskutelun käydä yleisen propagandan tasolla vai voiko joku jolla on ensimmäisen käden tietoa asiasta kertoa kokemuksistaan. Vaikeaahan tämä on kun rikoslakikin on vastaan mutta onko se sama asia ku yleinen moraali/etiikka eli käsitys oikeasta ja väärästä.
>>Terve ja viisas ihminen olisi edes hiljaa tällaisista mieltymyksistään, ettei houkuttelisi siihen lankaan heikoimpia.
En sanonut että poltan kun olen töissä. Töissä olen aina selvinpäin. Jos poltan pienen jointin illalla töiden jälkeen, niin olen seuraavana aamuna aivan selvä. THC on veressä n. 12 tuntia, joten se on seuraavana aamuna poissa, varsinkin kun käytän sitä kohtuullisesti.
Nyt kun kirjoitan tätä, niin en ole polttanut viimeisänä 2:na päivänä yhtään, joten olen nyt aivan selvinpäin.
Eihän viinakaan sovi kaikille ihmisille ja silti sitä saa jokainen aikuinen, laillisesti, juoda.
Jos olisin matalaotsainen kannabiksen takia, niin en pystyisi tekemään enää töitä. Joudun käyttämään työssäni kahta ulkomaalaista kieltä, joten eiköhän se ole paras osoitus siitä että kohtuullinen ( ja laillinen ) kannabiksen polttelu ei ole niin vahingollista kuin täällä moni väittää.
Sitäpaitsi saahan täällä netissä puhua esim. että Jeesus / Buddha / joku muu uskonnollinen hahmo pelastaa. Uskoohan tuohonkin joku eikä moista ideaa / mielipidettä sorvata. Kuinka moni "aikuinen" uskoo poliitikkojen vaalilupauksiin ja näin ollen äänestää heitä?
Koska teidän molempien vastauksenne kirjoittamaani viestiin (arvannette että VS:hän se oli) oli samanlaisella argumentoinnillä höystetty, niin vastaan tässä samassa molemmille.
Eli toinen puhuu "Budhan" uskonnosta ja toinen Evoluution ja uskovaisten (molemmathan ovat uskontoja) ristiriidasta.
Kun puhutaan uskonasiosta yleensä ja mahdollisesta uskon tai aatteen omimisesta ajatuskantaansa niin ei se ole rasvaliukoisen ja psykedeelisen huumeen polttamista, joka on monella muullakin tavalla vaarallista kuin ajatusmaailmaa saatuttavaa.
Siis kannabiksen käyttäminen... piristeeksi, tajunnan laajentamiseksi, viihteeksi, rentoutumiseksi jne. on ei asia kuin
Budhaan tai Evoluutioon uskominen
Eli teillä molemmilaa oli väärät vertaukset jotka ei sovi sen puolustamiseen, että henkilö, joka on rakastunut kannabikseen ja varsin hyvin tietää, että ihmiset on erillaisia psyykisen kestävyyden kannalta katsottuna ja myöskin että toiset on herkempiä jäämään koukkuun. JA VARSINKIN NUORET.
Nuorista meidän täytyy olla huolissaan, eikä antaa niille tieten tahtoen valheellista kuvaa kannabiksen käytöstä ja seurauksista.
Sillä niin ANTITUULIPUKU kuin myös Darghiiri (vai mikä se oli) ei voi olla varmoja edes itsestään, jos käyttö teillä molemmilla jatkuu, missä kunnossa olette esim 10 vuoden päästä?
VS:n poikakin 20 vuotta käytettyään oli vielä samassa kunnossa kuin te molemmat nyt olette,
mutta 10 vuotta myöhemmin tilanne on aika paha.
Ymmärrän hyvin, että te uskotte kannabikseen niinkuin toiset Jumalaan, mutta ne on kuitenkin eri asioita.
Jos te sanoisitte "totuuden" kannabiksesta niin se ei ainakaan ole totuutta edes Kannabiskoulun opettajan mielipiteen mukaan, että joka päiväinen käyttö on ihan OK. , vaan käyttö pitäisi olla paljon paljon harvempaa kuin "lähes jokapäiväinen jointti".
Siis tätä ajan takaa, kertokaa edes totuus, jos haluatte uskontoanne levittää.
En levitä mitään uskontoa, vaan puhun omasta kokemuksesta. Uskonto on fantasiaa. Oma kokemus taasen on faktaa.
Sitä paitsi minä puhun aina kohtuu käytöstä ja normaalisti elämisestä. En mistään "hardcore" polttelusta, jossa ollaan aamusta iltaan pilvessä.
Kuinka monta ihmistä Suomessa ottaa pullon tai kaksi kaljaa ruuan kanssa tai iltaisella televison edessä, eikä kukaan hauku näitä ihmisiä alkoholisteiksi, vaikka käyttö on joka päiväistä ja säännöllistä. Paras esimerkki tästä on että jos joku haisee oluelle aamusella töissä, niin voi sanoa että tuli otettua illalla saunakaljat.
Kaikki kannabikseen rakastuneet puhuvat mielestään faktaa, koska he sisimmässään niin tuntevat, mutta sinun täytyy ymmärtää, että "tuntemus" on eri juttu kuin fakta.
Tuntemus ei ole aina fakta ja varsinkaan kannbiksen kohdalla, koska on kysymys psykedeelisestä ja rasvaliukoisesta aineesta
Siitä kannabis on juuri niin petollinen, että se huijaa käyttäjänsä ja tuo ikävät seuraamukset vasta jälkijunassa, niinkuin tutkimukset ja käytäntö on se osoittanut.
Vaikka sanot olevasi sellaisessa maassa, missä käyttö ei ole rikos, niin katsotko, että sinulla on oikeus levittää tuntemustasi ,joka voi osoittautua vääräksi, tänne Suomeen, jossa sen käyttö on rikos.
Haluat että Suomalaiset nuoret syyllistyisivät rikokseen ?
Katsantokantasi on vähintään outo ja rikollisluontoinen.
Rasvaliukoisen kannabiksen käyttöä ei voi verrata jokapäiväiseen kaljotteluun, koska kalja on vesiliukoinen.
Toki jokapäiväinen kaljottelukin on väärin mutta se on kuitenkin laillista.
En suosittele kaljotteluakaan.
Mutta kannabiksen käyttö on rikos jatkuva käyttö pidemmänpäälle vaarallista mielenterveydelle.
Se on kirjaimellisesti HIIPIVÄ HÖLMÖYS.
Voisitko jo vastata kysymykseen, jota olen sinulle jo monta kertaa esittänyt. Onko se liikaa pyydetty?
Äläkä puhu evoluutiosta, jos et kestä faktoja. Kannabis on edesauttanut ihmisen evoluutiota, koska se on rakentanut aivoihin valkoista synapsimateriaalia, minkä johdosta aivoista on tullut niin tehokas tietokone, että kysymys "ajattelen, siis olen" on tullut mahdolliseksi. Itsehän te olette tätä valkoisen materiaalin kasvua vuosikausia hehkuttaneet, ja minä todistin sen teille. Vaan eikö kelpaakaan? Miksi siitä sitten olette valistaneet, jos ette edes tiedä mitä se tarkoittaa?
kannabiksen polttaminen tai sen puolustelu ei ole
puoleksikaan niin vaarallista kuin uskontojen
puolustelu tai uskontoihin rakastuminen.
uskontoon rakastuneet ovat usein fundalisteja,
eikä silloin ole väliä ovatko kristittyjä, muslimeja tai mitä vaan. se on vain yksi totuus
tai kuolema eikä mitään muuta.
evoluutio on käsittääkseni aika yleisesti hyväksytty teoria kaikesta elämästä mitä maapallolta löytyy. ehkä sinulla on tästäkin asiasta tarkempaa tietoa, komppaako siinäkin heinälä ja nahas.
ainoat jotka suhtautuvat kannabikseen osana uskontoa ovat rastafarit. me muut jotka pidämme
sitä lähinnä vaihtoehto päihteenä emme palvo sitä
emmekä ole rakastuneet siihen.
koitamme korkeintaan kertoa kannabiksen todellisista vaikutuksista sekä hyvistä että huonoista. sinä et vain halua nähdä kuin huonoja puolia. yli vuoden aikana et ole oppinut yhtään
mitään, enkä usko että tulet koskaan oppimaankaan.
Evoluutio uskonto perustuu "voimakkaamman henkiinjäämiseen" ihmisen kehittyessä jostain alkulimasta tähän päivään.
