Jos pariskunta

ostaa asunnon...

...puoliksi ja toinen on ensiasunnon ostaja mutta toinen ei, niin miten menee varainsiirtovero? maksetaanko se vain puolikkaasta va miten?

4

2180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juurikin

      noin

    • ...

      Asunnon voi myös osittaa muutenkin kuin tasan puoliksi. Eli se jolla on ensiasunnon varainsiirtoverovapaus ostaa suuremman osuuden ja se on silloin kokonaisuudessaan varainsiirtoverovapaata. Tässä järjestelyssä on vain huomioitava, että omistusosuus on rahoituksellisesti perusteltavissa verottajalle, jottei kyse ole veronkierrosta. (Itse asiassa myös tyypillinen 50:50 omistusosuuskin pitäisi perustella todellisen rahoituksen mukaan, sekin voi joskus aiheuttaa kyselyjä verottajan suunnalta.)

      Nimim. 70:30

      • Olet aivan oikeassa että ei tarvitse ostaa 50:50.

        Se ostaja joka ei ole ensiasunnonostaja maksaa kuitenkin aina varainsiirtoveron omasta osuudestaan, tosin jos omistusosuus on pienempi niin verokin pienenee samassa suhteessa.

        Mikäli ensiasunnonostaja puolestaan ostaa pienemmän osuuden kuin 50 % joutuu hänkin maksamaan varainsiirtoveron, mutta toisaalta verovapauden voi hyödyntää seuraavaa asuntoa ostettaessa.


      • käpyt
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Olet aivan oikeassa että ei tarvitse ostaa 50:50.

        Se ostaja joka ei ole ensiasunnonostaja maksaa kuitenkin aina varainsiirtoveron omasta osuudestaan, tosin jos omistusosuus on pienempi niin verokin pienenee samassa suhteessa.

        Mikäli ensiasunnonostaja puolestaan ostaa pienemmän osuuden kuin 50 % joutuu hänkin maksamaan varainsiirtoveron, mutta toisaalta verovapauden voi hyödyntää seuraavaa asuntoa ostettaessa.

        onko ihan lain mukaan näin? että ostaa sen 30 % asunnosta ja säästää verovapauden hamaan tulevaisuuteen?

        mielenkiintoista! Kunpa sellainen verovapaus vielä silloin olisi olemassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      127
      10462
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5060
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2261
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2078
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1976
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1611
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1432
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      28
      1093
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      1041
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      987
    Aihe