...puoliksi ja toinen on ensiasunnon ostaja mutta toinen ei, niin miten menee varainsiirtovero? maksetaanko se vain puolikkaasta va miten?
Jos pariskunta
4
2182
Vastaukset
- juurikin
noin
- ...
Asunnon voi myös osittaa muutenkin kuin tasan puoliksi. Eli se jolla on ensiasunnon varainsiirtoverovapaus ostaa suuremman osuuden ja se on silloin kokonaisuudessaan varainsiirtoverovapaata. Tässä järjestelyssä on vain huomioitava, että omistusosuus on rahoituksellisesti perusteltavissa verottajalle, jottei kyse ole veronkierrosta. (Itse asiassa myös tyypillinen 50:50 omistusosuuskin pitäisi perustella todellisen rahoituksen mukaan, sekin voi joskus aiheuttaa kyselyjä verottajan suunnalta.)
Nimim. 70:30Olet aivan oikeassa että ei tarvitse ostaa 50:50.
Se ostaja joka ei ole ensiasunnonostaja maksaa kuitenkin aina varainsiirtoveron omasta osuudestaan, tosin jos omistusosuus on pienempi niin verokin pienenee samassa suhteessa.
Mikäli ensiasunnonostaja puolestaan ostaa pienemmän osuuden kuin 50 % joutuu hänkin maksamaan varainsiirtoveron, mutta toisaalta verovapauden voi hyödyntää seuraavaa asuntoa ostettaessa.- käpyt
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Olet aivan oikeassa että ei tarvitse ostaa 50:50.
Se ostaja joka ei ole ensiasunnonostaja maksaa kuitenkin aina varainsiirtoveron omasta osuudestaan, tosin jos omistusosuus on pienempi niin verokin pienenee samassa suhteessa.
Mikäli ensiasunnonostaja puolestaan ostaa pienemmän osuuden kuin 50 % joutuu hänkin maksamaan varainsiirtoveron, mutta toisaalta verovapauden voi hyödyntää seuraavaa asuntoa ostettaessa.onko ihan lain mukaan näin? että ostaa sen 30 % asunnosta ja säästää verovapauden hamaan tulevaisuuteen?
mielenkiintoista! Kunpa sellainen verovapaus vielä silloin olisi olemassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1491767
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu121631Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma
Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va301222Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1931161- 911113
- 74991
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta351951- 62829
- 49801
- 50796