Puuttuvia renkaita on liian paljon, puuttuvat renkaat on täytettävä uskomuksilla ja teorioilla, mutta faktoja ei ole löytynyt.
Tiede on yrittänyt todistaa evoluutiouskontoa
erillaisilla kokeilla mm. banaanikärpäsien avulla, mutta mutaatiot jotka on syntynyt erillaisilla ärsykkeillä (vaikka nyt THC:llä) niin ne on olleet negattivisiä tuloksia, eli on alkuperäinen "otus" on muuttunut vain huonommaksi, eikä parannusta ole tapahtunut.
Tällä ajan takaa sitä että THC:llä ei voida parantaa aivojen toimintaa, vaikka sinne jäisikin jotain "valkoista tai harmaata massaa tai se kasvattaisi "valkoista massaa" tulokset ovat negatiivisia.
Parantunut rummunsoittotaitosi ei ole syntynyt tuon massan ansiosta, vaan se päin vastoin voi estää sinun oppimasta vielä paremmaksi soittajaksi.
Tunne sinulla voi olla toinen mutta käytäntö on kertoo toista.
Minun mielestä puhtaat aivot, ilman mitään kerääntymiä rasvaliukoisista jämistä, toimii parhaiten, ja se on totisesti nähty käytännössä.
Siis luonnonmukaiset puhtaat aivot toimii hyvin, kun niitä ei räpelöidä millään ainella ja varsinkin alle 25 vuotiaalla.
Lääketieteen mukaan aivojen toimintaa ei saa häiritä MILLÄÄN AINEILLA ja varsinkaa kasvu-iässä, eikä missään tapauksessa RASVALIUKOISELLA aineella.
Seuraavassa on kuvaus aivojen toiminasta ja kannabiksen vaikutusta aivoihin. ..ei se hyvää lupaa.
Olen tähän kirjoittanut sitä kohtaa, mikä käsittelee ongelmaasi....
Kiitos HILIPATIHILIPATILLE tästä likistä.
"LYHYTKESTOINEN MUISTI"
Aivoissa on paljon resepteroita,joihin anandamini ja THC voivat kiinnittyä. Ne sijaitsevat tietyllä alueella ja voivat siten selittää eräät tyypilliset kannabiksen vaikutukset. Suurin osa näistä reseptoreista sijaitsee hippokampuksessa,hypotalamuksessa, pikkuaivoissa ja tyvitumakkeissa.
Hippokampus on lyhytkestoisen muistin kannalta hyvin tärkeä alue. Kun THC kiinnittyy tämän alueen kannabinoidiresepteroihin, se samalla häiritsee muistitoimintoja. TUOREIDEN TAPAHTUMIEN MUISTIIN TALLENTAMINEN VAIKEUTUU.
"MUITA SEURAUKSIA"
Tasapaino..
Tyvitumakkeet liittyvät tahdottomiin kehon liikkeisiin. Ne tarkoittavat liikkeitä, jotka tehdään ajattelematta.
(Ps. tämäm kirjoitin aivan rummunsoittoa silmällä pitäen)
Kannabis vaikuttaa myös tyvitumakkeisiin ja voi siten aiheuttaa koordinaatiokyvyn ongelmia.
No niin, loppua voitkin tutkailla seuraavasta...
http://www.jellinek.nl/brain/
Olen jo aikaisemmin kirjoittanut, että olen oppinut tällä palstalla kirjoittelusta paljon ja myös teikäläisten kirjoituksista.
Mitä opin mm. teikäläisten kirjoituksista, se oli muistaakseni nimerkki "Hampun harrastaja" silloin alussa.
Hän lodutti ystävällisesti minua, että poikani Psykoosi ei välttämättä ole parantumaton, vaan että kun edes harventaa käyttöä tai mieluimmin tietysti lopettaa, niin hän palautuu entiselleen.
Esim tätä en tiennyt palstoille tullessani nointoista vuotta sitten.
Tiedän hyvin "Rastafarit" poikani oli tai ehkä on vieläkin siihen suuntaan, Mutta kannabista on käyttänyt myös monet muut uskonnot riiteissään
Esim Muslimit.,Erillaiset shamanismiin perustuvat uskonnot jne. en nyt ala hakemaan siihen linkkiä mutta se on totuus.
Tänäpäivänä Muslimien sanotaan kieltävän kaikki päihteet, mutta sanoisimpa että käytäntö on toinen.
Sitä kun on niin helppo poltaa salassa ja varsinkin peittää esim. suitsukkeiden savulla.
evoluutio, kehitys tapahtuu mutaation, sattuman
ja olosuhteiden ehdoilla. kaikilta osin teoriaa
ei voida todistaa mutta lähes kaikki tiedemiehet
hyväksyvät tämän teorian todeksi.
luomisoppi, noin 6 tuhatta vuotta sitten jumala
loi kaiken, eläimet, ihmiset ja jne. tämän teorian mukaan ihminen olisi elänyt yhtä aikaa dinosaurusten kanssa.
taidat olla vs. näitä jahve miehiä. sitä olen kyllä epäillytkin, sen verran saarnaamista nuo juttusi ovat. siinä jellylinkissä kuvaillaan asiat varsin hyvin, katso myös se alkoholi kohta.
aivot kun ovat rasvaa ja se alkoholi suorastaan
sulattaa sitä.
harmitonta päihdettä ei olekkaan mutta lähdetään
siitä että äiti jo opetti että kahdesta pahasta
pitää aina valita se pienempi paha. tästä seuraa se että mielummin hamppua kuin viinaa jos haluaa
aivojaan säästellä.
nuo höpinät puoliintumisista ja rasvaliukoisuuden
pitämisestä vaaran perusteina vain vakiinnutavat asemaasi palstan pellenä ja naurun aiheena.
mutta ei siinä mitään hyvähän se on että on kivaa.
nyt kun vielä päätit että evoluution pitäminen
totuutena onkin uskonto alat saada ihan uusia
ulottuvuuksia noiden teorioidesi kanssa.
ihan uteliaisuudesta kysyisin että onko muita
aihealueita joissa meinaat tieteen haastaa?
tähän mennessä olet yksin keksinyt tämän jälkijuna teoriasi ja nyt meinaat kaataa evoluutio teorian jollakin epäilemättä tehokkaala väitteellä. anna mennä me odotetaan ihan innolla.
En ole rakastunut kannabikseen, käytän sitä ainoastaan. Tosin teen sen mielelläni, koska sen rentouttava vaikutus on esim. oikein hyvä lääke stressiä vastaan.
En halua että Suomalaiset nuoret syyllistyvät rikollisuuteen. Haluaisin että kaikki Suomalaiset voisivat, omasta ja vapaasta tahdosta, polttaa kannabista laillisesti.
En myöskään ole koskaan yllyttänyt ketään polttamaan kannabista. Minun mielestäni se on jokaisen oma asia, varsinkin silloin ( kohtuu käytössä ) kun se ei häiritse tai aiheuta ongelmia kenellekkään. ( paitsi tiukkapoille :) )
Minulla on oikeus sanoa mielipiteeni täällä ja Suomessa, koska vapaa mielipiteen ilmaisu kuuluu länsimaisen demokratiaan, varsinkin kun en yllätä tai yritä ketään tekemään mitään rikollista. Minä kerron ainostaan omasta kokemuksesta
Jos esim. sanoisin että on kiva ajaa Saksan baanalla 250 km/h, niin eihän kukaan sano minulle että olen rikollisluontoinen, vaikka tuo nopeus Suomessa voi viedä vankilaan...
Tulin tälle huume ja päihdepolitiikkapalstalle poikani takia, saadaksen jotain vihiä käyttäjien kokemuksista, että miten huumeista ja tässä tapauksessa kannabiksesta pääsee eroon.
Te ette ole osanneet antaa siihen vastausta, osaatte kyllä neuvoa, miten huumeitten käyttö aloitetaan mutta ette sitä miten se lopetetaan sellaisen ihmisen kohdalla joka on siihen silmittömästi rakastunut niinkuin poikani.
Evoluutioteoria ja uskonto ei kuulu tälle palstalle, todistelin vain Mikelle, ettei aivot parane "räpelöimällä" vaan huononee ja se todistukseni perustuu näkemiini kokemuksiin ja lääketieteeliiseen tutkimukseen.
