Pysyvä näkövaurio syntyy helposti.
Ei nämä kynät ole nopealiikkeisen kissan kanssa pelattaessa turvallisa kissalle aikuisenkaan käsissä! Tavallinen taskulamppu ajaa saman asian, jos niin laiskasti pitää leikittää, että itte vaan soffalla makoilee!
IL
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200812158772105_uu.shtml
Laserlelut vaarallisia
3
823
Vastaukset
- vaarallinen lelu
HS
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Laserkynän säde sokaisi autoilijan/1135242071949 - Kissa rakastaa
Meillä toinen kissoista on aivan hulluna "punaisen pisteen" jahtaamiseen ja kinuaa sitä alvariinsa. Toinen ei piittaa pätkääkään. :-)
Laser on nimenomaan kissoille käytettäväksi myyty, eli teholtaan suht. pieni. Lisäksi olemme todella varovaisia sen kanssa, eli näytämme aina pelkästään kissan takaa lattialle ja seinälle, ei koskaan edestä päin (niin ja emme siis makoile soffalla, vaan kävelemme ripeästi kissan perässä ympäri asuntoa :-) Laserissa on sellainen nappi että sitä pitää koko ajan painaa että se pysyy päällä; ei siis pääse esim. vahingossa tipahtamaan lattialle niin että laserkeila jäisi päälle.
Taskulamppua meillä kokeiltiin ennen kuin laser hankittiin; ei ollut mitään vaikutusta sillä (siis ei kiinnostanut ollenkaan).- kissan silmä monistaa valon
On niitä monta muutakin vaaralliseksi osoittautunutta viattomalta vaikuttanutta tuotetta myynnissä kissan leluissa.
Näistä kai pitäisi löytyä joku tuoteturvakeskuksen leima/merkkin, ennen kuin voi/uskaltaa puolustaa tuotteen turvallisuutta!
Kissan silmä on ihmisen silmää herkempi. Vaikkei sama valo vahingoita ihmisen silmää, voi se olla turmioksi kissalle. Pelkkä heijastus jostain pinnasta voi olla vaaraksi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053141Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803