Autoni Legacy diesel ajovalot värähtävät terävissä pompuissa (esim asfaltissa sauma).Onko yksilö vika vai ksenonien ominaisuus.
Ajovalot
tärisee
81029
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuo tuppaa olemaan yleinen ominaisuus Xenon valojen kanssa, myös muissa merkeissä.
Homma johtuu tuon automaattisen korkeussäädön herkkyydestä - voi olla myös yksilövika, jos muissa Legacyissä ei ole samaa ominaisuutta.
Tai sitten sinun silmät huomaavat värähdyksen ja muut kuskit ovat "sokeita" :).
tekee aivan samaa, ominaisuus.
Eli Xenonien automaattisäädön yleinen ominaisuus. Ajan itse Golf:illa ja olen havainnut saman ilmiön.
Mitä tuo "värähtäminen" tarkoittaa, salamannopeaa välkkymistä vai tärinää ja värinää vai mitä?
En ole nimittäin huomannut mitään omassa OB:ssäni.
niin kuin olisi polttimo tai lamppu löysällä.Olet varmaan huomannut joskus kun vastaan tulee rekka tai kuorma-auto niissä valot useinkin "värähtelevät" ovat löysällä. Luulen että Subarussa tämä johtuu bi-ksenonien linssijärjestelmän "löysyydestä"
Oukei, en ole omassani huomannut tuollaista, vaikka pimeässä olen ajanut jo paljon.
ilmeneekin vain terävässä iskussa, esim hidasten yli ajaessa, mutta en siihen kiinnitä turhaan huomiota.
Minulla myös tärähtää legacyssä xenonit terävässtä täräyksessä. eikai se mitään vaarallista ole, yleensäkin xenonit taitaa tehdä sitä.