Kyllä kannabis on edes auttanut aivojen kehitystä kuin myös Psilosybiinisienet. Esimerkiksi puhe kyky tai ihmisen inhimilliset piirteet kuten myötätunto on kehittynyt psykedeelisten aineiden johdosta ihmisille. Olen miettinyt tätä asiaa ja voisi kuvitella että mielenhäiriöt kuten kaksisuuntaiset mieliala häiriöt voidaan parantaa psykoaktiivisten aineiden avulla. Myös perverssiot, narsismi/psykopaattiset ihmiset voidaan parantaa esimerkiksi DMT:llä
että poikasi psykoosi johtuu sinun ja yhteiskunnan painostuksesta häntä kohtaan. Poikasi psykoosi parantuu sillä että alat olla hyvää pataa hänen kanssaan. Hyväksyt hänet millainen hän on. Silloin hän hyväksyy myös tavan jolla ajattelet ja näin myös sinut.
"Minun mielestä puhtaat aivot, ilman mitään kerääntymiä rasvaliukoisista jämistä, toimii parhaiten, ja se on totisesti nähty käytännössä."
Kaikki kannabiksen kannabiksenvastustajat, sinä mukaan lukien, vaikutatte alyn loistollanne lähinnä kanootista pudonneilta intiaaneilta. Hey, come on! Look Who's talking!
"Parantunut rummunsoittotaitosi ei ole syntynyt tuon massan ansiosta, vaan se päin vastoin voi estää sinun oppimasta vielä paremmaksi soittajaksi."
Oletko sinä näyttänyt videotani jollekin ammattilaiselle, etkä vain samanlaisille amatööreille mitä olet itsekin? Oletko? Tai kenellekään?
Mitäpä jos näyttäisit, niin loppuisi tuo helvetin ylenkatse sitten jo lopulta. Tiedätkö, kuinka monta vastaavaa soittajaa kuin minä on tällä hetkellä maailmassa? Heitäpä joku arvio, niin jatketaan sitten taas.
Sinä tiedät aivojen toiminnasta, huumeista ja musiikista ilmeisesti yhtä paljon - eli melkoisen vähän. Se on kyllä paha, varsinkin tuon huumeiden suhteen, kun sinun oli pakko perustaa jopa valistusjärjestö. Kannattaako asioista puhua, jos niistä ei mitään tiedä, vaan luulee vain tietävänsä?
Hermoimpulssin siirtyminen harmaassa synapsimateriaalissa: 1 - 2 metriä sekunnissa.
Hermoimpulssin siirtyminen valkoisessa synapsimateriaalissa: jopa 200 metriä sekunnissa.
Kannabis lisää aivoissa valkoista materiaalia, joten tiedonsiirto- ja käsittelynopeus kasvaa. Tieto "valkoisen materiaalin lisääntymisestä" otettu vuosia sitten valistusjärjestön sivuilta, jotka eivät edes itse tajua mitä höpöttävät, ja mitä heidän höpöttämänsä asia tarkoittaa.
kiitos sinulle ettei täällä tarvitse yksin taistella näitä pilviveikkoja vastaan ja olen iloinen kun olen saanut jotakin aikaan :)
jos on kaksi pahaa niin sinä se menet ja otat lapsellisesti niistä toisen hmmm hölmöä edes ottaa sitä toista kun sitä ei ole pakko ottaa.
anna yksikin tieteellinen dokumentti että väittämäsi harmaasta massasta olisi totta!
Hae kirjastosta neurobiologian kirja, siitä minä asian luin sen jälkeen kun se alkoi minua kiinnostamaan valistusmateriaalin pohjalta. Tosin muistin väärin tuon 200 metriä sekunnissa. Oikea on noin 120 metriä sekunnissa. Sori, minun mokani.
Harmaa: 1 - 2 metriä / sekunti.
Valkoinen: jopa 120 metriä / sekunti.
Vai täytyykö minun nyt hakea se kirja kirjastosta, ja ottaa siitä suorat lainaukset.
"ettei täällä tarvitse yksin taistella näitä pilviveikkoja vastaan"
Taistella? Mikä helvetin missio se on, että taistelee pilviveikkoja vastaan. Käytä aikasi parempaan.
kannabiksen poltto edes auttaa näitä alueita aivoissa ja ajatus käy pirteemmin?
Seuraava, aiemminkin tällä palstalla nähty, aivoja ja kannabista käsittelevä kooste ei ehkä vastaa juuri sinun kysymyksiisi, mutta kannabisaktivistina paremman tekemisen puutteessa varmaan ahnaasti luet tämänkin:
Alkuperäinen teksti Paul Armentano(Nopeasti suomennettu joten virheitä voi olla)
Journal of Clinical Investigation -lehdessä julkaistu aineisto osoittaa että kannabinoidit voivat kiihdyttää aivosolujen kasvua on sytyttänyt uudestaan kansainvälisen keskustelun koskien kannabiksen vaikutusta aivoihin. Monet aiemmat pseudo-tieteelliset kampanjat ovat yrittäneet yhdistää kannabiksen käytön lukuisiin kognitiivisiin häiriöihin, mutta moderni tutkimus ehdottaa jotain mitä kannabispiireissä on epäilty jo pitkään: ganja on hyväksi sinulle.
Kannabinoidit ja neurogeneesi (hermosolujen kasvu)
"Tutkimus kääntää hampputietouden päälaelleen", kertoi Globe and Mail lokakuussa. Uutislinjat läpi Pohjois-Amerikan ja muun maailman välittivät samanlaisia otsikoita - joihin kaikkiin reagoitiin monumentaalisella hiljaisuudella viranomaisten ja lainvalvojien taholta. Miksi kaikki kohu? Saskatchewan yliopiston tutkijat Saskatoonissa havaitsivat rotilla että synteettisten kannabinoidien antaminen lisäsi uusien aivosolujen kasvua hippokampuksen alueella aivoissa ja merkittävästi vähensi ahdistuneisuuden ja masennuksen kaltaisia oireita.
Tulokset järkyttivät tutkijoita, jotka huomauttivat että lähes kaikki muut niin sanotut "väärin käytettävät päihteet", mukaan lukien alkoholi ja tupakka, vähentävät neurogeneesiä aikuisilla. Tämä tulos oli isku vasten kasvoja kaikille jotka ovat väittäneet, että "hamppu tuhoaa aivosoluja".
Vaikka olisikin liian aikaista yhdistää aineisto ihmisiin, vähintäänkin aineisto vahvistaa käsitystä että kannabinoidit ovat yleensä vaarattomia aivoille ja että edes pitkäaikainen kannabiksen käyttö ei todennäköisesti aiheuta vaaraa aivojen toiminnalle. Havainnot tarjoavat myös lisää todisteita kannabiksen mahdolliseen rooliin masennuksen ja ahdistuneisuuden hoidossa ja että kannabispohjaiset lääkkeet voivat jonain päivänä tarjota turvallisemman vaihtoehdon perinteisille masennuslääkkeille kuten Paxil ja Prozac.
Lähteet:
Cannabinoidspromote embryonic and adult hippocampus neurogenesis and produce anxiolytic and depressant-like effects. The Journal of Clinical Investigation. 2005
Kannabis ja sen aivosoluja suojaava vaikutus
Moderni tiede on kumonnut käsityksen kannabiksen vaarallisuudesta aivoille. Sen lisäksi tieteelliset löydöt osoittavat että kannabinoidit itse asiassa suojaavat aivosoluja, erityisesti alkoholin aiheuttamilta aivovaurioilta. Äskettäin suoritetussa tutkimuksessa -- ironian havaitsee jokainen lukija -- Yhdysvaltain Kansallisen Mielenterveysinstituutin (NIMH) tutkijat raportoivat että ei-psykoaktiivinen kannabinoidi kannabidioli (CBD) vähensi etanolin aiheuttamia solukuolemia aivoissa jopa 60 prosentilla. "Tämä tutkimus tarjoaa ensimmäisen näytön CBD:n toiminnasta aivosolujen suojana elävässä elimistössä (in vivo) ...estäen ryyppyputkessa etanolin aiheuttamat aivovauriot", tutkimuksen tekijät kirjoittivat Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics -lehden toukokuun 2005 numeroon. Alkoholimyrkytys on yhdistetty satoihin estettäviin kuolemiin vuosittain Yhdysvalloissa tautien kontrollointikeskusten (CDC) mukaan. Kannabis taas ei voi aiheuttaa kuolemaa yliannostuksen kautta.
