pH:n säätö

Voiko akvaarioveden pH:ta alentaa, vaikka akvaariossa on jo kaloja, ja voiko pH:n alentimen määrän laskea kun tietää suunnilleen vesijohtoveden pH:n? Toisaalta onko se välttämätöntä, jos kalojen suositusarvot ovat6,5-7,3 ja vesijohtoveden pH on noin 7,5?
2223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kokeile hiilidioksidin lisäämistä (voit tehdä hiivasysteemin itse), tai lisää turvetta esim. suodatukseesi.

Äänestä

Jos pH on 7.5 hanasta tulessa, 99% varmuudella se pH laskee siellä akvaariossa. Kalat tuottaa hiilidioksidia ja muuta mikä laskee pH:n.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ile kirjoitti:

Voiko akvaarioveden pH:ta alentaa, vaikka akvaariossa on jo kaloja, ja voiko pH:n alentimen määrän laskea kun tietää suunnilleen vesijohtoveden pH:n? Toisaalta onko se välttämätöntä, jos kalojen suositusarvot ovat6,5-7,3 ja vesijohtoveden pH on noin 7,5?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu