Mitä ihmettä tämä nyt tarkottaa ?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000040071996
Eikö enää opetetakkaan niinkuin alkukristillisyyden aikana. Joku tiesi, että uskovaiset papitkaan ei enää julista synninpäästöä kirjoituksissansa. Ennenhän se oli jokaisessa uskovaisen papit kirjotuksessa.
Pittääkö polttaa vanha kristilliset kirjat, joissa on kirjoitettuna synnin päästö ?
Mihin ollaan oikein menossa ?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000040071996
Eikö enää opetetakkaan niinkuin alkukristillisyyden aikana. Joku tiesi, että uskovaiset papitkaan ei enää julista synninpäästöä kirjoituksissansa. Ennenhän se oli jokaisessa uskovaisen papit kirjotuksessa.
Pittääkö polttaa vanha kristilliset kirjat, joissa on kirjoitettuna synnin päästö ?
Mihin ollaan oikein menossa ?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olet aiheesta huolissaan, ja vielä todella enemmän, jos vielä ymmärrät, että synninpäästöllä pelastut?
Jeesuksen viimeinen osoitus ja näyttö siitä, millä pelastutaan oli ristillä. Miten Hän menetteli ristin ryövärin kanssa.
- Antoiko Hän synninpäästön
- Mitä ristin ryöväri omasi sielussaan.
Vastus on, että koko synninpäästö on vain ihmisen toiselle antama matkan kevennys, ei muuta. Jumala on tehnyt pelastumisen niin varmaksi, että siinä ei välttämättä edes toista ihmistä tarvitse. Riittää kun tunnustaa Jeesuksen Herraksi, kuten ristin ryöväri. Ei siinä synnistä puhuttu mitään.
Ajattele avaaja sitä, että nyt, kun luet tätä kirjoitusta, saat sydärin, kaadut ja sinulla on mahdollisuus muutamaan sanaan, kuten taudin kuvaan kuuluu. Uskotko Raamattuun ja Jumalan Sanaan, pyydätkö jotain, VL:ää antamaan synninpäästön, JOKA EI EDES VÄLTTYÄMÄTTÄ OLE PAIKALLA, tai mistä sinä tiedät, että HÄN ON ”OIKEIN USKOMASSA”? Vaan menetteletkö kuten esimerkki on, - Pyydät Jeesusta ottamaan vastaan sinut. Tietenkin on parempi, kun tunnustat Jeesuksen Herraksi ennen tätä sydäriäsi. Kannattaa muuten miettiä ja rukoilla siihen viisusta.
Muuten jos löydät jostain Raamatusta sen kohdan, missä VL synninpäästö vei taivaaseen kerro ihmeessä, meitä tulee lahkoon sitten varmaan useita. Älä usko pelleilyä. Vain opetuslapsilla oli se mahdollisuus, mutta vain usko yksin Jeesukseen Kristukseen pelastaa. Meillä lähimmäisellä on se tehtävä, että tuomme Golgatan ristin eteesi, ja kerromme, että sovitus on siellä, eikä sanoissa tai kirjoituksissa.
Eikö enää opetetakkaan niinkuin alkukristillisyyden aikana. Joku tiesi, että uskovaiset papitkaan ei enää julista synninpäästöä kirjoituksissansa. Ennenhän se oli jokaisessa uskovaisen papit kirjotuksessa. ** Mitähän mahdat tarkoittaa?? Raamattuako? Ja mitä kohtaa.
””-opin mukaanhan eri opissa oleva ei vahingossakaan pelastu. Vl-opin mukaan siis Raattamaa ja Olavi eivät vietä iäisyyttä samassa paikassa, ellei Olavi tee Raamatullista parannusta. ** Parannus on Kristus, ei lako, vai onko sinulla jokin parempi keino?
Siunusta.
Jeesuksen jos vaikka sydänkohtaus tulisi, ei häntä ole täällä enää niinkuin Ristinryövärin vieressä oli, Nyt saat tyytyä VL-pappeihin tai suomeksi VL-iin jos taivaaseen haaveilet täältä ajasta...
Siinä olet oikeassa Avakas, Jeesusta ei Teillä ole.
Meillä se on, ja elää, joten tyytykää vain VL pappeihin ja helvettiin.
Kivoja juttukavereita, mutta pidä sinä se helvettisi itselläsi vaan...
Avioeroasiassa ja alkohoolista, niistä ne eivät päästä otettaan, vaikka vinoon viekin...
monet niistä aiemmin hyväksytyt kirjat ovatkin SRK:n painamia.
Nyt vasta ollaan ihka oikeassa opissa.
BIBLIA1776 höyrysi aikoinaan tästä opista, että jos ei ole prikulleen oikeassa opissa menee helvettiin. Samaa on Weha vaahdonnut.
Siis aiemmat vl-sukupolvet ovat tuon tulkinnan mukaan täyttämässä helvettiä, jos nykyoppi onkin se oeika oppi.