Toki monet yhdysvaltalaiset neurologit ovat tienneet kannabiksen suojaavasta vaikutuksesta aivosoluihin jo vuosia. NIMH:n tutkijat havaitsivat 1998 mahdollisuuden että luonnolliset kannabinoidit voivat estää aivohalvauksen ja akuutin päävamman aivoja vaurioittavia vaikutuksia. Samankaltaisia tuloksia saatiin tutkijoiden toimesta Hollannissa, Italiassa ja uusimpana 2005 Japanissa. Kuitenkaan yritykset mitata synteettisten kannabinoidilääkkeiden potentiaalia aivosolujen suojaajana ihmisillä eivät ole olleet sitovia.
Lähteet:
Comparison of cannabidiol, antioxidants and diuretics in reversing binge ethanol-induced neurotoxicity. Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics. 2005
Cannabidiol prevents cerebral infarction. Stroke. 2005
Post-ischemic treatment with cannabidiol prevents electroencephalographic flattening, hyperlocomotion and neuronal injury in gerbils. Neuroscience Letters. 2003
Neuroprotection by Delta9-tetrahydrocannabinol, the main active compound in marijuana, against ouabain-induced in vivo excitotoxicity. Journal of Neuroscience. 2001
Cannabidiol and Delta9-tetrahydrocannabinol are neuroprotective antioxidants. Proceedings of the National Academy of Sciences. 1998
Kannabinoidit ja aivosyöpä
Harva syöpä on yhtä aggressiivinen ja tappava kuin aivosyöpä. Aivokasvaimet valtaavat nopeasti terveen aivokudoksen ja yleensä niihin ei tehoa kirurgia tai perinteiset lääketieteen hoitokeinot. Yksi vaikuttaja johon ne reagoivat on kannabis.
Kirjoittaessaan elokuun 2005 Journal of Neurooncology -lehteen California Pacific Medical Center Research Institute:n tutkijat raportoivat, että annettuaan THC:tä hoitona ihmisten kasvaimien monimuotoisiin solulinjoihin se vähensi pahanlaatuisten solujen kehittymistä ja lisäsi ohjattua solukuolemaa nopeammin kuin vastaavanlaisena hoitona annettu synteettinen kannabisreseptori agonisti (reseptorinaktivoija), WIN-55,212-2. Tutkijat huomasivat myös että THC tavoitti pahalaatuiset solut jättäen terveet huomiotta tehokkaammin kuin synteettinen vaihtoehto. Potilaat joilla on diagnosoitu glioblastooma aivokasvain (GBM) kuolevat ilman hoitoa yleensä kolmen kuukauden kuluessa.
Aiemmin Italiassa suoritettu tutkimus on myös osoittanut CBD:n kyvyn estää glioma solujen (johtavat aivosyöpään) kasvu niin in vitro (esim. petrimaljassa) kuin myös in vivo eli elävillä eläimillä annoksesta riippuvaisella tavalla. Tämän johdosta espanjalainen tutkijaryhmä selvittää parhaillaan voisiko kallonsisäinen kannabinoidihoito pidentää hoitamattomiksi luokiteltujen aivokasvainpotilaiden elinikää.
Äskettäin tieteellinen analyysi Medical Chemistryn lokakuun numerossa huomautti, että aivosoluja suojaavan ja aivosyöpää tuhoavien ominaisuuksiensa lisäksi THC,CBD ja muut kannabinoidit pysäyttävät keuhkosyövän, leukemian, ihosyövän, paksusuolisyövän, eturauhassyövän ja rintasyövän.
Lähteet:
Cannabinoids selectively inhibit proliferation and induce cell death of cultured human glioblastoma multiforme cells. Journal of Neurooncology. 2005
Cannabinoids and cancer. Mini-Reviews in Medicinal Chemistry. 2005
Anti-tumor effects of cannabidiol, a non-psychotropic cannabinoid, on human glioma cell lines. Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics. 2003
Kannabinoidit ja aivorappeuma
Viimeaikaiset todisteet osoittavat myös että kannabinoidit voivat hidastaa tiettyjen aivorappeumatautien kehitystä, kuten esimerkiksi MS-tauti, Parkinsonin tauti, Alzheimerin tauti ja lihasrappeumatauti (ALS). Eläinkokeet ovat osoittaneet että kannabinoidit viivyttävät tautien kehittymistä ja estävät aivorappeumaa hiirillä tehdyissä malleissa Parkinsonin taudissa, MS-taudissa ja lihasrappeumataudissa. Tästä johtuen Journal of Neurological Sciences -lehti kertoi; "On olemassa lukuisia todisteita ...jotka tukevat oletusta että kannabinoidijärjestelmä voi hidastaa aivorappeuman prosesseja jotka aiheuttavat progressiivisia tauteja". Britanniassa tutkitaan parhaillaan auttavatko oraalisesti nautitut THC ja kannabistiivisteet MS-taudin hidastamiseen.
Lähteet:
Cannabinoids and neuroprotection in CNS inflammatory disease. Journal of the Neurological Sciences. 2005
Amyotrophic lateral sclerosis: delayed disease progression in mice by treatment with a cannabinoid. Amyotrophic Lateral Sclerosis and Other Motor Neuron Disorders. 2004
Cannabinoids inhibit neurodegeneration in models of multiple sclerosis. Brain. 2003
Kannabis ja kognitiivisuus (tajunta, muisti, oppiminen jne)
Entäpä väitteet kannabiksen vahingollisista vaikutuksista kognitiivisille kyvyillemme? Tieteelliseen lähdeaineistoon tutustuminen osoittaa huhut "tyhmistä polttajista" valheellisiksi. American Journal of Addictions -lehdessä julkaistun kliinisen aineiston perusteella kannabiksen käyttämisellä -- mukaan lukien pitkäaikainen "raskas" käyttö -- on, pahimmillaankin, vain vähäistä vaikutusta kognitiivisiin kykyihin ja muistiin. Harvard Medical Schoolin tutkijat suorittivat aivojen magneettikuvauksia 22 pitkäaikaiselle kannabiksen käyttäjälle (keskimäärin 20 100 polttelukokemusta) ja 26 kontrollipotilaalle (joilla ei ollut ollenkaan kokemuksia kannabiksen käytöstä). Kuvauksissa ei ilmennyt "merkittäviä eroja" kontrollien ja pitkäaikaiskäyttäjien välillä tutkimus kertoo.
Aiemmat kokeet kertovat samaa tarinaa. Lokakuussa 2004 Psychological Medicine -lehdessä julkaistussa tutkimuksessa, jossa tutkittuun kaksosilla mahdollisia haittavaikutuksia kannabiksen pitkäaikaiskäytössä, raportoitiin "pitkäaikaisesta kannabiksen käytöstä aiheutuneita vaikutuksia kognitiivisiin kykyihin ei havaittu". 2003 Journal of the International Neuropsychological Society -lehdessä julkaistu meta-analyysi "epäonnistui paljastamaan oleellisia, systemaattisia vaikutuksia pitkäaikaisella, säännöllisellä kannabiksen käytöllä kognitiivisiin toimintoihin jotka eivät olleet akuutisti vaikutuksen alaisena". 2002 Canadian Medical Association Journal -lehdessä julkaistu kliininen testi määritti, että "marijuanalla ei ole pitkällä aikavälillä negatiivisia vaikutuksia yleiseen älykkyyteen".
Lopuksi, 2001 Archives of General Psychiatry -lehdessä julkaistu tutkimus osoitti, että pitkäaikaiskäyttäjät jotka kieltäytyivät kannabiksesta viikoksi "eivät osoittaneet käytännössä merkittäviä eroja kontrolliryhmään (niihin jotka olivat polttaneet kannabista alle 50 kertaa elämänsä aikana) 10 neuropsykologisen testin sarjassa". Tutkijat lisäsivät vielä, "entiset pitkäaikaiskäyttäjät jotka eivät olleet käyttäneet ollenkaan tai hyvin vähän kannabista kolme kuukautta ennen testejä eivät [myöskään] osoittaneet merkittäviä eroja kontrolliryhmään missään testeissä yhtenäkään testipäivänä".
