seurannut oman ILP:nsä sähkökulutusta kulutusmittarilla. Itselläni on nyt ollut seuranta päällä 41 vrk ja tallentelen ILP:n ja koko kiinteistön sähkön kulutusta exeliin aina muutaman päivän jaksoissa. Tarkoitus tehdä ainakin nyt vuoden ajan.
Oma ILP on nyt kuluttanut keskimäärin 12,34 kWh/vrk. Millaisia lukemia muilla?
Näillä palstoilla yleensä vain teoretisoidaan ja mollataan toisia, mutta olisko jollakin muullain faktaa?
Oma ILP on nyt kuluttanut keskimäärin 12,34 kWh/vrk. Millaisia lukemia muilla?
Näillä palstoilla yleensä vain teoretisoidaan ja mollataan toisia, mutta olisko jollakin muullain faktaa?
Vastaukset 6
Vanhimmat
on ollut tommonen tunnit ja watit laskeva mittari. Siitäkun laskin vrk kulutuksen niin näyttäis tollasta 5,35 kWh/vrk. Talo on 115m2 ja uuni lämminnyt sillon tällöin. Väittäisin että ilp:llä säästää noin puolet verrattuna suoraansähkölämpöön.
...viimeisen kuukauden aikana 16,15 kwh/vrk. Fujitsu asyb9 ja lämmitettäviä neliöitä noin 150 kpl, kuutioista en tiedä.
"Kulutusmittari asennettu 4.11.2008 klo 17.00 Lämmitettävä ala n. 70 m2, kuutiotilavuus n. 200 m3., lisäksi WC-, pesuhuone ja saunatilat (n. 15 m2) lattialämmitys päällä (suora sähkö).Ilmalämpöpumppua käytetään lämmitysasennossa tuuletinteholla automaatti. Lämpötila säädetty 21 ast."
Yllämainittu teksti kopioitu omasta exelistäni...
Laite on IVT:n 12FR-N.
Lämmityskohde on vanha jatkuvaan asuinkäyttöön täydellisesti saneerattu "mummonmökki" suoralla sähkölämmityksellä....
Neliöitä 90. Uunia lämmitetään muutamankerran viikossa. ILP kuluttanut sähköä keskimäärin 4 kwh/vuorokaudessa.
Meillä ollut huomenna tasan kuukauden ilppi ja viikon verran mittarin kautta töpselissä eli virtaa kuluu noin 12kwh /vrk . lämpötilat viikon ajan noin -1 - -10 asteen väliltä . kone sanyo 124 ja pumpun vaikutuspiirissä 120 neliötä.
Harmi etten ennen pumppua seurannut kulutuksia tarkasti nyt en voi tietää onko kulutus tippunut.
kuluttaa 15,8kwh vuorokaudessa eikä edes lämmitä