Tupakoiva äiti

Nainen45

Olen 45-vuotias neljän tyttären äiti ja olen tupakoinut 30-vuotta. Välissä oli taukoja kun odotin tyttäriäni, onnistuin lopettamaan aina raskausajaksi. Heti lapsien synnyttyä aloitin aina savuttamaan uudelleen. Nykyään tupakkaa menee aski päivässä ja saman verran oikeastaan jo 18-vuotiaasta lähtien. 15-vuotiaana aloittelin ja koukkuun jäin. Tyttärilleni koetin neuvoa, etteivät tekisi samoin kuin minä, mutta en onnistunut. Esikoistyttäreni on nyt 24-vuotias ja hänkin on polttanut jo 8-vuotta. Toiseksi vanhin on 19-vuotias ja hän tupakoinut 5-vuotta. Kolmas tytöistä on 16 ja hän aloitti jo yläasteelle tultuaan 13-vuotiaana. En ole ollut hyvä esimerkki. Kuopus on nyt 12, ja toivottavasti onnistun varjelemaan hänet savuuttamiselta. Muussa raittiudessa olen ollut esimerkillinen ja tyttäreni eivät käytä onneksi alkoholia, kuten en minäkään. Olenko ollut huono äiti?

21

5289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äiti

      Et todellakaan ole ollut huono äiti. Kyllä äiti saa tupakoida, jos muuten pitää lapsistaan huolen niin, että lapset tietävät että äiti rakastaa ja muut kasvatusnormit on ok. On äitejä, jotka eivät tupakoi, mutta hakkaavat lapsiaan ja ovat ns. "huonoja" äitejä. Äidin ei tarvi olla täydellinen, eikä siihen kukaan pystykkään. Saat ihan rauhassa tupakoida :)).

      • Nainen45

        Kiitos mielipiteestäsi että en ole huono äiti. Rakastan tyttäriäni ja he minua, kaikilla vain on pahana tapana tupakointi. Oletko itse polttava äiti?


      • äiti
        Nainen45 kirjoitti:

        Kiitos mielipiteestäsi että en ole huono äiti. Rakastan tyttäriäni ja he minua, kaikilla vain on pahana tapana tupakointi. Oletko itse polttava äiti?

        Olen itsekin tupakoiva äiti. Olen 30 ja olen polttanut niin kauan kuin minulla on nämä lapset olleet ja aiemminkin. Kukaan ei koskaan ole tullut sanomaan minulle, että olisin huono äiti tai että kannattaisi lopettaa polttaminen koska on lapsia. En koe olevani huono äiti vaikka poltankin, ja tiedän että en ole. Sen tietävät muutkin vaikka sauhuttelenkin. Älä suotta murehdi polttamistasi, se meille suotakoon!! :))


    • Harri

      Niinhän se on, että lähin aikuisen malli löytyy kotoa tai niinhän sen pitäisi olla ja tässä tapauksessa juuri niin se näyttää olevankin. Kun tässä vähän katsoo ympärilleen, ei voi kuin todeta, että aika moni asia näyttää periytyvän sukupolvelta toiselle.

      Et erikseen mainitse, että olisit painostanut tytöt polttamaan, eli onkohan tyttöjen tupakanpolton aloittaminen sinun ansiotasi sittenkään? Hyvinhän tupakoimattomien vanhempienkin tenavat näyttävät oppivan polttamaan, vaikka kuinka kotona paheksuttaisiin ja saarnattaisiin, valistettaisiin jne (?). Et myöskään kerro, että olisit pieksänyt lapsiasi tai tehnyt muuta pahaa. Miksi siis uskot olevasi huono äiti??

      Sanotaanko siis niin, että hyvä äiti rakastaa lapsiaan. Piste. ( sama pätee myös isiin )

    • marikki

      ..kuin ei äitiä ollenkaan. Noh, saattavat lapset menettää äitinsä vuosia aikaisemmin kuin oli tarkoitus. Eikö omatunto kolkuta?

      • Harri

        Eiköhän elämä ole tarkoitettu elämistä varten, ei suinkaan kädet tiukasti sylissä kuoleman odottamista varten! Vaikka tokihan elämänsä voi niinkin viettää... ...ja ehtiipähän tarkkailemaan muita tarkemmin, paremmin ja niin edelleen. Hupinsa kullakin.


      • Ninja
        Harri kirjoitti:

        Eiköhän elämä ole tarkoitettu elämistä varten, ei suinkaan kädet tiukasti sylissä kuoleman odottamista varten! Vaikka tokihan elämänsä voi niinkin viettää... ...ja ehtiipähän tarkkailemaan muita tarkemmin, paremmin ja niin edelleen. Hupinsa kullakin.

