Onko jollakin diabeetikolla ollut samanlaisia vaivoja, eli vaikka verensokeri 13,4, on selvästi havaittavissa hypo-oireita, heikotusta, hikoilua yms? Verensokeritasapainoni on huono, 9,2 pitkäaikaissokerit. Miten menetellä? Pitääkö vain odottaa että kohtaus menee ohi? Olen aika epätoivoinen!
Hypoglykemian oireet ja korkea vs
Diabeetikko vuodesta 1993
41031
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
on lääkärin hoidettavia. Palstalla ei kukaan tunne sinua, eikä tilannettasi. Älä luota sellaisiin ohjeisiin.
lopeta sian ruuan ahmiminen.syo sokeri tautisen ruokia...muutamassa paivassa muuttuu paremmaksi
Voisitko ystävällisesti tarkentaa mitä tarkoitat sianruoalla??? Onko se esim. valkoista leipää ym. sellaista.Ei hajuakaan mitä siat syövät, siis mulla itsellä ei tietoa.
Hypo-oireita voi tulla myös silloin, kun verensokeri ei todellisuudessa ole alhaalla. Nopea muutos verensokereissa alaspäin voi aiheuttaa hypotuntemuksia.
Sinulla on tosiaan vähän korkealla verensokerit keskimäärin. HbA1c 9,2 % tarkoittaa keskimäärin ehkä 12 mmol/l tasoa. Tällöin on hyvinkin mahdollista, että se sisältää todella korkeista arvoista laskuja nopeasti vielä sinänsä korkeisiin arvoihin (13,4) ja tietysti myös alemmaksi. Tuo nopea lasku aiheuttaa siis hypotuntemuksia. Lisäksi elimistön pitkäaikainen tottumus korkeisiin arvoihin voi saada tuntemaan hyvät arvot liian alhaisilta.
Sinun pitäisikin saada verensokeri parempaan tasapainoon, jolloin korkeilla arvoilla ei esiintyisi hypotuntemuksia. Pitäisi saada basaaliinsuliini kohdalleen. Tämän jälkeen pitäisi saada ruokailujen aiheuttamat verensokerinousut ateriainsuliinin säädöllä parempaan hallintaan. Vaatii paljon verensokerimittauksia. Kannattaa mielestäni ottaa yhteyttä diabeteshoitajaan tai -lääkäriin, jos et tunne saavasi asiaa yksin paremmalle tolalle.