Vaihtoehtoiset asumismuodot?? (varastot, teollisuushallit)

ei hajua

Moro.

Olen ruvennut funtsimaan asumista jossain teollisuusvarastossa/hallissa tms vastaavassa paikassa. Toisissa näissähän on ihan peseytymismahdollisuudet jne ja soveltuvat asuintiloiksi. Mistä tällaisia tiloja löytää, eivät taida yleisissä vuokrailmoituksissa läheskään aina olla?? Olen todella kiinnostunut aiheesta, kerrostalossa asuminen tuskin luonnistuu meikäläiseltä. Eikä ole yksineläjänä mihinkään linnoihin mahdollisuutta :D

Toinen mikä kiinnostaa on sitten liikehuoneistojen yhteydessä olevat asumistilat. Yksi kaveri asui erään liikkeen yläkerrassa, tilaa oli ihan mukavasti yhden miehen käyttöön ja piha käytössä. Että ei yhtään paskempi nakki, ja vuokrakaan ei ollut kovin paha, alle 300 euroa muistaakseni. Kaverilta yritin kysellä vuokraamisesta, mutta aika hiljaista on ollut.

Mistä tällaisia kannattaa ryhtyä kyselemään/mistä näitä saa kymenlaakson alueella?

Kiitos.

6

4840

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukaan tiedä

      ???

    • fundamentalist

      oikein ongelma?
      Kaikki lehdet ja netti joissa yleensä asuntojakin
      myydään sisältävät palstan "myydään/vuokrataan tuotantotiloja" tms.
      Tarkistin juuri, suorastaan runsaudenpula
      tarjonnasta.

    • Yksi pieni ongelma

      Kun nuo teollisuushallit sun muut ei ole virallisesti tarkoitettu asumiskäyttöön, niin laillisesti niissä ei voi asua. Tämä koskee myös liiketilojen "yläkertoja", jos niitä ei ole merkitty papereissa asuinkäyttöön.

      • ilmeisesti

        Voi voi, ei ole mitään merkitystä saako osoitetta sinne, asumaan vaan. Ja ilmeisesti ainakin tuo, missä kaveri asusti oli ihan oikeasti merkittykin asunnoksi, sillä posti tuli suoraan sinne ja muutenkin vuokrasopimuksen oli tehnyt sossu. Eli voisiko olla, että tuonkaltaisten paikkojen joissa asuintiloja vaan on, on sitten pitkält isopimuksen jossain tuon kaltaisessa?

        Ja siis kun kaverinkaan kämppä ei missään vaiheessa ole ollut missään ilmoituksessa. Siihen muuttaminen ei kyllä itselle tietyistä syistä tule edes kysymykseen. Kaipa sitten noissa liiketiloissa toimivat tahot tietävät keneltä kysellä.


    • menet asumaan

      niin pidä sitten matalaa profiilia äläkä huutele
      kylillä liikoja.
      Viranomaiset kun tahtovat olla niin tiukkapipoisia
      että eivät salli moista.
      Mutta siis, kuten elämässä yleensä, tehdä saa
      kunhan ei jää kiinni.

    • reess

      Täällä Rovaniemellä ollaan kyselty samoja asuin vaihtoehtoja,,,mutta EI mittään !! Kuka osais auttaa kun kerrostaloasuminen ahdistaa.....Kiitos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 70
      539
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe