tollaseen 24 jalkaseen tarvittas, jotta vastatuuleen pääsis edes jotenkin,kun täällä sisävesillä on niin kapeita väyliä että luoviminen on mahdotonta?
montako heppaa
10
855
Vastaukset
- penta1
valjastat anoppis venees keulaan niin se hoitaa homman. Äläkä kysele enää tyhmiä!!!
5hv pääset tuon kokoisella veneellä vastatuuleen, kunhan ei ole kyseessä kovin pienihalkaisijainen
perämoottoripärisijä, koska monissa perämoottoreissa on hyvin pieni potkuri joka pyörii hyvin nopeasti ja silloin sen työntövoima on melko pieni.
Tarvitset riittävän suurihalkaisijaisen ja hieman hitaammin pyörivän potkurin.
Varmaan voit halutessasi laittaa vaikka 15hv moottorinkin ja ei ole vielä liian tehokas.- on riittävä
Panosta ennemmin potkurin kokoon ja rikin pituuteen, ja keveyeen. Itsellä 24 jalkaisessa 8hv sisäkone ja puolikaasua on tähänasti riittänyt.
En ole viellä kuullut että ketään olisi sanonut että perämoottorista olisi tehot loppuneet. Moni on ihmetellyt miten saisi potkurin pysymään veden alla.- FE-Sillanpää
Ei tosiaan kauheasti hevosvoimia tarvita että purkkari etenee runkonopeuttaan tai vähän alle. Mulla oli 17-jalkaisessa kaupan mukana tullut 5 hv Yammu. Tehoja oli aivan liikaa ja kokeilin 2hp koneella, sekin riitti mutta ostin sitten 3.3 hp:n Evarin lopulta Yammun alapään lauettua. Nyt 24 jalkaisessa on sisäkone, n 8 hv, josta juuri tuo puoli tehoa on yleensä riittävä runkonopeuden saavuttamiseen.
Kovassa vasta-aallokossa varsinkin pitkäperäisen purkkarin perämoottorin potkuri haukkailee ilmaa ja tuolloinhan vauhti tyssää.
Tärkeä pointti on valmistautua nopeisiin tankkauksiin, mikäli tankki on koneen kopan sisällä. Pitkällä tyynellä/vastatuulella bensaakin kuluu ja tankit ovat pieniä. Litran tönikkä valmista seosta kannattaa olla sitloodassa hyvin saatavilla. - kuulet,
että teho yksinkertaisesti loppuu 6 hv pitkärikinen 4-tahti/pitkä riki (norm. potkuri), 24 jalkaa/2 tn. Kyseisessä tilanteessa aiheuttajana on kova tuuli ja ennen kaikkea korkea aalto Saaristomerellä ( n. 80-150 cm). Tökkää aivan samalla tavalla kuin pitkäkölinen tarvitsee aallokossa vauhtia kääntyäkseen.
Kaksi esimerkkiä:
* Myötä- ja sivutuulessa tulossa paikkaan, josta oli n. 0,5 mailia vastaiseen satamaan. Kolme kertaa kone sammui ja ei kun purjeilla luovien. Ajateltiin vain helpottaa loppumatkaa moottorilla.
* Kustavi, Katanpää, tuulta pohjoisesta 12-17 m/s. Vesi mataloituu lahden suulla ja aalto nousee melko korkeaksi, ei tilaa purjeilla luovimiseen salmen läpi. Emme viitsineet edes yrittää vaan tutustuimme mm. paikan saunoihin (ihan käypäsiä). Samaan aikaan yksi vene katkaisi muuten Katanpään p-puolella mastonsa.
Aikaisempi 8 hv (Honda) oli taas kohtuuttoman painava mutta riittävän tehokas.