        Elämänsä voi myös viettää hupaisasti ilman tupakkaakin, koska siinähän nyt ei ole mitään huvittaa ole. Hyväkin äiti voi polttaa ja eihän kaikki sairastu siitä.


    • Liisa

      Tupakointisi ei taatusti tee Sinusta huonoa äitiä,mutta muuten vain kysyn,oletko yrittänyt lopettaa? Täällä Pohjois-Karjalan keskussairaalassa on aloitettu tupakastavieroitusprojekti, johon kuuluu poltettujen savukkeiden myötä tarvittava nikotiinikorvaushoito,joka on ehdottoman tärkeää.
      Yht´äkkiä lopettaminen ei varmasti onnistu.
      Tupakoimattomien lapsetkin polttavat,olen huomannut.Lisäksi on sairauksia,joita tupakointi edesauttaa:esim. keuhkoahtauma.Muutoin älä kanna huolta ja syyllisyyttä;olet paras äiti lapsillesi!

    • Äiti28

      En ole huono äiti, vaikka tupakoin hyvinkin paljon. Minulla on kaksi lasta 5 ja 2-vuotiaat ja raskaana ollessani en ole polttanut. Muulloin en ole saanut riittävää kimmoketta lopettaa, kun yksinkertaisesti pidän tupakasta liikaa. Joku nautinto elämässä pitää olla. Koetan kuitenkin polttaa kaukana lapsistani ja yritän neuvoa heitä aikanaan olemaan polttamatta. Rakastan lapsiani, ja olen hyvä äiti vaikka tupakoinkin.

      Sinullakin on oikeus polttaa ja nauttia omastakin elämästäsi.

      • M-19V

        Ei tupakointi sinusta huonoa äitiä tee. Omasta tahdostaan tyttäresi ovat tupakoinnin aloittaneet, sinä olet vain toiminut tahtomattasi kannustavana esimerkkinä.


      • Tupakoinut

        Mielestäni, jos haluaa olla hyvänä esimerkkinä lapsilleen, täytyy tupakointi lopettaa ennen raskaaksi hankkiutumista. Jos on yksineläjä tai muuten lapseton, sopii sauhutella.
        Itse lopetin tupakoinnin lasta suunnitellessamme (olin tupakoinut 15 vuotta puolen askin päivätahdissa, joskus kului enemmänkin). Mieleenkään ei tullut aloittaa sauhuttelua lapsen syntymän jälkeen - turha minun olisi antaa tupakkavalistusta, jos itselläni olisi kessu suupielessä. Lapset oppivat enemmän tekojen (hyvän esimerkin) kuin sanojen voimalla etenkään, jos vanhemman/opettajan sanat puhuvat hänen omia tekojaan vastaan.
        Lisäksi haluan tehdä kaikkeni, jotta voisin aikanaan nauttia lapsenlapsistani, hoitaa heitä ja nauttia heidän olemassaolostaan - en halua olla keuhkosyövän tai keuhkoahtaumataudin tai muun tupakkataudin runtelema, kuolemaa tekevä tai jo kuollut, kun lapseni ja lapsenlapseni tarvitsevat minua.
        Toki loppu voi tulla varhain, vaikkei olisi koskaan tupakoinutkaan, se on selvä.


      • Harri
        Tupakoinut kirjoitti:

        Mielestäni, jos haluaa olla hyvänä esimerkkinä lapsilleen, täytyy tupakointi lopettaa ennen raskaaksi hankkiutumista. Jos on yksineläjä tai muuten lapseton, sopii sauhutella.
        Itse lopetin tupakoinnin lasta suunnitellessamme (olin tupakoinut 15 vuotta puolen askin päivätahdissa, joskus kului enemmänkin). Mieleenkään ei tullut aloittaa sauhuttelua lapsen syntymän jälkeen - turha minun olisi antaa tupakkavalistusta, jos itselläni olisi kessu suupielessä. Lapset oppivat enemmän tekojen (hyvän esimerkin) kuin sanojen voimalla etenkään, jos vanhemman/opettajan sanat puhuvat hänen omia tekojaan vastaan.
        Lisäksi haluan tehdä kaikkeni, jotta voisin aikanaan nauttia lapsenlapsistani, hoitaa heitä ja nauttia heidän olemassaolostaan - en halua olla keuhkosyövän tai keuhkoahtaumataudin tai muun tupakkataudin runtelema, kuolemaa tekevä tai jo kuollut, kun lapseni ja lapsenlapseni tarvitsevat minua.
        Toki loppu voi tulla varhain, vaikkei olisi koskaan tupakoinutkaan, se on selvä.

        On jaloa toimia itse esimerkkinä jälkikasvulleen, mutta taitaa olla pakko muistuttaa, että teini-iässä vanhempien merkitys alkaa hiipumaan. Se ei tarkoita sitä, että lapsen oma identiteetti olisi valmis, ehei, vaikutteita vaan otetaan sieltä, missä eniten aikaa vietetään eli kaveripiiristä.

        Kavereiden kautta savuttomien vanhempienkin tenavat saavat tilaisuuden perehtyä jopa omakohtaisesti tupakoitsijan elämään sikäli jos kaveripiirissä sattuu löytymään sauhukkeille persoja ihmisiä. Eikä silti, oikeastaanhan jokaiikan pitäisikin maistaa röökiä, että sitten tietää, mistä puhutaan ihan kuten viinastenkin kanssa. Eihän niistä ole pakko tykätä ja siten ei mikään pakko enää koittaa toistamiseen jos ei kerran yhtään tee mielikään.

        Mitä valistamiseen ja tai saarnaamiseen tulee, kyllä tenavat niitä kuuntelevat, tarkkavaisesti suorastaan, eivät vaan taida ottaa vanhempien mielipiteitä huomioon jos ne vain vähänkin poikkeavat omista käsityksistä... ...toisaalta ainahan asiapuhetta kuunnellaan ja arvostetaankin. Kai se on eniten kiinni siitä, miten asia esitetään. Vaikka teini-iässä vaikutteet tulevatkin pääasiassa muualta kuin vanhemmilta, vanhempien vastuuhan ei katoa minnekään.


    • hölmön hommaa

      ...paljonko teidän perhe on pistänyt rahaa palamaan.

    • tollo

      Mutta älä polta tyttäriesi seurassa äläkä anna tyttäriesi polttaa silmiesi alla. Näin ehkä he oppivat ettei se olekaan niin luonnollista.
      Nykyisin nuorten tyttöjen polttaminen on ihan liian yleistä ja yksi syy on se että annetaan liian helposti periksi. Äidit suorastaan tyrkyttävät , no ei nyt sentään mutta näin voisi kuvitella kun tuolla äidit ja tyttäret vetävät kilvan.

    • 16w astmaatikko

      Ei tupakointi huonoa ihmisestä välttämättä tee. Mutta toki kannattaa miettiä missä ja millä asenteella sitä tekee. Oma äitini on aina polttanut, odottaessaan minua ja sen jälkeenkin.
      Itse en polta, luultavasti isäni tehokkaan "manipuloinnin" vuoksi ja hyvä niin. En toki itse suhtaudu negatiivisesti tupakoiviin ihmisiin, ainoastaan tupakkaan.
      Äitini on myös polttanut aina sisätiloissa. Enkä usko sen tehneen hyvää mulle. Mulla on astma, krooninen keuhkoputken tulehdus sekä krooninen poskiontelotulehdus. Uskon jatkuvan passiivisen tupakoinnin vaikuttaneen tähän. Tosin suvussani on jonkin verran allergiaa muillakin.
      Ei ole kivaa.

    • pureSHit

      Olet huono äiti, niin kuin kaikki muutkin tupakoivat äidit.

      • terve elämä

        Hyvä äiti ei pahoinpitele lapsiaan, eihän? Passiivinen tupakointi on pahoinpitelyä, jonka uhriksi lapsesi ovat väistämättä joutuneet, vai oletko aina siirtynyt kauas pihan perälle lastesi aikana polttaessasi. Hyvä äiti ei tietenkään anna myöskään lapsilleen huonoa esimerkkiä, ainakaan toistuvasti ja tietoisesti. Hyvä äiti ei myöskään lyhennä lastensa elämää, antamalla näille esimerkin erittäin invalidisoivasta tavasta, joka todennäköisesti johtaa heidät ennenaikaiseen ja tuskalliseen kuolemaan. En tiedä, oletko ollut huono äiti, mutta sen tiedän, ettet ainakaan hyvä.


    • Anonyymi00018

      Noh jos ei pysty lopettaan hakee apua tupakointi ei kuulu vanhemmuuteen

    • Anonyymi00019

      Aloitus on yli 20 vuotta vanha. Nykyään ei kukaan kunnon ihminen polta. Tupakointi ei kuulu hyviin tapoihin missään. Tupakointi leimaa toisen luokan kansalaiseksi.

    • Anonyymi00020

      Et oo ollut huono äiti

      • Anonyymi00021

        Aloittajan kuopus on tänä päivänä 35 vuotias ja me ei voida tietää aloittiko hän polttamaan .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      66
      2201
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      6
      1836
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1344
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      216
      987
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      980
    6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      90
      967
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      925
    8. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      766
    9. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      760
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      729
    Aihe