lihamureke

apuja kiitos! :)

Jääkaapissa köllöttää 700g jauhelihaa ja ajattelin jos ainaisen makaroonilaatikon sijaan kokeilisin ensimmäistä kertaa elämässäni tehdä siitä lihamurekkeen.

Muutama kysymys siis asiasta:
Onko lihamureketaikinaan pakko laittaa korppujauhoja ja jos on niin miksi? Mikä on korppujauhojen funktio murekkeessa? :)

Tulisiko murekkeen tapaistakaan seuraavanlaisista aineksista: jauhelihaa, kananmuna, kermaviilipurkki, aromisuolaa?

Ja vielä että jos tuollaisen pötkyn laittaa uuniin niin pärjääkö se sellaisenaan siellä pellillä (muistan että äiti laittoi aina pellille sellaisenaan) vai kuuluisko se laittaa johonkin vuokaan? Ja tarvitseeko sitä peitellä sinne jotenkin vai palaako sen pinta jos on esim. 175 asteessa 50 minuuttia?

KIITOS PALJON jos joku viitsii vastailla ja ihanaa joulun odotusta! :)

8

18146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • köökkäri

      Mie ite ainaki oon tehny sellasen lihapullataikinan-suuntasen..
      Ja kannattaa taputella sit koko homma leivinpaperin kokoseks ja sit rullata..
      Ja koko homma joko vuokaan tai sit pellille.
      Siks kannattaa paistaa leivinpaperiin käärittynä, et pysyy kasassa..muuten halkeilee..

      Ei siihen ny tarvi välttämättä korppujauhoja..joku sipulikeittopussikin käy..et jätä sillo suola pois..
      Ja mitä ny oon kokeillu ni ihan jees tulee ku sekottaa vaan jauhelihaan kananmunaa ja mausteet..pysyy ihan hyvin kasas..mut jos pelaa varman päälle ni käyttää sit korppujauhoja..

      Oiskohan tästä vastauksesta apua..et tarkemmin en osaa sanoa..ku en pahemmin ohjeita käytä..sen varta et suuntia paljon mitäki pitäs olla:)) "sopivasti"..

      • allergikon äiti

        Aikanaan käytin perunahiutaleita (esim. Mielihyvä)tai sitten ihan raastettua perunaa korppujauhojen sijaan. Siis meillä oli vilja-allergikko

        Itse teen murekkeen ihan vuokaan, enkä peittele sitä millään lailla. Ei ole palanut.

        Murekkeen saa tehtyä aika moninaisista aineista, ja siihen on helppo saada muunnoksia. Meillä on muksujen suosikki sellainen, että laitetaan sekaan Fetaa ja ananasta, tosin silloin kannattaa olla suolan kanssa tarkkana.

        700 grammaan olen laittanut korppujauhoja jotain reilun desin, nestettä noin 1,5 desiä, ja kaksi kananmunaa. Mausteita olen heitellyt sinne summassa, ja riippuen siitä, mitä sattuu olemaan käytettävissä. Kermaviiliä en ole käyttänyt, vaan nesteenä ihan vettä tai sitten kermaa. Toisinaan laitan juustoraastetta pintaan, toisnaan en mitään. Ja aina maistuu.


      • äippä
        allergikon äiti kirjoitti:

        Aikanaan käytin perunahiutaleita (esim. Mielihyvä)tai sitten ihan raastettua perunaa korppujauhojen sijaan. Siis meillä oli vilja-allergikko

        Itse teen murekkeen ihan vuokaan, enkä peittele sitä millään lailla. Ei ole palanut.

        Murekkeen saa tehtyä aika moninaisista aineista, ja siihen on helppo saada muunnoksia. Meillä on muksujen suosikki sellainen, että laitetaan sekaan Fetaa ja ananasta, tosin silloin kannattaa olla suolan kanssa tarkkana.

        700 grammaan olen laittanut korppujauhoja jotain reilun desin, nestettä noin 1,5 desiä, ja kaksi kananmunaa. Mausteita olen heitellyt sinne summassa, ja riippuen siitä, mitä sattuu olemaan käytettävissä. Kermaviiliä en ole käyttänyt, vaan nesteenä ihan vettä tai sitten kermaa. Toisinaan laitan juustoraastetta pintaan, toisnaan en mitään. Ja aina maistuu.

