Huutokaupasta jäi käteen vanha Husqvarna 234 moottorisaha.
Saha ei käynnisty, tai käy maksimissaan muutaman sekunnin. Jonka jälkeen tulppa on märkä.
Vaihdoin kaasariin uudet kalvot sekä tulpan. Ei mainittavaa vaikutusta.
Kaasarin säätöruuvit ovat varmasti miten sattuu. Eli onko olemassa mitään nyrkkisääntöä että kuinka paljon säätöruuvien tulisi olla auki?
Hienosäädön saisi kyllä tehtyä kun saha kävisi edes jotenkin.
Kaasarin merkki on Walbro HDA-12.
Kiitokset vastanneille.
Saha ei käynnisty, tai käy maksimissaan muutaman sekunnin. Jonka jälkeen tulppa on märkä.
Vaihdoin kaasariin uudet kalvot sekä tulpan. Ei mainittavaa vaikutusta.
Kaasarin säätöruuvit ovat varmasti miten sattuu. Eli onko olemassa mitään nyrkkisääntöä että kuinka paljon säätöruuvien tulisi olla auki?
Hienosäädön saisi kyllä tehtyä kun saha kävisi edes jotenkin.
Kaasarin merkki on Walbro HDA-12.
Kiitokset vastanneille.
Vastaukset 21
Vanhimmat
H eli yläkierros-suutin ja L suutin eli alakieros-suuiti pohjaan myötäpäivään sievästi jonka jälkeen kierros auki molempia vastasuuntaan. sen jälkeen pyörität L suuitinta kokeilemalla molempiin suuntiin (korvakuulolla)niin että kone käy korkeinta tyhjäkäyntinopeutta.sen jälkeen T elityhjäkäynti suutinta niin pienelle ettei terä pyöri tyhjäkäynnillä. lopuksi H-suutinta pikkasen pienemmälle niin että kone hieman nelistää kaasupohjassa.D).....eikö olekkin helppoa.
Kiitokset hyvistä neuvoista. Sahasta oli joku vääntänyt L ja H-suuttimet molemmat kiinni. Ja saha ei käynyt kuin sekunnin.
Väänsin äsken molempia kierrokssen auki ja saha alkoi käymään. Huonosti tosin.
Välillä käy nättiä tyhjäkäyntiä ja välillä ottaa spurtin ja kone kiertää miljoonaa. Tyhjäkäynnin säätö ei vaikuta. Eli ilmeisesti alipaine vuoto.
Pitää siis huomenna uusia kaasarin ja sylinterin välinen tiiviste.
eikä kaasarin välitiiviste
se, niin näkisi mistä vuotaa. Jos se on muovirungolla, niin saattaa olla sulanut. Kannattaa kokeilla onko vauhtipyörässä välystä, jos on niin tehvat ei kestä kuin hetken ehjänä.Tämä on vaan arvelua...
entinen ammattimiesten käyttämä pirteäkierroksinen karsintasaha. Anna sen L-ruuvin olla kierros auki. Kaasuttimessa on ollut neulavuoto jota on yritetty korjata laihentamalla seosta, siksi ovat säätöruuvit olleet melkein kiinni. H-ruuvia voi hieman kierroksesta kiristää, ei kuitenkaan kovin paljoa. Vauhtipyörän puoleinen stefa on helppo vaihtaa, kytkimen puolelle joudut vaihtamaan runkolaakerin ja se maksaa. Jos vaan pystyt elämään sen hieman soutavan tyhjäkäynnin kanssa niin hyvän sahan olet löytänyt!
http://polttomoottori.munfoorumi.com/index.php
Tuolta löytyi tosi hyvät sahan säätöohjeet.
kiitokset kaikille vastauksista.
Laitoin kaasarin ja sylinterin väliin kuumankestävää moottorisilikonia. Ja tyhjäkäynti alkoi pysymään tasaisena. Vanha tiiviste oli kuluneen näköinen.
Vaihdoin myös kaasarin neulan joka tuli kalvo-paketin mukana.
Edelleen käynnistyksessä se kastelee helposti tulpan, mutta kun käyntiin saa nii käy kuin uusi.
Sääsin l-suuttimen niin että tyhjäkäynti oli suurimmillaan. ja sitten T-ruuvia vääntämällä sääsin tyhjäkäynnin sopivaksi.
