Vaihtoehtoiset asumismuodot?? (varastot, teollisuushallit)

ei hajua

Moro.

Olen ruvennut funtsimaan asumista jossain teollisuusvarastossa/hallissa tms vastaavassa paikassa. Toisissa näissähän on ihan peseytymismahdollisuudet jne ja soveltuvat asuintiloiksi. Mistä tällaisia tiloja löytää, eivät taida yleisissä vuokrailmoituksissa läheskään aina olla?? Olen todella kiinnostunut aiheesta, kerrostalossa asuminen tuskin luonnistuu meikäläiseltä. Eikä ole yksineläjänä mihinkään linnoihin mahdollisuutta :D

Toinen mikä kiinnostaa on sitten liikehuoneistojen yhteydessä olevat asumistilat. Yksi kaveri asui erään liikkeen yläkerrassa, tilaa oli ihan mukavasti yhden miehen käyttöön ja piha käytössä. Että ei yhtään paskempi nakki, ja vuokrakaan ei ollut kovin paha, alle 300 euroa muistaakseni. Kaverilta yritin kysellä vuokraamisesta, mutta aika hiljaista on ollut.

Mistä tällaisia kannattaa ryhtyä kyselemään/mistä näitä saa kymenlaakson alueella?

Kiitos.

6

4314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukaan tiedä

      ???

    • fundamentalist

      oikein ongelma?
      Kaikki lehdet ja netti joissa yleensä asuntojakin
      myydään sisältävät palstan "myydään/vuokrataan tuotantotiloja" tms.
      Tarkistin juuri, suorastaan runsaudenpula
      tarjonnasta.

    • Yksi pieni ongelma

      Kun nuo teollisuushallit sun muut ei ole virallisesti tarkoitettu asumiskäyttöön, niin laillisesti niissä ei voi asua. Tämä koskee myös liiketilojen "yläkertoja", jos niitä ei ole merkitty papereissa asuinkäyttöön.

      • ilmeisesti

        Voi voi, ei ole mitään merkitystä saako osoitetta sinne, asumaan vaan. Ja ilmeisesti ainakin tuo, missä kaveri asusti oli ihan oikeasti merkittykin asunnoksi, sillä posti tuli suoraan sinne ja muutenkin vuokrasopimuksen oli tehnyt sossu. Eli voisiko olla, että tuonkaltaisten paikkojen joissa asuintiloja vaan on, on sitten pitkält isopimuksen jossain tuon kaltaisessa?

        Ja siis kun kaverinkaan kämppä ei missään vaiheessa ole ollut missään ilmoituksessa. Siihen muuttaminen ei kyllä itselle tietyistä syistä tule edes kysymykseen. Kaipa sitten noissa liiketiloissa toimivat tahot tietävät keneltä kysellä.


    • menet asumaan

      niin pidä sitten matalaa profiilia äläkä huutele
      kylillä liikoja.
      Viranomaiset kun tahtovat olla niin tiukkapipoisia
      että eivät salli moista.
      Mutta siis, kuten elämässä yleensä, tehdä saa
      kunhan ei jää kiinni.

    • reess

      Täällä Rovaniemellä ollaan kyselty samoja asuin vaihtoehtoja,,,mutta EI mittään !! Kuka osais auttaa kun kerrostaloasuminen ahdistaa.....Kiitos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      4681
    2. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      15
      2638
    3. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      64
      2493
    4. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2445
    5. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      32
      1827
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      1641
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      73
      1496
    8. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      50
      1335
    9. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      66
      1304
    10. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      82
      1241
    Aihe