Lähteet:
Lack of hippocampal volume change in long-term heavy cannabis users. American Journal of Addictions. 2005
Neuropsychological consequences of regular marijuana use: a twin study. Psychological Medicine. 2004
Non-acute (residual) neurocognitive effects of cannabis use: A meta-analytic study. Journal of the International Neuropsychological Society. 2003
Current and former marijuana use: preliminary findings of a longitudinal study of effects on IQ in young adults. Canadian Medical Association Journal. 2002
Neuropsychological Performance in Long-term Cannabis Users. Archives of General Psychiatry. 2001
Onhan siinä aika ero, jos toinen materiaali liikuttaa impulssia muutaman metrin sekunnissa, ja myeliinieristetty valkoinen materiaali (juuri se jota kannabis lisää valistusjärjestöjen oman materiaalin mukaan) jopa tuon 120 metriä sekunnissa. Se tarkoittaa siis sitä, että aivojen sisäinen järjestelmä toimii nopeammin. Se on evoluutiota, ja jos kannabis edustaa kehitystä, alkoholi edustaa degeneraatiota, taantumista. Tämä siitä syystä, että alkoholi rasvaa liuottavana aineena sulattaa juuri näitä myeliinieristerakenteita, jonka johdosta hermoimpulssit liikkuvat huomattavasti nopeammin.
MS-tauti johtuu rasvasta koostuvan eristemateriaalin tuhoutumisesta, minkä johdosta hermoimpulssit vuotovirtojen johdosta vääristyvät, ja lähetettävä välittäjäainepaketti ja sen koostumus vääristyvät. Tämä on neurobiologiaa, jossa ihmisen aivot ovat kone, ja neurobiologia yrittää selvittää kuinka ne toimivat.
En tiedä rakentuuko tätä ainetta sohvan pohjalla makaamalla. Minä olen sitä mieltä, että se vaatii myös säännöllistä harjoittelua. Toisaalta, sitten kun on harjoitellut tarpeeksi ja setti on jo siirtynyt myös mielikuva-asteelle, niin silloin voi periaatteessa harjoitella myös sohvan pohjalla maaten. Harjoitella voi siis vaikka koko ajan. Tiskatessa, siivotessa - mitä nyt tavallisen ihmisen arkeen sitten kuuluukin. Siihen ei edes trolli pysty, vaikka ensin hieman pilkkasinkin häntä mielikuvitusrumpaliksi, silloin kun hän soittajaa täällä leikki. Vaan ei hän voi olla edes sitä. Tähän taas totean, että aika säälittävää on se jo kyllä.
Tuon löysin netistä:
http://www.biologymad.com/NervousSystem/nerveimpulses.htm
mikä se sinun virkasi täällä on kerran tulit keskusteluun ?
Ei sen enempää. Tämä keskustelu ei tarjoa mitään uutta, mutta ppientä viihdykettä hetkittäin.
Varmaan jos sinun käsissäsi olisi, ei tällaisiä uutisia saisi julkaista:
http://kannabisuutiset.wordpress.com/2008/11/30/kannabis-voi-parantaa-muistia/
Ja kah, eipä niitä pahemmin valtamedioissa näykään. Mitä nyt Hesari ja MTV ovat julkaisseet artikkelit, joissa mm. todetaan viimeisten tutkimusten ja raporttien mukaan kannabiksen olevan alkoholia ja tupakkaa turevallisempia.
MUTTA. Sinä sanot miksi silti pitää valita edes yksi paha, kun kaikki ovat kuitenkin pahoja. Mielestäni kyseessä on äärimmäisen teoreettinen ja mustavalkoinen ajatus siitä, että jargonisi saa ehkä ainuttakaan ihmistä valitsemaan täysraittiuden (aivosoluja tuhoava kofeiini ei varmaankaan kuulu haitallisten aineiden listallesi).
Itse kasvissyöjänä pystyn keskustelemaan lihan syönnistä ilman että tarvitsee muistuttaa joka toisessa käänteessä aikuisen ihmisen pärjäävän ihan hyvin ilman lihaakin. En sillä mitätöi esim. "hieman eettisemmin" tuotetun lihan merkitystä tehotuotantoon nähden. Kuitenkin sinä et ilmeisesti ymmärrä sitä, että jos kannabis on turvallisempaa kuin alkoholi ja että jos ihmiset haluavat rentoutua jollain päihdeaineella, on kannabis alkoholia parempi valinta (suurimmalle osalle). Haitoistaan huolimatta.
Ihmisen valintaa päättää omasta kehostaan rajoitetaan törkeästi ja suuri yleisö hurraa vieressä ja puhuu narkkareista. Samaan aikaan kansasta 10% on alkoholin väärinkäyttäjiä ja edes nuorison juopottelua ei pidetä erityisen pahan. Kunhan eivät vain huumeisiin koske. Oma, alkoholiin kuollut isänikin, yritti valistaa, että kyllähän viinaa voi joskus ottaa kunhan ei huumeisiin koske. Itsekin mielellään päihdyn tai rentoudun ppäihteen avulla toisinaan ja mielummin käytän kannabista kuin alkoholia.
En ylistä hamppua enkä väitä sitä vaarattomaksi. Mutta voisiko tämä jo lähes satavuotinen hampun mustamaalaus loppua, koska siitä ei ole ollut muuta kuin haittaa ja todelliset vaaratekijät peittyvät kannabiksnenhimovastujarunkkareiden nylkyttämiseen?
" Tulin tälle huume ja päihdepolitiikkapalstalle poikani takia, saadaksen jotain vihiä käyttäjien kokemuksista, että miten huumeista ja tässä tapauksessa kannabiksesta pääsee eroon."
Olet tullut väärään paikkaan.Täällä ei kukaan pysty toisen puolesta kertomaan miten jostain päihteestä päästään eroon.Jospa nyt ihan ensiksi alkaisit miettimään missä kohti meni itsellä metsään...Menikö se siinä kohti kun soitit poliisit aikuisen poikasi kotiin vai kenties jo paljon paljon aikaisemmin.Poikasi on AIKUINEN MIES joten jos HÄN ITSE ei halua kannabiksen käyttöä lopettaa niin miksi hemmetissä hänen pitäisi lopettaa sen käyttäminen? Senkö takia että SINÄ haluat niin?
Tee poika perinnöttömäksi ja sanoudu kerralla irti hänen ylläpitämisestään niin ehkäpä hän sitten tajuaisi ettei Suomessa ole soveliasta juhlia muutoin kuin kuningas alkoholin voimalla...Mitä uskontoon taas tulee niin nuo sun mantrat kannabiksen rasvaliukoisuudesta ja kaiken pahan aikaansaavana yrttinä kuullostavat hyvin uskonnolliselta diipadaapalta...
Postaamasi kirjoitus on ollut todellakin aikaisemminkin, mutta sen jälkeen on tullut paljon parempaa ja tuoreempaa tietoa, kuten alla olevan lisäksi myös "PÖSSYTTELY PIENENTÄÄ AIVOJA"
Ja ennekaikkea KANNABIS - TOSISEIKAT
Joka on arvovaltaisempien asiantuntijoiden kirjoittama ja ennenkaikkea tuoreempi.
Tämä Pekka Saarniomainen tutkielma haiskahtaa liialti eri puolelta maailmaa olevien Sylttytehtaiden tilaustyöltä, eli olkoon omassa arvossaan.
,
Tämä kirjoitus todistaa kuinka kannabis aiheuttaa yhä enemmän ja enemmän "MIELENTERVEYSRAUNIOITA" eikä suinkaan paranna aivojen toimintaa.
Etusivu » Lääkärilehden uutisia Tulosta
Lancetin tiedot kannabishaitoista eivät yllätä suomalaisia asiantuntijoita
23.08.2007
Päihdepoliitikot ja -tutkijat eivät yllättyneet kannabiksen ja psykoosin yhteyksistä. Päihdelääkärit ovat sen sijaan huolissaan, että kannabiksen käyttäjän psykoosi luokitellaan aivan liian helposti ”vain” kannabispsykoosiksi. Kuka ottaisi kokonaisvastuun psyykkisesti sairaasta ihmisestä, jolla on huumeongelma? Päihdehuollon ja psykiatrian työnjako takkuaa Suomessa yhä.
– Ihmettelen mikä tässä Lancetin analyysissä on uutta. Myös Independent muutti aiempaa käsitystään alkuvuodesta. Meille alan ihmisille kannabiksen ja mielenterveysongelmien kytkös on ollut selvä jo vuosia, kuittaa sosiaali- ja terveysministeriön neuvotteleva virkamies Tapani Sarvanti Lancetin viimekuisen uutisen kannabiksen terveysriskeistä.
Lancet julkaisi heinäkuussa metakatsausartikkelin sekä sitä kommentoivan pääkirjoituksen. Niiden viesti kuului: kannabiksen käytöllä on aiemmin luultua voimakkaampi ja selvempi yhteys psykooseihin.
