Minun hakukriteereilläni katsottuna, etuovesta
on yhdessä päivässä poistunut noin 10% osumista.
Tarkoittaa sitä, että kohteita vedetään pois
myynnistä ennen vuodenvaihdetta. Tammikuussa
samat asunnot tulevat taas myyntiin -aiempaa
edullisemmin.
Näin se on mennyt viimeiset pari vuotta, jolloin
olen etuovea seurannut.
Markkinoille on nyt laskeutunut joulurauha. Alku-
vuodesta tulee taas kohteita myyntiin roppakaupalla.
on yhdessä päivässä poistunut noin 10% osumista.
Tarkoittaa sitä, että kohteita vedetään pois
myynnistä ennen vuodenvaihdetta. Tammikuussa
samat asunnot tulevat taas myyntiin -aiempaa
edullisemmin.
Näin se on mennyt viimeiset pari vuotta, jolloin
olen etuovea seurannut.
Markkinoille on nyt laskeutunut joulurauha. Alku-
vuodesta tulee taas kohteita myyntiin roppakaupalla.
Vastaukset 12
Vanhimmat
sillä moni tyhmä myyjä luulee parin kuukauden päästä jälleen rahastavansa jotain älyttömiä kuplahintoja, kun "pieni notkahdus" on ohi. Aika sitten näyttää, että sitä saa jäädä odottelemaan seuraavaksi 15 vuodeksi. Osa ymmärtää, että mitä nopeammin myy pois, sitä paremman hinnan ehtii saamaan.
Velkarahamylly on nyt alhaisilla kierroksilla ja pitkään. Tämä siirtyy suoraan asuntojen hintoinen, halusi kukaan tai ei.
> Velkarahamylly on nyt alhaisilla kierroksilla ja pitkään.
> Tämä siirtyy suoraan asuntojen hintoinen, halusi kukaan tai ei.
Eli kun velkaraha on halpaa, asuntojen hinnat pysyvät alhaalla?
Hmm... Olen vähän eri mieltä.
Vai tarkoitiko, että persaukisille tuhnuille ei enää jaeta rahaa yhtä helposti kuin ennen? Näin voi toki olla, mutta eipä tuo rahanjako yhtä holtitonta nyt ole ollut, kuin ennnen vuoden -89 rommausta... Käsittääkseni eivät mikkihiiret sentään muovikassit kourassa ole pankissa käyneet. :)
Kannattaisi sinunkin lukea päivän uutisia.
Korot ovat rajussa laskussa ja samaan aikaan
asuntojen hinnat ovat laskussa.
Näin tosiaankin on. Myös suomessakin!
Tarkoitatko, ettei rahan jakaminen persaukisille ollut nimenomaan tämän raivokkaan hintakuplan edellytys ? Rampauttamalla koko ääliömyllyn kulmakivi, on mylly rikki. Ei auta koronlaskut, jos markkinoilta poistetaan kokonainen sektorillinen ostajia. Markkinoiden on pakko mukautua pysyäkseen käynnissä.
Toisinsanoen myydä hinnoilla, joita joku viitsii maksaakin. Tähän kuuluu myös pohjamudissa olevan luottamuksen kompensoiminen, joka myös tarkoittaa hintojen alas painamista.
> Tarkoitatko, ettei rahan jakaminen persaukisille ollut nimenomaan
> tämän raivokkaan hintakuplan edellytys ?
No, kahdessa kohtaahan tuo menee metsään.
Hintakupla on tuskin ollut kovin raivokas. Jos katsot reaalihintojen kehityskäyrää, havaitset nousun olleen varsin loivaa, verrattuna siihen todelliseen hintakuplaan, joka puhkesin vuosina -89 ja -90.
Hintojen nousun taustalla on kuitenkin muita tekijöitä. Jos nyt välttämättä kuplaa haluat rakentaa, niin sellaiseen aiheet löytyvät ennätysmatalasta korkotasosta, joka korkeimmillaankin on tällä vuosituhannella käynyt vain vähän yli viidessä prosentissa. Siis naurettavan halpaa, verrattuna 15% korkoihin vajaat 20 vuotta sitten. Tuo on käytännössä parantanut ostajien maksukykyä ja sitä kautta valunut hintoihin.
Toinen ostajien maksukykyä parantanut tekijä ovat olleet pidentyneet laina-ajat. Nykyään normaali laina-aika on kaksi kertaa pidempi kuin ennen edellistä romahdusta, toisin sanoen kuukausierät ovat maltillisemmat. Tämän mahdollistaa rauhoittunut taloustilanne.
Taidat olla aika nuori, jos oikeasti vertaat nykytilannetta euroa edeltäneeseen aikaan. Tai sitten et vain muista millaista se oli...
Statin tilastossa reaalihinnat ovat nyt paljon korkeammalla kuin 90-luvun vaihteessa. Sama paska valuu tuulettimeen kuin 90-luvulla, syyt ovat osittain samat, liian paljon löysää rahaa. Mikähän parku tulee jos nyt jostain syystä korot nousisivat ja työttömyys lisääntyyn aivan varmasti> pahempi tilanne kuin 90-luvulla.
mutta luovuin ajatuksesta.Ei ole pakko myydä kun ei välitöntä tarvetta..
Katsoppa sitä käyrää jossa on asuntojen hinnat suhteutettuna palkkatasoon ja huomaat että asunnnot ovatkin nyt erittäin halpoja!!! Bonuksena vielä laatu ja varustelutaso korkemmalla tasolla kuin koskaan.
Noi 10% on myytyjä, eikai ne muuten olisi siellä Ruudinkeksijä !!
Vetivät paritaloasuntonsa pois myynnistä.Eivät laita keväällä halvemmalla myyntiin.Eli eivät tule myyntiin halvemmalla...
tuollaista , jos velalliselta menee pidemmäksi ajaksi velanmaksukyky irtisanomisen vuoksi tai lisävakuuksia ei ala järjestymään asunnon arvon laskettua. Tuollainen tilanne voi kohdata ketä tahansa velallista taantuman myötä.
kun veljelläni ja kaverillai asunnot melkolailla jo maksettu.Taitaa kummallakin olla 10-30,000 maksamatta 350-410,000 euron asunnoista.No itse en voi kehua koska lainaa jäjellä 240-250,000 asunnosta 76,000.