Hei!
Onko kenelläkään kokemusta Iberostar Ciudad Blanca -hotellista Alcudiassa?
Olemme varanneet Finnmatkojen matkan ensi kesäksi. Onko hotelli lapsille sopiva (lapset 9 ja 11)? Hotellin lähellä näyttää olevan iso katu, joten häiritsevätkö liikenteen ja yöelämän äänet nukkumista? Kannattaisiko lasten kanssa majoittua johonkin kauempana olevaa hotelliin?
Löytyykö Alcudiasta tai lähistöltä lapsille sopivia nähtävyyksiä/ aktiviteetteja? Uimarantaa on ainakin kehuttu lapsille ihanteelliseksi.
Entä millaisia kokemuksia teillä on Finnmatkoista matkatoimistona? Olemme tähän asti olleet Aurinkomatkojen matkoilla, joihin olemme olleet todella tyytyväisiä.
Iberostar Ciudad Blanca / Alcudia
7
1585
Vastaukset
- don luis
siis jos muistan oikein,hotelli on mitä parhaimmalla paikalla,jopa liiankin hyvällä,koska ne isot kadut ovat poikittaisliikenteen valtaväylä ja n.s. dollarikatu.jälkimmäiseltä tulevat rannalle lähes kaikki muut alcudian keskustan rannalletulijat ja sitä porukkaa riittää.ranta on hyvä mutta ihmisiä on paljon.finnmatkat on asiallinen matkanjärjestäjä.
- Alcudiaan-2009
Kiitos kommenteistasi!
Iberostar Ciudad Blanca -hotellista ei ilmeisesti ole suomalaisilla juurikaan kokemusta. Toivottavasti hotellin edustalta kulkevan kadun liikenteen äänet eivät kantaudu yöllä hotellihuoneisiin.
TripAdvisor-sivustolla hotelia on kehuttu paljon. - Mumma
Alcudiaan-2009 kirjoitti:
Kiitos kommenteistasi!
Iberostar Ciudad Blanca -hotellista ei ilmeisesti ole suomalaisilla juurikaan kokemusta. Toivottavasti hotellin edustalta kulkevan kadun liikenteen äänet eivät kantaudu yöllä hotellihuoneisiin.
TripAdvisor-sivustolla hotelia on kehuttu paljon.Olimme viime keväänä toukokuussa Ciudad Blancassa kolmen sukupolven voimin (lapset 1 ja 3 v.). Hotellialue on oikea paratiisi lapsiperheelle ja rannallakin oli vielä tuohon aikaan hyvin tilaa. Olimme majoittuneet päärakennukseen eikä liikenteestä ollut mitään häiriötä, sillä huoneet olivat altaan ja rannan puolella.
Pienemmät sivurakennuksetkin ovat sen verran suojassa tiestä, että liikenteen äänet tuskin kuuluvat. Rauhallista oli kaikin puolin.
Ravintolan pitkiä illallisjonoja ei kannata pelästyä, sillä hovimestari tekee parhaansa sijoittaakseen kaikki pöytiin, ja jono etenee melko nopeasti. Ruoka on hyvää.
Lapsille on lähes joka ilta minidisco, jossa esiintyy myös Smiley-koira. Se oli odotettu tapahtuma. Myös aikuisille on ohjelmaa.
Olemme menossa Ciudad Blancaan taas toukokuussa, joten se kertonee jotain tyytyväisyydestä.- Pieni varoituksen sana: toukokuussa saattaa joinakin päivinä myös sataa. - Alcudiaan-2009
Mumma kirjoitti:
Olimme viime keväänä toukokuussa Ciudad Blancassa kolmen sukupolven voimin (lapset 1 ja 3 v.). Hotellialue on oikea paratiisi lapsiperheelle ja rannallakin oli vielä tuohon aikaan hyvin tilaa. Olimme majoittuneet päärakennukseen eikä liikenteestä ollut mitään häiriötä, sillä huoneet olivat altaan ja rannan puolella.
Pienemmät sivurakennuksetkin ovat sen verran suojassa tiestä, että liikenteen äänet tuskin kuuluvat. Rauhallista oli kaikin puolin.
Ravintolan pitkiä illallisjonoja ei kannata pelästyä, sillä hovimestari tekee parhaansa sijoittaakseen kaikki pöytiin, ja jono etenee melko nopeasti. Ruoka on hyvää.
Lapsille on lähes joka ilta minidisco, jossa esiintyy myös Smiley-koira. Se oli odotettu tapahtuma. Myös aikuisille on ohjelmaa.
Olemme menossa Ciudad Blancaan taas toukokuussa, joten se kertonee jotain tyytyväisyydestä.- Pieni varoituksen sana: toukokuussa saattaa joinakin päivinä myös sataa.Hei!
Kiitos! On todella mukava kuulla kokemuksia hotellista. Lasten kanssa matkustaessa haluaa tietää olosuhteista jo etukäteen.
Kolmen Kreikan matkan jälkeen on hauska kokeilla lasten kanssa jotakin muuta paikkaa/maata.
- susa
Hotelli on erittäin siisti ja henkilökunta on asiallista. Ruoka oli todella hyvää ;) Mielestäni paikka sopii erinomaisesti juuri lapsiperheille. Lapsille on järjestettyä ohjelmaa. Jätskipallojakin saa hakea ihan vapaasti! Ainakaan lokakuussa ei ollut meteliä iltaisin, ehkä kesällä vähän enemmän. Mutta Alcudia on kuitenkin sen verran pieni paikka, että eipä se iso katu varmaan häiritse. Ja ranta on tosiaan mahtava, syvenee loivasti ja vesi oli suht. puhdasta.
Finnmatkojen puolesta kaikki sujui hyvin. Nuorelle parille paikka oli jo sesongin mentyä vähän hiljainen, mutta kyllähän tuonne voisi uudemmankin kerran mennä :) - don luis
nimenomaan kesää(heinäkuuta)koskien.silloin on väkeä alcudiassa niin paljon että kymmenen jälkeen ei mahdu rannalle.huomattava osa rannallemenijöistä kulkee juuri siitä hotellin vierestä.toivon ettei häiritse.
- ja tyytyväisiä
Oltiin kolme vuotta sitten tuossa kyseisessä hotellissa ja tyttömme oli silloin vuoden. Rauhallista oli, meidän huoneeseen ei ainakaan kuulunut melua, ruoka hyvää, samoin palvelu, iltaohjelma, kaikki. Ranta aivan vieressa ja hyvä. Ei mitään moitittavaa, tosi hyvä ja rentouttava loma. Mukavaa lomaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 212268
- 871403
- 1161198
- 751110
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa18889Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa249831- 52812
MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil202799Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo16785- 34755