Erityisesti uusi tieto oli se, että hyvin satunnaisella ja yksittäisellä kannabiksen käytöllä havaittiin selvästi suurentunut riskiyhteys psykooseihin.
Sekä Sarvannin että muiden huumausainepolitiikan tuntijoiden ja toteuttajien näkemykset Lancet-artikkelin vaikutuksista voi puolestaan kiteyttää näin: ei ole tarvetta kiristää suhtautumista kannabikseen Suomessa.
Uusi meta-analyysi sai Lancetin pyörtämään liberaalin kannabiskantansa vuodelta 1995. Lisäksi Britanniassa harkitaan nyt kannabiksen luokittamista takaisin huumeiden B-luokkaan, josta huume tiputtiin lievempään C-luokkaan vuonna 2004. Luokitus perustuu huumeen vaarallisuuteen ja sitä kautta määritellään myös kannabiksen käytön rangaistavuus.
”Mikä tässä on uutta?”
Suomessa huumausainepolitiikka kulkee Stakesin erikoistutkija Tuukka Tammen mukaan kahdella raiteella: kansanterveyden ja rikoskontrollin tavoitteet elävät melko harmonisesti rinnakkain.
Sarvanti pitää Suomen huumausainepolitiikan nykyisiä kannabislinjauksia täysin riittävinä ja vetoaa muun muassa juuri Tammen tutkimukseen.
– Suomalainen huumausainepolitiikka on onnistunut hirveän hyvin. Meillä on ollut tiukka asenne huumeiden käyttöön ylipäätään, eikä sitä voida enää tiukentaa, Sarvanti sanoo.
Sarvannin mielestä Lancet-tutkimuksen valistuksellinen anti tulee toki viedä kentälle, etenkin kansalaisjärjestöjen ja yhdistysten tietoon.
Stakesin erikoistutkija Pekka Hakkarainen näkee, että Lancetin artikkeli kytkeytyy ensisijaisesti keskusteluun Britanniassa juuri kolmen vuoden takaisen lievennysluokituksen takia. Siellä artikkelilla on todennäköisesti suurimmat seurausvaikutukset, ja tutkimusta tullaan arvioimaan tarkasti ja myös kriittisesti.
”Tärkeä viesti”
Suomalaiseen päihdelääketieteen piirissä Lancetin artikkelia pidetään tervetulleena lisänä, joka vahvistaa sekä aiempaa tutkimustietoa että kliinistä näppituntumaa.
– Australialaiset, uusiseelantilaiset ja ruotsalaiset tutkijat ovat saaneet samansuuntaisia tuloksia kuin Lancetin meta-analyysi. Kannabista on pidetty suhteellisen harmittomana huumeena, mutta väestötason tutkimukset paljastavat enemmän tai vähemmän vakavia mielenterveyshäiriöitä. On hienoa, että nämä vaikutukset on nyt summattu, sanoo A-klinikkasäätiön johtava ylilääkäri, pitkän linjan päihdelääkäri Pekka Heinälä.
Kiinnostavinta antia Heinälän mukaan on tarkentunut tieto jo vähäisen ja satunnaisen kannabiskäytön terveysriskeistä.
– Se on ehdottomasti tärkeä viesti, joka tulee saattaa myös esimerkiksi kouluterveyshuollon ja vanhempien tietoon.
Heinälän mielestä terveydenhuoltojärjestelmä on aliarvioinut kannabista Suomessa. Akuutin ja näkyvimmän ongelman on aiheuttanut kovien huumeiden, kuten opiaattien ja stimulanttien käyttö. Kannabis on jäänyt näiden varjoon niin hoidoissa kuin julkisessa keskustelussa. Heinälän mukaan yhdestä esimerkistä käy huumeriippuvaisten Käypä hoito -suositus, jossa kannabis käsitellään melko lakonisesti.
– Hoitojärjestelmämme on tietyllä lailla suhtautunut kannabikseen niin kuin se ei olisi mitään, Heinälä pohtii ja valaisee väitettään rinnastusesimerkin avulla:
– Vähän samoin vähätellään tupakan merkitystä. Jos ajatellaan terveyshaittoja, niin tupakasta tulee ruumiita. Kannabiksesta ei todennäköisesti seuraa ruumiita, vaan mielenterveysraunioita. Sokeudumme tietyissä kysymyksissä, esimerkiksi kannabiksessa, koska sen käyttö on päihdepotilailla niin yleistä.
Huumepolitiikka elää murrosvaihetta
Suomessa ei juuri ole pohdittu saati toteutettu kannabispotilaiden hoitoja ja palveluja omana erityiskysymyksenään, toisin kuin esimerkiksi Ranskassa, Hollannissa ja Saksassa. Tosin näissä maissa kannabiksen ongelmakäyttö on aivan eri luokkaa kuin Suomessa.
Kun kovat huumeet kymmenkunta vuotta sitten tulivat ryminällä, viranomaiset ja terveydenhuolto olivat valmistautumattomia.
– Oli pakko kiinnittää huomiota akuuttien palvelujen hoitamiseen. Nyt seuraava askel olisi kehittää myös kannabiksen ongelmakäyttäjien palveluja, Hakkarainen sanoo.
Pekka Heinälän korviin on kantautunut lääkärikollegoiden huolestuttavia viestejä niin kannabiksesta kuin muista huumeista. Esimerkiksi Helsingissä huumeet ovat enenevissä määrin arkea myös yleispsykiatriassa.
Janne Ora
Suomen Lääkärilehti | Mäkelänkatu 2 A | PL 49 | 00501 Helsinki | puh. (09) 393 091 | fax (09) 393 0795 | [email protected]
© Suomen Lääkärilehti 1998-2008
vastaamaan perusteellisesti ja asiallisesti juuri uudelleen postaamiisi kommentteihin. Tyydyn tällä kertaa toteamaan: "mielenterveysrauniot" on todella yliampuvaa höpötystä, jos puhutaan kannabiksenkäyttäjistä laajemmassa kontekstissa. Sillä on pelotteluarvoa niille, jotka pelkäävät valmiiksi. Ja lisäksi niille, jotka ovat huonoja kokemuksia kokeneet ja sitä kautta säikähtäneet enemmänki kuin tarpeeni.
Samapa se ja niin pois päin. En ole yhtään kannabiksella itseänsä mielenterveysraunioksi saanutta tavannut. Mutta jatka vaan... Eipä se maailmaa muuta. käyhä palaa kluten ennenkin ja mikäli sinusta riippuu niin taatusti haittoja maksivoivasti laittomana. Poikasi on asia erikseen; hänen käyttönsä voisi minun puolestani katkaista vaikka pakkohoidolla, jos sinua helpottaisi.
tarkoitan että päihtymisen halu joka on ihmisellä
aiheuttaa "pakon" tarpeen, himon tai miksi
sitä nyt kutsummekaan. siitä syystä valinta
puoltaa hamppua joka nyt kuitenkin on miedompi
päihde kuin alkoholi.
tajuatko nyt mitä tarkoitan? pakkohan ei ole ottaa mitään mutta kaikillle se absolutismi ei ole todellinen vaihtoehto.
Kannabiksen haitat kohdistuvat marginaaliseen vähemmistöön. Geneettinen perimä merkitsee hyvin paljon, ja jos ei geenit anna periksi, skitsofreniakaan ei synny. Geenien lisäksi pitää vielä muidenkin asioiden osua kohdalleen.
Monilla alkoholi- ja väkivaltaongelmainen lapsuus edesauttaa psyykkisten häiriöiden syntyä. Varmasti tiedät itsekin tapauksia, joissa alkoholi on ollut läheisesti perhe-elämässä yhtenä osana luomassa lapsuuteen kaaosta, enemmän tai vähemmän.
Psykoosit ovat myös suurelta osin vältettävissä, jos niistä ja niiden esioireista informoitaisiin erilaisten päihteiden käyttäjiä. Jopa kofeiini saattaa laukaista mielenterveyshäiriöitä, mutta näistä ei vain yleisesti puhuta.
Vaan kun valistus on vain valheita, puolitotuuksia, stereotypioita ja rahankerjuuta, jäävät psykoositapaukset rahasammoksi lääkeyhtiöille. Käsi kädessä kuljetaan, toinen toista tukien...
Heinälä yleistelee ja paisuttelee marginaalisia asioita ja pelottelee yleisesti.
Britannian tilanne on siitä hassu, että vaikka kannabiksenkäyttö laski lain lieventämisen jälkeen huomattavasti, silti sitä pitää taas mulkata. Kyseessä on vain poliittinen signaali, jolla ei ole mitään tekemistä aineen tai sen vaarallisuuden, saatika käytön leviämisen suhteen.
