...puoliksi ja toinen on ensiasunnon ostaja mutta toinen ei, niin miten menee varainsiirtovero? maksetaanko se vain puolikkaasta va miten?
Jos pariskunta
4
2210
Vastaukset
- juurikin
noin
- ...
Asunnon voi myös osittaa muutenkin kuin tasan puoliksi. Eli se jolla on ensiasunnon varainsiirtoverovapaus ostaa suuremman osuuden ja se on silloin kokonaisuudessaan varainsiirtoverovapaata. Tässä järjestelyssä on vain huomioitava, että omistusosuus on rahoituksellisesti perusteltavissa verottajalle, jottei kyse ole veronkierrosta. (Itse asiassa myös tyypillinen 50:50 omistusosuuskin pitäisi perustella todellisen rahoituksen mukaan, sekin voi joskus aiheuttaa kyselyjä verottajan suunnalta.)
Nimim. 70:30Olet aivan oikeassa että ei tarvitse ostaa 50:50.
Se ostaja joka ei ole ensiasunnonostaja maksaa kuitenkin aina varainsiirtoveron omasta osuudestaan, tosin jos omistusosuus on pienempi niin verokin pienenee samassa suhteessa.
Mikäli ensiasunnonostaja puolestaan ostaa pienemmän osuuden kuin 50 % joutuu hänkin maksamaan varainsiirtoveron, mutta toisaalta verovapauden voi hyödyntää seuraavaa asuntoa ostettaessa.- käpyt
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Olet aivan oikeassa että ei tarvitse ostaa 50:50.
Se ostaja joka ei ole ensiasunnonostaja maksaa kuitenkin aina varainsiirtoveron omasta osuudestaan, tosin jos omistusosuus on pienempi niin verokin pienenee samassa suhteessa.
Mikäli ensiasunnonostaja puolestaan ostaa pienemmän osuuden kuin 50 % joutuu hänkin maksamaan varainsiirtoveron, mutta toisaalta verovapauden voi hyödyntää seuraavaa asuntoa ostettaessa.onko ihan lain mukaan näin? että ostaa sen 30 % asunnosta ja säästää verovapauden hamaan tulevaisuuteen?
mielenkiintoista! Kunpa sellainen verovapaus vielä silloin olisi olemassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3762366IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk631829- 1541413
Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten131226Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021191Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu48925- 90864
- 71832
Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla43795- 28793