Järvialueella tuskin aallokko nousee liian korkeaksi, joten suosittelisin kevyempää, esim. 6 hv-moottoria. Kummastakin kokemusta. - puhua pelkistä hv:sta
kuulet, kirjoitti:
että teho yksinkertaisesti loppuu 6 hv pitkärikinen 4-tahti/pitkä riki (norm. potkuri), 24 jalkaa/2 tn. Kyseisessä tilanteessa aiheuttajana on kova tuuli ja ennen kaikkea korkea aalto Saaristomerellä ( n. 80-150 cm). Tökkää aivan samalla tavalla kuin pitkäkölinen tarvitsee aallokossa vauhtia kääntyäkseen.
Kaksi esimerkkiä:
* Myötä- ja sivutuulessa tulossa paikkaan, josta oli n. 0,5 mailia vastaiseen satamaan. Kolme kertaa kone sammui ja ei kun purjeilla luovien. Ajateltiin vain helpottaa loppumatkaa moottorilla.
* Kustavi, Katanpää, tuulta pohjoisesta 12-17 m/s. Vesi mataloituu lahden suulla ja aalto nousee melko korkeaksi, ei tilaa purjeilla luovimiseen salmen läpi. Emme viitsineet edes yrittää vaan tutustuimme mm. paikan saunoihin (ihan käypäsiä). Samaan aikaan yksi vene katkaisi muuten Katanpään p-puolella mastonsa.
Aikaisempi 8 hv (Honda) oli taas kohtuuttoman painava mutta riittävän tehokas.
Järvialueella tuskin aallokko nousee liian korkeaksi, joten suosittelisin kevyempää, esim. 6 hv-moottoria. Kummastakin kokemusta.On aika iso ero, onko veneessä pienipotkurinen perämoottori vai sisämoottori ja isompi potkuri.
Kun perämoottori ei "jaksa", tarkoittaako se ettei kone jaksa ottaa täysiä kierroksia (=potkurissa liian iso nousu) vai, että ottaa ärhäkästi maksimit mutta vene ei liiku (potkurin koko tai nousu voisi olla liian pieni)? - taatusti
puhua pelkistä hv:sta kirjoitti:
On aika iso ero, onko veneessä pienipotkurinen perämoottori vai sisämoottori ja isompi potkuri.
Kun perämoottori ei "jaksa", tarkoittaako se ettei kone jaksa ottaa täysiä kierroksia (=potkurissa liian iso nousu) vai, että ottaa ärhäkästi maksimit mutta vene ei liiku (potkurin koko tai nousu voisi olla liian pieni)?aina kiinnostunut uusista mahdollisuuksista. Moottori on 6 hv Suzuki (vm.20006). Auttaisiko potkurin vaihto. Konetta käytettiin vasta-aaltoon lähes täydellä kaasulla ja se yksinkertaisesti sammui (hyytyi) kolmasti. Omasta mielestä isompi aalto lyö ylhäällä olevan keulan lähes tasaiseen pintaan ja aiheuttaa liian suuren vastuksen. Tuulta kestää mutta isompi aalto voi tökkiä. Auttaako tuohon potkurin vaihto? Jos auttaa, olisin valmis kokeilemaan. Moottori ei haukannut ilmaa.
- purjevenemoottori
Hanki purjevenemoottori (ovat 4 hv), siinä on potkurissa isot lavat ja sopiva nousu. Tuotenimiä esim. Mercury SailPower tai jotain sentapaista. Kuljettaa yhtä hyvin kuin 8 hv kone tavallisella moottoriveneeseen tarkoitetulla vispilällä, mutta on paljon halvempi, kevyempi ja syö vähemmän bensaa. Omat kokemukset veneestä 26 jalkaa ja 2 tonnia, sellaiseen riittää kirkkaasti.
- Joskus maininnut
Että sellainen 5hv/t olis aika sopiva, joten jos arvaan että sun 24 ei ole rautapaatti niin 5-7,5hv koneella pärjännet ihan ok.
- riittää Itämeren alueella.
Suositus 5hv/tn koski vuorovesialuita ja valtameriä. Suositus löytyy alan kirjallisuudestakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst24914341Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1453780PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1283712Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1621470Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3651441Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn421202En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O111110Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var8941Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok45918En pystynyt vaan vastaamaan...
Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔91753