se pieni viisi kuukautinen joka on nyt kyl 8 kuukautta, en nähnyt edes ensiaskeleitaan, suututtaa että ensikodista valehdeltiin silloin sossuille et olen kovakourainen ja ei osata kylvettää kaikkea valhetta sossutkin uskoo, ja senkin vielä että kerran kuussa saan tavata ei yötä vaan päivällä 3 tuntia...
huostaanotto valehtelusta
kiipulan_tytto_88
7765
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
muuten lapsesi vieraantuu sinusta kokonaan,ja se heillä tarkoitus onkin.Ensikodit ovat huostaan ottavia sossun kätyreitä.Paljon useimmin tapamisia pitäisi olla,ja rankemmat syyt huostaanottoon.
jos tapaaminen on vain kerran kuussa, niin pidä edes siitä kiinni, niin huomaat, että 8kk ei vielä ota ensiaskeleitaan, hyvä kun konttaa.
ensiaskeleet tulevat yleensä vasta 10 - 15 kk iässä, joten aikaa on osittaa vanhemmuutta.
Itse aloin kävelemään viikon yli kahdeksankuukautisena ja tyttäreni 8,5kk vanhana, joten kyllä se mahdollista on.
Jokainen lapsi on yksilö, kais tiedät?
palstalle asiasi. Täältä tulet saamaan vain lähinnä sellaisia vastauksia, joissa sinua muka "opetetaan, ohjataan, neuvotaan, arvostellaan olemaan parempi vanhempi".
On vähän sama kuin kaappien oville juttelisit sellaisten ihmisten kanssa, joista monet kumartavat sossua kaikissa asioissa. Bio-äiti ei ole yleensä missään asiassa oikeassa tällä palstalla ja "ojentamisen" aihetta yritetään vääntää varmaan yhtä innokkaasti kuin aikanaan henkilökunta ensikodissakin.
ajatelin...tosin tälläkin palstalla ja kuin tuolla biovanhemmat puoleltakin löytyy meitä niin moneksi...
Kaikkia ei kannata ottaa vakavasti, eikä jatkaa, jos vähänkin siltä tuntuu...
Mutta osastona biovanhemmat on oikea nätä juttuja käsitellä.
Tällä palstalla amalia on omasta mielstäni asiallisin....siis minun mielipide.
vain alkoholistien lapsista joita hänellä on,ei kaikki ole alkoongelmaisia jotka eivät välitä lapsiaan käydä katsomassa.
tai joku muu joka on esimerkiksi vaikkapa lakia lukemassa oleva ja joka haluaisi auttaa sinua asiassasi.
Jaksamista ja ole lapsesi kanssa niin paljon kuin vain mahdollista.
Ihan ensimmäiseksi vaadit kirjallisesti, että tapaamisten rajoituksista on tehtävä teille kirjallinen päätös (joutuvat perustelemaan tämän näin vähäisen tapaamismääränne).
Jos teille on tehty, kuten laki vaatii, asiakassuunnitelma
niin siihen on pitänyt kirjata asiat/asioita
mitkä vaativat esimerkiksi elämässäsi tai elämäntilanteessasi muutosta lastensuojeluviranomaisen mielestä.
Kohta kerrallaan käyt kyseiset asiat läpi ja miten sosiaaliviranomainen on ne esimerkiksi kohdallasi ajatellut ja miettinyt (lapsen vanhemman asiakasuunnitelmassa)
että huostaanottoon johtaneet seikat ja syyt elämästäsi poistuvat.
Teet sitten itsellesi selkeät tavoitteet miten tähän sossulaisten laatimaan ihannetilaan pääset (jos ovat täyttä huuhaata vaadi lakimiehen taikka sosiaaliasiamiehen kanssa uusi asikassuunnitelma todelliseen tilanteeseesi pohjautuen).
Jaksamista elämässänne.