        Ei tarvitse välttämättä laittaa korppujauhoja.Onnistuu hyvin myös ilman niitä.Itse laitan jauhelihan joukkoon sipulia,kananmunaa ja mausteita ja ihan pienen tilkan vettä. Taputtelen sen vaan uunivuoalle sopivaksi "pötkyläksi".Ja hyvää tulee.


      • äippä
        äippä kirjoitti:

        Ei tarvitse välttämättä laittaa korppujauhoja.Onnistuu hyvin myös ilman niitä.Itse laitan jauhelihan joukkoon sipulia,kananmunaa ja mausteita ja ihan pienen tilkan vettä. Taputtelen sen vaan uunivuoalle sopivaksi "pötkyläksi".Ja hyvää tulee.

        Kermaviili sopii oikein hyvin mureketaikinaan.


      • märillä käsillä

        tiiviiksi pötkyläksi niin ei halkeile:)


    • helppo ohje

      että sekoita ensin kaksi kananmunaa ja ranskalaisen sipulikeiton kuiva-aineista 2/3 pussillista. Voit laittaa koko pussillisenkin mutta silloin murekkeesta tulee melko suolaista. Muita mausteita ei tarvita. Sekoita huolella jauhelihan kanssa ja muotoile murekkeeksi.

      Laita erilliseen kulhoon pari ruokalusikallista öljyä sekä vähän suolaa ja esimerkiksi paprikajauhetta. Pese ja lohko muutama peruna, pottuja ei tarvitse kuoria jos ovat ohutkuorisia. Saat tietysti kuoria jos haluat mutta kuoressa on potun parhaat ravinteet. Pyörittele perunalohkot maustetussa öljyssä.

      Taittele foliosta alusta murekkeelle ja laita mureke ja potut samalle pellille. Folio siksi että paistamisen aikana murekkeesta valuu vähän nesteitä. Uuniin noin 175 C' ja paistoaikaa vajaa tunti. Kaikki kypsyy samoilla lämpimillä ja maistuu ihan hyvältä. Ja mikä parasta, tämä on tosi helppoa =)

    • kotikokkiäiti

      ite käytän korppujauhoja, pysyy kasassa paremmin, mutta korppujauhojen sijasta voi käyttää myös vaaleeta leipää. turvotetaan samalla tavalla nesteessä(tai kermaviilissä jos sitä käytät)ku korppujauhotkin.

      tohon korppujen määrään en osaa sanoa kun ite vaan laitan silmämääräsesti sopivan määrän nestettä kulhoon ja samoin siihen sitten korput.
      vinkkinä kannattaa sotkea se jauheliha korppujauho-nesteseokseen sillon ku se korppusotku on vielä vähän löysää, menee sillon paremmin sekasin eikä jää isoja korppujauhoklönttejä sinnetänne massaa.

      murekkeen voi laittaa ihan peruspellille, kunhan käytät sellasta missä on korkeet reunat, koska siitä murekkeesta tulee nestettä ja se sitten jää siihen peltiin eikä valu uuniin.

      ite en oo koskaan laittanu mitään sen murekkeen päälle eikä oo koskaan palanu. uunissa lämpöä 200C ja oon pitäny uunissa 40-50min, riippuen murekkeen koosta.

      tulee muuten hyvää mureketta kun levittää massan leivinpaperille ja levittää sen päälle bonjour tuorejuustoa(ite käytän valkosipulista mutta mikä vaan maustetuista käy, oman maun mukaan)ja käärii murekken rullaksi ja uuniin.

    • äitipöllö

      "Tulisiko murekkeen tapaistakaan seuraavanlaisista aineksista: jauhelihaa, kananmuna, kermaviilipurkki, aromisuolaa?"
      Minä jättäisin tuosta kananmunan pois ja laittaisin 1 dl kaurahiutaleita. Tai jos kaurakaan ei käy tai sitä ei ole kaapissa, voi myös laittaa muussattua perunaa. Ainakin lihapulla- ja pihvtaikinan voi tehdä niin että sekoittaa vain jauhelihaan mausteet. Tulee lihaisampaa.

      Korppujauhot yms. jatket on alunperin keksitty sitä varten, että siitä pienestä jauhelihamäärästä saatais ruokaa mahdollisimman isolle porukalle tai moneksi päiväksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      128
      4080
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      187
      3880
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      29
      2616
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      10
      2402
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      32
      2173
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      4
      1756
    7. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      48
      1372
    8. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1339
    9. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      24
      1281
    10. Ei ne päivät ole samanlaisia...

      Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah
      Työpaikkaromanssit
      36
      1069
    Aihe