Vaihtoehtoiset asumismuodot?? (varastot, teollisuushallit)

ei hajua

Moro.

Olen ruvennut funtsimaan asumista jossain teollisuusvarastossa/hallissa tms vastaavassa paikassa. Toisissa näissähän on ihan peseytymismahdollisuudet jne ja soveltuvat asuintiloiksi. Mistä tällaisia tiloja löytää, eivät taida yleisissä vuokrailmoituksissa läheskään aina olla?? Olen todella kiinnostunut aiheesta, kerrostalossa asuminen tuskin luonnistuu meikäläiseltä. Eikä ole yksineläjänä mihinkään linnoihin mahdollisuutta :D

Toinen mikä kiinnostaa on sitten liikehuoneistojen yhteydessä olevat asumistilat. Yksi kaveri asui erään liikkeen yläkerrassa, tilaa oli ihan mukavasti yhden miehen käyttöön ja piha käytössä. Että ei yhtään paskempi nakki, ja vuokrakaan ei ollut kovin paha, alle 300 euroa muistaakseni. Kaverilta yritin kysellä vuokraamisesta, mutta aika hiljaista on ollut.

Mistä tällaisia kannattaa ryhtyä kyselemään/mistä näitä saa kymenlaakson alueella?

Kiitos.

6

4542

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukaan tiedä

      ???

    • fundamentalist

      oikein ongelma?
      Kaikki lehdet ja netti joissa yleensä asuntojakin
      myydään sisältävät palstan "myydään/vuokrataan tuotantotiloja" tms.
      Tarkistin juuri, suorastaan runsaudenpula
      tarjonnasta.

    • Yksi pieni ongelma

      Kun nuo teollisuushallit sun muut ei ole virallisesti tarkoitettu asumiskäyttöön, niin laillisesti niissä ei voi asua. Tämä koskee myös liiketilojen "yläkertoja", jos niitä ei ole merkitty papereissa asuinkäyttöön.

      • ilmeisesti

        Voi voi, ei ole mitään merkitystä saako osoitetta sinne, asumaan vaan. Ja ilmeisesti ainakin tuo, missä kaveri asusti oli ihan oikeasti merkittykin asunnoksi, sillä posti tuli suoraan sinne ja muutenkin vuokrasopimuksen oli tehnyt sossu. Eli voisiko olla, että tuonkaltaisten paikkojen joissa asuintiloja vaan on, on sitten pitkält isopimuksen jossain tuon kaltaisessa?

        Ja siis kun kaverinkaan kämppä ei missään vaiheessa ole ollut missään ilmoituksessa. Siihen muuttaminen ei kyllä itselle tietyistä syistä tule edes kysymykseen. Kaipa sitten noissa liiketiloissa toimivat tahot tietävät keneltä kysellä.


    • menet asumaan

      niin pidä sitten matalaa profiilia äläkä huutele
      kylillä liikoja.
      Viranomaiset kun tahtovat olla niin tiukkapipoisia
      että eivät salli moista.
      Mutta siis, kuten elämässä yleensä, tehdä saa
      kunhan ei jää kiinni.

    • reess

      Täällä Rovaniemellä ollaan kyselty samoja asuin vaihtoehtoja,,,mutta EI mittään !! Kuka osais auttaa kun kerrostaloasuminen ahdistaa.....Kiitos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      20
      4241
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      150
      4059
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      13
      3236
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      67
      3056
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      85
      2662
    6. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      151
      2632
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2303
    8. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      32
      1878
    9. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      119
      1597
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1535
    Aihe