Onko jollain tarkempaa tietoa ko. sahasta? mm kuutiot? Aika pieni ammattisahaksi jos 34 tarkoittaa kuutioita..(?)
oikein päin, säätökalvo tiivisteen päälle (neulan puoli)ja tiiviste pumppukalvon päälle kaasarin rungosta päin katsoen. Keinuvipua alemmas taivuttamalla voi pensan pinta laskea, jos liikaa saa ainetta, eli pyörii "raskaasti" tyhjäkäynnillä ja ottaa huonosti kierrosta
Tiivisteet meni oikei. Tarkistin vielä netistä löytämäni räjäytyskuvan mukaan.
Kierroksia kone ottaa todella hyvin..
Ja lähtee kylmänä ja kuumana hyvin käymään, mutta puoli lämpimänä vähän heikommin. puolilämmin käynnistyksessä joutuu heti rykäisyn jälkeen antamaan kaasua muutn sammuu. Mutta kun käyntiin saa niin se käy kuin uusi..
mies kampikammion stefat,kyllä löytyy säädöt helposti.
99% varmuudella stefoissa ei ole vikaa jos tulppa kastuu. Sanoohan sen järkikin niille jotka tajuaa jotain 2T koneiden ja kampikammion toiminnasta.
-hiippi hiljaa,taas kerran.3 sahaa 2 partneria,1 husku.partnerin välilaippalöystyy,koska kaasari pultit kiskoo ,kun akka väärään suuntaan.tyhmä kun on taas kerran purin kaasarin,otin puolan irti putsasin mangneeton ja puolan otin pinnat,sääsin raon 0.30.on vie laak,tiukat ei tarvi 0.50 säättää.putsasin äänen vaim sisäkalut,ei vieläkään jaksanut.pimeessä kun pimee tekee,jäi kuoren 2 reikää hokaamatta toin, tukos.nyt huutaa ko hornet.ennen porasin ennenääkkäriin reikiä sain tehoja .1 ään vaim puht.2 kaas kiinn.3 sääd,pyör vanh auki.hyvvee joulua antti 73v.pitää polttopuit 25 motti vuod sahjata.
johtuu kaasuttimesta koska saa liikaa ainetta, mutta ryntäilevä tyhjäkäynti viittaisi ilmavuotoon stefoilta tai muualta, tietysti kovettunut säätökalvo jäädessään ylös aiheuttaa kierrosten nousua seos suhteen käydessä laihaksi, yksin kertainen laite, monimutkaisine vikoineen 2-t kone
sekoita huskua niihin välilaippavikaisiin Poulanin valmistamiin sahoihin. 234:n on sentään kunnon saha, eikä mikään muovirunkoinen kertakäyttöpeli. Käyttäkää niitä päteviä pienkonekorjaajia ja älkää aina arvuutelko!
kaasarin välitiiviste, silikonit kuuluu auton ovien tiivisteisiin eikä sahoihin.
1500-2000 sahaa vuodessa ja stefavika oli muutamassa kymmenessä!
-enhän mä tiedä,ensimmäinen sahani oli kiinteällä laipalla,ei pyörivää kärkeä.HYVÄÄ JOULUA SULLEKKIN!
-kyllä niilläkin sahaa,kun pysyy avaimet käsis.(kotitarve.)Laippa pysyy kiini.on keksitty pora,jenkatappi,laippa kutistuu mittaa pultit ,pohjaa, mittaa ,työntömittakin on keksitty.elikkä vahvemmat pultit.(en oo mestari vaan 73 nuori.55 v eka saha.
2000-luvulle! Unohda kaikki 30-v sitten oppimasi sahoista ja opettele uudet kujeet!
Nyt saha on täysin kunnossa. Vaihdoin siis kalvot ja tiivistin liitokset moottori silikonilla.
Tyhjäkäynti on ok. eikä tulppakaan ole nyt kastunut kun opein oikean käynnisty tekniikan.
Kone kiertää todella hyvin ja vastaa kaasuun. Mutta vääntöä 34cc koneessa ei kauheastim ole.
-sisäkalut ja ulostulo reijät.väännä ruukkarilla vähän isommaks.tehoa lisää.