Vaan kuitenkin:
"Sekä Sarvannin että muiden huumausainepolitiikan tuntijoiden ja toteuttajien näkemykset Lancet-artikkelin vaikutuksista voi puolestaan kiteyttää näin: ei ole tarvetta kiristää suhtautumista kannabikseen Suomessa."
Koko ajan maailma muuttuu, EU-tutkimus (vaikka tässä maassa onkin vähän mediavaimennettu) tulee muuttamaan koko EU:n päihdepolitiikan vielä sinun eläessäsi, vaikka täällä asiaa itkisit loppuelämäsi. Ei kaikkia voi huijata koko aikaa, vaikka joitain voi huijata pitkänkin ajan.
Poikasi kuuluu marginaaliseen vähemmistöön, kuten minäkin. Mutta ei sen takia, että me olemme menneet "sekaisin", kuulu aiheuttaa sellaista tilannetta maahan, että viidesosa nuorista alkoholisoituu kun ei irtihuumemikälie pidä alkoholia edes huumeena ja valista siitä. Tai tilannetta, että jos he kielloista huolimatta aloittavat huumeidenkäytön, se lähtee amfetamiinista, kun LSD:llä päänsä tärvänneen pojan isän on pitänyt valestuksessa tehdä kannabiksesta se vaarallisin aine, "paratiisin kielletty puu", kuten olet hihhuloinut tässä kuluneena aikana. Helppo uskoa.
Poika kävi Tanskassa, tuli taas jo takaisin, ja pärjää ilmeisen omillaan. Minä en puuttuisi hänen koskemattomuuteensa vain siitä syystä, että isä hihhuloi, ja pojan tekstit ovat tyypillisiä skitsofreenikon juttuja. Vähän rankempaa harhaluuloa siis kuin isällä.
Eivät heidän välinsä pakkohoidosta paranisi, sillä pakkohoito ei riippuvuutta paranna. Ei se parantaisi edes poikaa, saatika isää.
VS on mielestäni yksi vainoharhaisimmista hampunvastustajista, mihini olen näillä palstoilla törmännyt. Mutta olen sitä mieltä että hänen poikansa parantuisi parhaimmin paratiisisaarella ja ehkäpä, ilman hamppua.
toisille taas absolutismi on välttämätön kovan huume taustan takia he eivät voi ottaa mitään huumetta. onneksi tilanteeni ei ole samanlainen.
eipä ole yleispätevää mallia joka sopisi kaikille. sitä vain toivoisi ettei ihmisiä
syrjittäisi vain päihdevalinnan tähden. tietysti
kohtuus kaikissa päihteissä on järkevää.
Jos olet 20v poltellut päivittäin, niin sulla kestää n.1/2vuotta, ennenkun elimistöstäsi on hävinnyt siihen kertynyt rasva. Sehän varastoituu sinne..Varsinkin pitkän käytön jälkeen. Kokeileppas olla ilman muutama päivä. Tuleeko hommista mitään? Luistaako ajatus? Saatko raivokohtauksia? Pystytkö? Ei luulisi pienen määrän vaikuttavan päivittäisen käytön jälkeen.Sama kylläkin pätee alkoholissa.
olet aivan oikeassa :)
on uskovainen hörhö joka levittää valheellista tietoa kannabiksesta ja typerää tarinaansa pojastaan, josta on osan valheista poistanut kun vuoden aikana erinäiset ihmiset niiden naurettavuudesta ja läpinäkyvyydestä ovat hänelle huomautelleet.
Sovitte hyvin yhteen, jatkakaa toimianne niin kukaan ei tule enää uskomaan mitään kannabiksenvastaista puhetta, sen verran mielenterveysongelmia on toisella ja sen verran toinen puhuu lolitan pilluista ja perseistä ja kuvitelluista mielenterveysongelmista ja narkomaniasta, ettei yksikään selväjärkinen ihminen ota teidän juttujanne tosissaan. Autatte todellakin hyvää asiaa ja ihmisten heräämistä propagandakoneiston rattaista yksinkertaiseen todellisuuteen. Kiitos. :)
lääkitys pielessä .voisin suositella vainoharhaisuuteen halsionia. minä en ole puhunut mistään tai kenenkään pillusta tai perseestä.
miksi se sitten tuli samasta IP-osoitteesta?
katsohan uudestaan se ip osoite .olet nyt kyllä väärässä. enkä ala sun kanssa kinaamaan koska sitä sä vaan haluat.
minun ties mistä ruumiinosista ja väitetyistä mielenterveysongelmista, joita minulla ei ole, ja muistakin täysin asiaan liittymättömistä asiattomuuksista.
Ps. lolita on kuusikirjaiminen sana - voisit edes sen opetella kirjoittamaan oikein. "lollita"
:)
jotain muuta tehdä kuin copypasteta paikkansapitämättömyyksiä ja haukkua kanssakeskustelijoitasi mielenterveysongelmaisiksi, harhaisiksi, masentuneiksi, psykoottisiksi, narkomaaneiksi, päivittäin huumeita käyttäviksi, tyhmiksi, tai muilla tavoin vain mustamaalata, parjata, herjata, ja aukoa päätäsi?
Kun sinussa olisikin yksi asiallisuuden ripe, mutta kun ei ole.
et sinäkään ole kirjoittanut mun nicciä oikein joten se siitä.
mielenterveysongelmaisiksi, harhaisiksi, masentuneiksi, psykoottisiksi, narkomaaneiksi, päivittäin huumeita käyttäviksi, tyhmiksi, tai muilla tavoin vain mustamaalata, parjata, herjata, ja aukoa päätäsi? sitä sä lolita täällä teet joten mene pois.
mutta valheellisten väittämien massapostitus olikin jo implikoiden mainittu edellisessä listauksessani.
Minä en ole tehnyt yhtäkään yllämainituista, ainoastaan esittänyt perusteltuja tosiasioita ja linkkejä valideihin tieteellisiin tutkimuksiin, jotka tukevat jokaista väittämääni.
Millaisenkohan kuvan "vastapuolen" kirjoittelijoista saa, kun heidän kirjoituksensa ovat niin täynnä valheita? Niin, sopii miettiä :)
sä oot bitch iha pihal
vapaa maa ja vapaat ajatukset ovat kaikilta tervetulleita. ja se on fakta se
"Minun mielestä puhtaat aivot, ilman mitään kerääntymiä rasvaliukoisista jämistä, toimii parhaiten, ja se on totisesti nähty käytännössä." sori lainaus mutta kun olet oikeassa.
lopeta sitten sen kahvin kittaaminen, siitä vasta niitä jämiä tuleekin. ja energiajuomat, siinäkin on rankasti kofeiinia. ilman rasvaliukoisia jämiä sinäkin toimit paremmin.
mutta en käytä kofeiinia enkä thc tuotteita.
ovat omiaan viemään vähätkin uskottavuudet "vastapuolen" pelaajilta :)
menee kun rasva "häviää".
"Jos olet 20v poltellut päivittäin, niin sulla kestää n.1/2vuotta, ennenkun elimistöstäsi on hävinnyt siihen kertynyt rasva"
Ihan älytön kommenti. Jos tarkoitat rasvan sijasta kannabista niin pienemmillä käyttömäärillä päivittäisenkin käytön jälkeen se katoaa ehkä hiuksia lukuunottamatta kuukaudessa, korkeintaan kahdessa. Sitä paitsi kyse on THC:n hajoamistuotteista, joiden ei olla todistettu vaikuttavan mitenkään elimistössä tai siitä poistuessaan.
Sillä sen sijaan on merkitystä kuinka nopeasti aivojen ja kehon oma anandamiditoiminta ja -tuotantopalautuu ennalleen. Ja kuinka pian ihminen psykologisesti tottuu pilvettömään tilaan. Jos käyttö on päivittäisenä ollut pientä iltasavua niin vuosienkin pössyttelyn jälkeen menee viikko-pari toipuessa. Osa ei huomaa mitään vaikeuksia tai oireita, osa saattaa ahdistua ikävästikin. Tietysti jos ei keksi muita virikkeitä voi elämä tuntua tylsältä.
Jos taas käyttö on ollut aamusta iltaan vuosikausia on vieroitusoireet selvät ja lähinnä psyykkiset muutaman huonosti nukutun yön jälkeen. Hevikäyttöä ei kannatakaan lopettaa seinään, näin olen kuullut kerrottavan.
