Milloin teillä on masusta alkanut jotakin näkymään? edes pientä kumpua? Itse olen viikolla 8 ja raskaus tuntuu niin epätodelliselta kun masu on ihan litteä... tietty muita oireita onkin sitten.. Millä viikoilla on teillä pidemmällä olijoilla alkanut vauvamasu näkymään?
moikka=)
sass
10629
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mulla oli rv12 jos sen verran että alkoi muut huomaamaan ja nyt rv17 joku huomasi jo talvitakinkin läpi...että iso on mutta mulla on voimakkaasti eteen kallistunut kohtu.
Itelläni alkoi esikoista odottaessa maha näkymään rv 19. Silloin se oikein pullahti esiin. Nyt toista odottaessa paino on pysynyt alkupainossa, mutta näyttää toistaiseksi että olisin vain hieman lihonut. Nyt rv16, eikä siis varsinaista vauvamahaa näkyvissä vaikka omista farkuista on jo pitänyt luopua.
Siispä pitkään saatan joutua odottamaan että näkis jotain mahasta.. ja en tiedä vaikuttaako että minulla on taakseppäin kallistunut kohtu?
No siis jonkinverranhan tuo vaikuttaa mihin suuntaan se kohtu on kallellaan. Itselläni on eteenpäin, ja näin ollen se näkyi jo siinä rv 14-15.. Rv 27 0 kohdunpohjan korkeus on jo 30cm, joten iso raskausmaha tiedossa loppuajaksi.. voi voi
Tosi aikaisin. Rv. noin 8. Ja nyt rv15 1 ja muutkin sen jo huomaa. Odotan kyllä kaksosia.
Mutta ensimmäisestä raskaudestakin mulla oli aikaisin jo vatsaa ja tosi iso. Epäilivät silloinkin,että 2 olisi,mutta yksi vaan oli.
Olen muuten kyllä itse pieni, 155/47. Paino nyt 48,3kg. Kyllä se on mun mielestä ihmisen kropastakin kiinni,koska alkaa näkymään kenelläkin.
Mulla kohtu taaksepäin kallistunut. Ja minulle ultraajat ja lääkärit ovat aina sanoneet,että kun on taaksepäin,niin näkyy aikaisemmin.
kyl se oli joku rv8 tienoilla :) nyt rv14 ...
Ja sitä ennenkin oli tosi paljon turvotusta ja omasta mielestä näkyi jopa hieman aiemmin,muut tosin eivät huomanneet mitään.Nyt Rv 20 menossa ja kunnon vauvamasu jo on.Mulla muuten taaksepäin oleva kohtu eli istukka siis takana.Rv 16 tunsin jo liikkeet selvästi!
Mukavaa vauvan ja joulun odotusta!:)
Kiitos kaikille vastaajille ja myös onnellista odotusta=)
oli aivan alussa turvotusta vatsassa, mutta se hävis jossain viikoilla 8-10. Sitten meni useita viikkoja ns. pysähtyneisyyden tilassa ja ehkä viikolla 16-17 huomasin että vatsa on noussut esiin, suunnilleen noilla viikoilla hylkäsin vanhat farkut ja siirryin äitiyspöksyihin vaikka vanhatkin olis vielä päälle mennyt. Mä oon kuitenkin nykyään niin mukavuudenhaluinen etten halua minkään vaatekappaleen kiristävän :)
Nyt menossa 19.viikko ja näytän ulospäin ehkä vähän liikaa jouluherkkuja popsineelta eli ainoastaan tarkkasilmäsimmät huomaa että vatsaa on.