Turisti

Ansoite

Kannattaa tutustua tähän ennen matkaa

http://www.virtualtourist.com/travel/Asia/China/Beijing_Shi/Beijing-1024960/Tourist_Traps-Beijing-TG-C-1.html

Itse törmäsin "teeseremoniaan".

Eli Kielletyn kaupungin Tienanmen Square puolen portilla, heti ulostulon jälkeen opiskelija provissista halusi kävellä pari korttelia ja puhua englantia. Parin korttelin jälkeen mentiin katsomaan teeseremoniaa. Pyysin toki hintalistaa näytille, piti maksaa 100 RMB - ymmärtääkseni.

Haistoin kyllä palaneen käryä heti kun huomasin että eteen kannettiin kummemmin kyselemättä aina vaan lisää kuppeja ja alettiin kaupata teepusseja yms. Silkkaa huijausta, kokonaisuudessaan laskuksi tuli 650 RMB - jokainen kuppi maksoi erikseen.

En kylläkään maksanut kuin 200 RMB. Ihan ilman maksua en uskaltanut jättää, olisivat pian roikkuneet hihassa kiinni koko matkan takaisin hotellille :-) Arvelin että pari hunttia on juuri ja juuri tarpeeksi tyydyttämään ahneus ja sammuttamaan halu rettelöintiin.

Harmittaa silti, tarinan opetus lienee se että kaikki turistirysillä kontaktia ottavat paikalliset ovat huijareita.

2

855

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keijoooo k

      Joka paikassa noita huijareita riittää, mutta toisaalta... Kunnon tee sessio kunnollisessa teetuvassa maksaa maltaita, ei nyt sentään yli kuuttasataa, mutta pari sataa voi hyvinkin maksaa

    • Matkannut

      Joo sama juttu kävi meille Wangfuzingilla.

      Opiskelijoiden kanssa lähdettiin juomaan teetä.
      Teen hinta oli kohtuullinen, mutta itse huoneen vuokra oli kohtuuton. Kun hinnasta nostettiin meteli, tarjoutui toinen opiskelija maksamaan laskusta osan.

      Teehetki sinänsä oli mukava kokemus, mutta kuten sanoit harmittaa silti. Opiskelijat olivat todella vakuuttavia, mutta kuten aina turisti maksaa... Kontakteihin kannattaa AINA suhtautua varauksella.

      PS. ennen taksin ottamista kannattaa auton rekisterinumero kirjoittaa paperille. Kun kuski näkee tämän, on taksin hinta lentokentältä keskustaan ollut poikkeuksetta 70-80 RMB.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2311
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1004
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      570
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      66
      635
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      30
      627
    Aihe