Jos käyttö on ollut pari kertaa viikossa-pari kertaa kuussa ei lopettaminen tunnu kovinkaan merkittävältä toipenpiteeltä ja siihen harvoin on muuta syytä kuin perhe/testit/tai muut uudet kuviot. Monet lopettavat myös sen vuoksi, ettei käyttö ole enää kivaa ja on tullut kenties negatiivisia kokemuksia. Itseasiassa yllättävän moni kun kokee tarvitsevansa lopettaa, onnistuu siinä huomattavan pienillä ponnisteluilla.
Itse olen aina lopettanut, jos siihen on ollut hyvä syy. Mutta käyttötahti on sen verran harvoin nykyisin, ettei merkittäviä syitä ole lopettaa kokonaan.
ehkä olet oikeassa en tiedä voit ollakin. mutta ei sun viesti vaikuta mitenkään huume keskusteluihin eikä vie pohjaa miltään . olet vaan väärällä keskustelu palstalla . kokeile viha tai huuhaa keskustelua. sielä voit vaikuttaa.
"Kaikki kannabikseen rakastuneet puhuvat mielestään faktaa, koska he sisimmässään niin tuntevat, mutta sinun täytyy ymmärtää, että "tuntemus" on eri juttu kuin fakta."
Tämä pätee kaikkiin asioihin, paitsi jos tuntemus sattuu olemaan samalla fakta.
"Tuntemus ei ole aina fakta ja varsinkaan kannbiksen kohdalla, koska on kysymys psykedeelisestä ja rasvaliukoisesta aineesta
Siitä kannabis on juuri niin petollinen, että se huijaa käyttäjänsä ja tuo ikävät seuraamukset vasta jälkijunassa, niinkuin tutkimukset ja käytäntö on se osoittanut."
Kaksi kysymystä. Miten kannabis huijaa? Omani on yleensä hiljaa. Elossa olevatkaan harvemmin huijaavat ketään. Toinen kysymys: kauanko jälkijunaa pitää odottaa?
"Vaikka sanot olevasi sellaisessa maassa, missä käyttö ei ole rikos, niin katsotko, että sinulla on oikeus levittää tuntemustasi ,joka voi osoittautua vääräksi, tänne Suomeen, jossa sen käyttö on rikos.
Haluat että Suomalaiset nuoret syyllistyisivät rikokseen?"
Hänellä on oikeus levittää tuntemustaan, kuten myös sinulla. Sinun tuntemuksesi on muuten ihan yhtä epäpätevää ja pelkkää vanhan toistoa. Tuntemuksesi eivät muutu edes sinun kohdalla faktaksi, vaikka usein luuletkin olevasi oikeassa.
"Katsantokantasi on vähintään outo ja rikollisluontoinen."
Mielestäni sinun katsantokantasi on outo ja yhteiskunnallisesti haitallinen.
"Rasvaliukoisen kannabiksen käyttöä ei voi verrata jokapäiväiseen kaljotteluun, koska kalja on vesiliukoinen.
Toki jokapäiväinen kaljottelukin on väärin mutta se on kuitenkin laillista.
En suosittele kaljotteluakaan."
Olet oikeassa, ei voi verrata. Alkoholi tekee vahinkoa myös kohtuukäytössä. Kannabiksen kohdalla jäänyt toistaiseksi todistamatta haitat kohtuukäytön kohdalla.
"Mutta kannabiksen käyttö on rikos jatkuva käyttö pidemmänpäälle vaarallista mielenterveydelle.
Se on kirjaimellisesti HIIPIVÄ HÖLMÖYS."
Tätä julistat, todista se. Ei sitä, että kannabiksen jatkuva (varsinkin suurien määrien) käyttö saattaa aiheuttaa mielenterveydellisiä ongelmia. Todista se, että mielenterveydellisiä ongelmia tulee varmasti jokaisella, joka kannabista jatkuvasti käyttää. En usko, että kykenet siihen.
pyysit todisteita, ok. runsas ja jatkuva käyttö
ei aiheuta merkittäviä haittoja. lääkekäytössä
käytetään aivan samaa tavaraa kuin viihdekäytössä. määrät vain ovat lääkekäytössä
moninkertaiset.
jos näistä olisi löytynyt merkittäviä tai edes
jonkinlaisia haittoja olisivat amerikkalaiset ns.
huumehaukat käyttäneet näitä syitä perusteina
kannabiksen kieltoon.
kuinka kauan kestää, ennen kuin pilipatipippaa poistaa tämän ketjun? veikkauksia otetaan vastaan.
täällä ei ole ketään pilipatipapparallaa. sulla taitaa olla lukihäiriö .
Nyt vain onnistuu itkemään epäolennaisuuksia joilla koettaa kerätä itsetuntonsa rippeitä.
Taas vaan nähtiin, miten probagandakoneisto on onnistunut aivopesemään "uskottavalla" lehtiartikkelilla jonkun.
Se on kauheaa kun kannabikselle on useampi menettänyt elämänsä kuin sarsiin.
Niin ja Sars: han on tappanut maailmassa hirveästi ihmisiä. Siitä se lähtee kauhukuvien maalaus.
Oletko tullut ajatelleeksi sellaista asiaa, että ihminen joka on jonkun mielestä menettänyt elämänsä kannabikselle ei sitä ole omasta mielestään välttämättä tehnyt. Ei siinä ole kyse kuin kahdesta subjektiivisesta näkemyksestä.
Molemmat ovat omalla kohdallaan oikeassa.
Moni juo alkoholia runsaasti ja omasta ja muidenkin mielestä on täysin yhteiskuntakelpoinen ihminen. Ja usean absolutistin mielestä sietämätön juoppo ja työpaikan ihmsisuhde terroristi.
Sama pätee kannabiksen osalta. Se on vain vieras päihde ja luo siksi fobioita.
Tosin maailma olisi parempi ilman päihteitä.
Mutta tuha jonkun päihjteen mustamaalaaminen vain toimii itseään vastaan.
Mikäli kannabiksestakin keskusteltaisiin ja lehtijutut olisivat uskottavia, niin jotain myönteistä kehitystä voisi olla senkin käytön kitkemiseksi luvassa.
Mutta tällä fobia menttaliteetilla ihmiset vain saadan taistelemaan asian puolesta kovemmin, jotta totuus paljastuisi.
Ja todellisuudessa se vain pahentaa asioita.
hilipatihihi on saatanan idiootti trolli,, pitäs vaa turpasa kiinni, aina kommentoimassa kaikkeen,, kaikkitietävä jumi...
hilipatihilipati on voittanut narkkarit 200-0. tehän tappelette vielä kun hilipatihilipati nauttii paratiisissa.
Hilipati hilipas vittuun tukalassa tilanteessa. Rauha hänen sielulleen. Ja meillä on paratiisi siellä missä bongi.
Mikäköhän sinäkin luulet olevasi? Voisitko osoittaa yhdenkin keskusteluketjun, jossa pipariripuli olisi "voittanut" jotain? Saatika että ihan 200-0. :)
Tottakai se vähän egoon sattuu, kun tulee ensin tänne rinta rottingilla ja ajattelee, että nyt saa narkit kyytiä. Vaan ei se auta, jos päästä ei muu säteile kuin aivojen tyhjäkäynnin tuottama hukkalämpö. Ei auta, ei...
mitäs taas käytät minun nimimerkkiäni? ja kirjoittelet ihan paskaa. sitä samaa paskaa mitä itsekin olet!!!
No voi sentään, ettäkö ihan feikki taas feikkaa?
Täytyykö sitä oikein laittaa rekisteröidyllä nimimerkillä tämä kommentti? Tuskin, kyllä ne lukijat varmasti tietävät milloin kirjoittaa pilipati ja milloin joku muu.
jos kannabis olisi ollut laillista ville olisi pienemmällä todennäköisyydellä koviin huumeisiin koskenut koska hän olisi saanut sitä laillisesti eikä rikkollissilta joilta sai myös kovia huumeita.
psykoosikin laukeaa helpommin kun käyttää esim. kannabista ja piriä sekaisin.
mene sinä taha linkkii jos uskallat.
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulko maat/2008/07/669288
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulko maat/2008/07/669288
noin
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2008/07/669288
niin kyllähän sen kaikki tietää että kannabis on tupakkaa turvallisempaa halooo!!!!! ja alkoholi tappaa! so what toi on vaan yks tutkimus muiden joukossa.
asdfasdfasdfas
sdfasdfasdfa